Matt Smith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matthew Robert Smith
Matt Smith v roce 2012 na Comic Conu v San Diegu
Matt Smith v roce 2012 na Comic Conu v San Diegu
Rodné jméno Matthew Robert Smith
Narození 28. října 1982 (36 let)

Anglie Northampton, Northamptonshire, Anglie
Alias Matt Smith
Alma mater University of East Anglia
Northampton School for Boys
National Youth Theatre
Příbuzní Annika Elizabeth Smith
Významné role

Doktor Doctor Who

Princ Philip The Crown
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Robert Smith (* 28. října 1982, Northampton, Northamptonshire, Anglie) je britský herec. Jeho nejznámější rolí je jedenáctá inkarnace Doktora v televizním seriálu Doctor Who, za kterou v roce 2011 získal nominaci na cenu BAFTA. Dále se také proslavil rolí Prince Philipa v seriálu The Crown.

Původně se chtěl stát profesionálním fotbalistou, ale kvůli poranění zad nemohl svůj sen uskutečnit. Poté, co se přidal do National Youth Theatre a studoval drama a tvůrčí psaní na University of East Anglia, tak se v roce 2003 stal hercem, když hrál v londýnských divadlech ve hrách jako Murder in the Cathedral, Fresh Kills, The History Boys a On the Shore of the Wide World. Poté svůj divadelní repertoár rozšířil i do West Endu, kde vystoupl ve hře Swimming with Sharks a o rok později získal přízeň kritiků za roli Henryho ve hře That Face.

Před účinkováním v Doctorovi Who přišla jeho první televizní zkušenost v roce 2006 ve filmech Záhady Sally Lockhartové - Rubín v kouři a Záhady Sally Lockhartové - Stín na severu, ale jeho první větší role přišla v roce 2007 v seriálu BBC, Party Animals. V lednu 2009 byl Smith ohlášen jako jedenáctá internace Doktora, čímž se stal nejmladší osobou, která tuto roli hrála, v celé britské televizní historii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrostl v Northamptonu v Northamptonshire. Navštěvoval northamptonskou chlapeckou školu. Plánoval, že se stane profesionálním fotbalistou a hrál za dorostenecké týmy Northampton Town, Nottingham Forest a Leicester City. Po vážném zranění zad již nemohl profesionálně hrát a tak mu jeho učitel herectví bez jeho souhlasu sehnal roli ve hře Dvanáct rozhněvaných mužů. Ačkoliv si Matt ve hře zahrál, odmítl se zúčastnit divadelního festivalu, kam ho jeho učitel také zapsal. Jeho učitel to ale nevzdával a nakonec ho přesvědčil, aby šel do National Youth Theatre v Londýně.

Po opuštění této školy studoval drama a tvůrčí psaní na University of East Anglia, kde absolvoval v roce 2005. Jeho první role za působení u National Youth Theatre byly Thomas Becket v Murder in the Cathedral a Basoon v Mistrovi a Markétce. Tyto role mu získaly agenta a jeho první profesionální práci, ve hrách Fresh Kills a On the Shore of the Wide World. Jeho nové profesionální role ho vedly k dohodě na univerzitě, aby mohl absolvovat i bez účasti na přednáškách ve svém posledním roce.

Smith jako jedenáctý Doktor při natáčení Doctora Who s Karen Gillan v roli Amy Pond

V lednu 2009 byl Smith odhalen jako jedenáctý Doktor v britském sci-fi seriálu Doctor Who. V roli nahradil Davida Tennanta, který svůj odchod oznámil v říjnu 2008. Smith byl téměř neznámý herec v porovnání s herci, kteří se doposud v seriálu objevovali, jako Paterson Joseph, David Morrissey, Sean Pertwee, James Nesbitt, Russell Tovey, Catherine Zeta-Jones, Chiwetel Ejiofor, Robert Carlyle a Billie Piper. Jeho nejasnost vedla k novinovým titulkům "Doctor Who?" (Doktor kdo?), což je narážka na název seriálu.

Smith byl jedním z prvních herců, kteří se o roli ucházeli a na konkurzu vystupoval hned první den. Produkční tým, skládající se z producenta Stevena Moffata a výkonného producenta Pierse Wengera, ho vybrali ihned na základě jeho výkonu. Smith byl navíc i na konkurzu na roli Johna Watsona v Moffatově seriálu Sherlock a konkurzy se konaly téměř současně, ale byl neúspěšný, protože si Moffat myslel, že jeho výstřední styl hraní byl bližší Holmesovi a tuto roli již získal Benedict Cumberbatch. Ve dvaceti šesti letech byl Smith o tři roky mladší než Peter Davison, který byl v roce 1981 obsazen do role Doktora a vlastně mladší, než jakýkoliv herec, který ztvárňoval Doktora. Po třech týdnech konkurzu se Moffat a Wenger shodli, že to "stejně vždycky byl Matt" a tak získal roli Doktora. V BBC byli opatrní ohledně obsazení Matta, protože cítili, že šestadvacetiletý herec nemůže zahrát adekvátně postavu Doktora, ale Smith své herecké kvality prokázal v seriálu Party Animals a přesvědčil je. Někteří fanoušci seriálu věřili, že Smith nemá pro roli dostatečně zkušeností a je příliš mladý, zatímco ti ostatní ho podporovali a citovali jeho předvedené herecké schopnosti. Za svůj výkon v prvních sériích byl nominován za nejlepší dramatický výkon na National Television Awards.

O své roli řekl: "Doktor je nadšený a fascinovaný i těmi nejmenšími věcmi. Vším. Opravdu každou věcí. To je na něm jako postavě úžasné. Proto ho myslím mají děti rády. Protože nic neodmítne. Není cynický. Je otevřený ke každému aspektu vesmíru." V červnu 2010 se objevil na hudebním festivalu Glastonbury na jevišti se skupinou Orbital a společně s ní zazpíval úvodní znělku Doctora Who. Také moderoval Ples Doctora Who, který se konal v Royal Albert Hall ve dnech 24. a 25. července 2010. Dne 26. května 2012 nesl olympijskou pochodeň nad Cardiffem, což je činnost, které si fanoušci všimli s podobností, kdy v epizodě z roku 2006 Doktor také nesl pochodeň. V srpnu 2012 řekl, že bude pokračovat v hraní Doktora ještě nejméně do roku 2014. Ale 2. června 2013 oznámil že v roli končí (za jeho nástupce byl vybrán Peter Capaldi)

Objevil se i na poli filmu, poprvé v roce 2007 ve snímku V Bruggách, kde hrál mladší verzi postavy Ralpha Fiennese, jeho scéna však byla z filmu vymazána. V roce 2009 se objevil ve krátkém filmu s názvem Together a v roce 2010 ve snímku Lůno, v hlavní roli s Evou Green. V únoru 2013 bylo oznámeno, že se objeví ve filmu How to Catch a Monster, který je režijním debutem herce Ryana Goslinga.

V roce 2019 bylo oznámeno, že bude hrát Loxiase Crowna v superhrdinském filmu Morbius z franšízy Sony's Marvel Universe natočeného podle komiksů o stejnojmenné postavě od Marvel Comics. Smithovi předtím byly nabídnuty role v superhrdinských filmech, ale nikdy je nepřijal. Rozhodl se být součástí tohoto filmu díky režisérovi Danielu Espinosaovi a také díky přesvědčování ze strany Karen Gillan, která hraje Nebulu ve franšíze Marvel Cinematic Universe.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Chodil s Daisy Lowe, ale rozešli se na konci roku 2011 kvůli pracovním závazkům. Nyní je ve vztahu s herečkou Lily James. Jeho sestra Laura Jayne byla jednou z tanečnic, která se objevila v roce 2004 ve videoklipu zpěváka Erica Prydze s názvem "Call on Me". Smith je ateista a podporuje fotbalový klub Blackburn Rovers FC. Uvedl, že jeho oblíbená skupina Radiohead, patří mezi jeho hlavní inspirace.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2006 Záhady Sally Lockhartové - Rubín v kouři TV film 8 dílů
2007 Záhady Sally Lockhartové - Stín na severu Jim Taylor TV film
2007 Party Animals Danny Foster 8 dílů
2007 Tajný deník call girl Tim 1 díl
2007 The Street Ian Hanley 2 edíly
2009 Mojžíš Jones DS Dan Twentyman 3 díly
2010-2014 Doctor Who Doctor 40 dílů
2010 Dobrodružství Sarah Jane Doctor 2 díly
2013 An Adventure in Space and Time sám sebe cameo
2013 The Five(ish) Doctors Reboot sám sebe TV film
2016–2018 The Crown Princ Philip, vévoda z Edinburghu 20 dílů

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2006 Záhady Sally Lockhartové - Rubín v kouři Jim Taylor
2007 V Bruggách Mladý Harry Vymazaná scéna
2007 Záhady Sally Lockhartové - Stín na severu Jim Taylor
2009 Together Rob Krátký film
2010 Lůno Thomas
2011 Christopher and His Kind Christopher Isherwood Televizní film
2012 Bert & Dickie Bert Bushnell
2013 Horrid Henry 2: The Movie Mr. Bell
2014 How to Catch a Monster
2015 Terminátor Genisys Alex / T5000
2016 Pýcha, předsudek a zombie Mr. Collins
2018 Patient Zero Morgan postprodukce
2018 Mapplethorpe Robert Mapplethorpe natáčí se
2020 Morbius Loxias Crown natáčí se

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Divadlo
2003 Murder in the Cathedral Thomas Becket National Youth Theatre
2004 Mistr a Markétka Basoon Lyric Hammersmith
2004 Fresh Kills Arnold Royal Court Theatre Upstairs
2005 On the Shore of the Wide World Paul Danzinger Royal Exchange
Royal National Theatre
2005–2006 The History Boys Lockwood Royal National Theatre
2006 Burn/Chatroom/Citizenship Tom/William/Gary Royal National Theatre
2007 That Face Henry Royal Court Theatre Upstairs
2007–2008 Swimming with Sharks Guy Vaudeville Theatre
2008 That Face Henry Duke of York's Theatre

Videohry[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role
2010 Doctor Who: The Adventure Games Doktor
2010 Doctor Who: Return to Earth Doktor
2010 Doctor Who: Evacuation Earth Doktor
2012 Doctor Who: The Eternity Clock Doktor

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matt Smith (actor) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]