Susan Formenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Susan Foreman (česky Susan Formanová) je fiktivní postava z britského sci-fi televizního seriálu Pán času (v anglickém originále Doctor Who). Je vnučkou a jednou z původních společnic prvního Doktora. V letech 19631964 ji hrála herečka Carole Ann Fordová. V seriálu se vyskytuje celou první řadu a první dva díly druhé řady.

Vystoupení[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Susan je představena v první epizodě seriálu Doctor Who, An Unearthly Child (1963) jako mimořádně inteligentní teenager. To upoutá pozornost jejích učitelů na Coal Hill School, Iana Chestertona (William Russell) a Barbaru Wright (Jacqueline Hill).Tyto učitelé potom sledovali Susan až na smetiště, kde našli jejího dědečka Doktora a jeho TARDIS, ve které Suzan bydlí. Tento stroj se ale během jejích nevítané návštěvy porouchal a dopravil je do doby 100 000 př. n. l..

Po tomto dobrodružství Susan pokračuje v cestování s Doktorem a jejími dva učiteli až do epizody The Dalek Invasion of Earth, která byla vysílaná v roce 1964. Během této události se Susan zamiluje do Davida Campbella (Peter Fraser), mladého bojovníka za svobodu v 22. století. Suzan cítí, že musí zůstat v TARDIS a starat se o dědečka, avšak Doktor si uvědomí, že Susan je nyní dospělá žena a zaslouží si v budoucnu od něj klid. A tak zamkne dveře od TARDIS, uletí a nechá Susan v 22. století.[1]

Fordová si zopakovala roli Suzan ve výroční epizodě Pět Doktorů (1983), ale v této epizodě nepadla žádná zmínka o Davidovi.[2] V novele popisující stejný příběh, jsou oba ve šťastném manželství.[3] Fordová si roli ještě jednou zopakovala v roce 1993 v charitativní epizodě Dimension in Time.[4]

Jiná média[editovat | editovat zdroj]

Postava Susan byla vložena i do jiných spin-off formátů. V roce 1983 Eric Saward napsal krátký příběh o Doktorovu odchodu z planety Gallifrey pro Radio Times. Příběh nazvaný Birth of a Renegade líčí Susan jako potomka Pána Času a zakladatele Rassilonu a jako poslední přeživší členku Gallifreyské královské rodiny. Tato povídka byla později označena za nekánonickou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Susan Foreman na anglické Wikipedii.

  1. Nation, Terry (writer); Martin, Richard (director) (21 November – 26 December 1964).
  2. Dicks, Terrance (writer); Moffatt, Peter (director) (23 November 1983).
  3. DICKS, Terrance. The Five Doctors. [s.l.]: Target Books, 24 November 1983. Dostupné online. ISBN 0-426-19510-8. (anglicky) 
  4. Nathan-Turner, John; Roden, David (writers); McDonald, Stuart (director) (26–27 November 1993).