Devátý Doktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Devátý Doktor je inkarnací doktora, protagonisty anglického sci-fi seriálu Pán času. Je ztvárněn hercem Christopherem Ecclestonem v první sérii nových sérií v roce 2005.

Ecclestonův doktor se liší od svých předchůdců a sám Eccleston říkal, že jeho Doktor by byl méně výstřední. Aby zaujal nové publikum 21. století, byl mu zvolen (na rozdíl od klasických sérií) jen jeden primární společník. Tím byla Rose Tylerová Také cestuje s Adamem Mitchelem, velmi inteligentním člověkem, který s ním byl pouze dva díly a nakonec se s Doktorem rozejde ve zlém a s Jackem Harknessem, podvodníkem z 51. století a agentem agentury v boji proti mimozemských hrozeb v 21. takzvaný Torchwood. Doktor, Rose a Jack tvoří dobrý tým, nakonec jsou ale rozděleni v cliffhangeru první série, ve kterém budou muset všichni čelit těžkým rozhodnutím a starým nepřátelům.

V roce 2006 byl Eccleston zvolen jako nejoblíbenější doktor od čtenářů Doctor Who Magazine.

Život devátého Doktora[editovat | editovat zdroj]

Devátý doktor nejprve se objeví v epizodě "ROSE", kde zachrání 19letou prodavačku Rose Tylerovou (Billie Piper) od útoku Autonů v obchodním domě, kde pracuje. Po tom, co Rose pomůže Doktorovi porazit Vědomí Nestene (živý plast), pozve ji na cestu s ním v TARDIS. Na jejich první výlet ji vezme na satelit v daleké budoucnosti, na kterém sledují zničení planety Země v roce pět miliard. Po tomto výletu navštíví město Cardiff v roce 1869, kde se setkávají s autorem Charlesem Dickensem, přičemž Doktor tvrdí, že je jeho velký fanoušek. Při konfrontaci s téměř jistou smrtí, Doktor řekne Rose, že je rád, že se s ní setkal. Při vrácení Rose domů se Doktor náhodou vrátí do země 12 měsíců poté, co odešli. Poté, co Mickey pomůže Doktorovi a Rose porazit Slitheeny při odpálení raket na jejich základně v Downing Street 10, Doktor nabídne Mickeymu místo v TARDIS s nimi, ale on odmítne. V epizodě "Dalek" Doktor narazí na Daleka, ačkoli Doktor věřil, že všichni Dalekové zanikli v Poslední časové válce společně s Pány Času, za což se cítil zodpovědný.

Adam Mitchell (Bruno Langley) se připojí k Doctorovi a Rose jako společník na konci dílu "Dalek". Bohužel, když se snaží propašovat budoucí znalosti ze satelitu Five v roce 200000 zpátky do jeho vlastního času v epizodě "The Long Game", Doktor ho vyloučí z TARDIS. Poté se Doktor rozhodne udělat Rose radost a vezme jí do času, kdy byl její otec (Pete Tyler) ještě živý. Rose ho ale zachrání před jedoucím autem, co ho mělo srazit a způsobí paradox. Nakonec ale Pete skočí pod auto sám a napraví čas. Po setkání s Kapitánem Jackem Harknessem (John Barrowman) (podvodník a bývalý časový agent z 51. století) v roce 1941 napravují chybu kapitána Jacka, když v honbě za penězi shodí na zem nanotechnoloogickou sanitku, čímž způsobí nákazu lidí, ve kterém jim na obličej přirůstají plynové masky. Jack se chce obětovat pro řešení problému, ale Doktor ho zachrání a přizve ho k sobě do Tardis. Během epizody "Boom Town" si Doktor všimne podívného spojení "Bad Wolf". V epizodě se stejným názvem se Doktor, Rose a Jack ocitnou na milost a nemilost ve smrtících reallity show Bad Wolf Corporation na bázi Satellite Five. Nicméně, skutečný nepřítel jsou Dalekové žijící právě na satelitu 5. Dalecký císař také přežil časovou válku a vybudovali novou Daleckou armádu. Doktor pošle Rose zpátky do 21. století, aby ji ochránil před svým pokusem zničit Daleckou armádu. Rose ale v TARDIS absorbuje časový vír, vrátí se pro doktora a zničí celou Daleckou armádu. Také zachrání mrtvého kapitána Jacka, za kterého se tím stane pevný bod v čase a nemůže zemřít. Časový vír ale Rose rychle zabijí a proto jí Doktor políbí a absorbuje časový vír on. Když regeneruje, mění se v desátého doktora, kterého hraje David Tennant.

V epizodě "The Day of the Doctor", kde se objeví všichni doktoři z nové éry, se Eccleston neobjeví, protože odmítl. Regenerační scéna z Válečného doktora na devátého je zkrácena, tudíž Ecclestonův obličej není úplně vidět. Eccleston si sice v epizodě nezahraje, nicméně se objeví na archivních záběrech a fotografiích spolu s předchozími osmi Doktory.