Cliffhanger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o filmovém pojmu. Možná hledáte: Cliffhanger (film), americký akční film.

Cliffhanger (z angl. cliffhanger, visící na útesu) je typ dějového zvratu v příběhu, užívaný v literatuře, dramatu, filmu a zejména seriálech. Cliffhanger je dramatický závěr díla, při němž hrdina zůstává v nevyřešené, nebezpečné situaci, „konec v nejnapínavějším momentu“.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Idea cliffhangeru se užívá už v nejstarších dílech – například Pohádky tisíce a jedné noci jsou založeny právě na faktu, že krásná Šeherezáda ukončí své noční vyprávění vždy v nejnapínavějším momentu, takže ji král nenechá popravit, protože chce slyšet další pokračování.

Cliffhanger se často používá na závěr epizody, aby se divák rozhodl sledovat i příští díl. Některé seriály (například Star Trek: Nová generace ve 3. až 6. sezóně) produkují poslední díl sezóny jako cliffhangerový, aby se divák díval i v příštím roce (dalším příkladem je oblíbený seriál Námořní vyšetřovací služba, kde byl cliffhanger použit na konci sezóny několikrát).

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Výraz cliffhanger jako první použil Charles Dickens na konci svého povídkového seriálu. Zde hlavní hrdina opravdu visel z útesu.

České ekvivalenty[editovat | editovat zdroj]

Výraz se používá v angličtině od počátku 20. století, do češtiny proniká teprve v posledních letech. V češtině v podstatě neexistuje ekvivalentní český výraz, překladové slovníky uvádějí například pojmy nervák, drasťák, které však mají hovorovou povahu a poněkud širší význam.

Související články[editovat | editovat zdroj]