Diskuse k portálu:Chemie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vzorec[editovat zdroj]

Někdo už by měl na vzorec dát jinou sloučeninu než terpyridin.M97uzivatel 3. 11. 2010, 16:09 (UTC)

Zdá se, že správce portálu ukončil svou činnost na Wikipedii, měl by se toho ujmout někdo jiný. --Kusurija 10. 7. 2011, 11:49 (UTC)
Hotovo Hotovo.Hotovo --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 09:56 (CEST)

Chybějící články[editovat zdroj]

Zdravím! Přidal jsem do seznamu požadovaných článků svůj request o Trinitroanisol (kdyby se toho někdo ujal, byl bych rád, sám si netroufám ani na překlad z en). Zmátla mě ale ta poznámka o tom, že se jedná o seznam témat chemické olympiády – nevím, jestli TNA (či všeobecně jakýkoliv jiný požadovaný článek) je v požadavcích na olympiádu a nevěděl jsem tedy, kam jej přidat… --Ozzy 4. 8. 2011, 08:45 (UTC)

Sekce "Nové články"[editovat zdroj]

Články v sekci "Nové články" jsou už hodně staré. Prosím, udržujte někdo aktuální informace. Děkuji. --Kusurija 28. 10. 2011, 06:01 (UTC)

Hotovo Hotovo.Hotovo --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 09:55 (CEST)

Budoucnost portálu chemie[editovat zdroj]

Kolik je aktuálně aktivních chemiků na wikipedii? Po delší době jsem se vrátil k editaci a tady to bohužel umírá? --hugo (diskuze) 8. 4. 2013, 17:35 (UTC)

Nová posila, Ing. z VŠCHT Praha 10 let praxe:) Ing. Karel Ctibor

Návrh nové podoby vyznamenání[editovat zdroj]

Navrhl jsem změnu podoby tří tematicky souvisejících vyznamenání. Vizte zde. --Bazi (diskuse) 16. 11. 2013, 17:59 (UTC)

Kategorie:Organokovové sloučeniny[editovat zdroj]

Zdravím, mohli byste prosím projít Kategorie:Organokovové sloučeniny podle prvků a její podkategorie? Nejsem chemik, tak tomu moc nerozumím, ale řazení do kategorie organokových sloučenim má nějaké pravidla a jsou zařazeny třeba soli a podobně. Díky, --Faskal (diskuse) 31. 3. 2014, 18:59 (UTC)

Pojmem organokovové sloučeniny (pokud nejde např. o intermetalátové komplexy s organickými ligandy) se rozumí látky, které mají strukturu klasické organické molekuly, ale někde v jejich řetězci existuje polarizovaná více méně kovalentní (záleží hlavně na elektronegativitě kovu) vazba uhlík-kov. Např. Butylmagnesiumbromid CH3-CH2-CH2-CH2-Mg-Br. Má to nesmírný význam v organické syntéze, protože uhlík sousedící s kovem se nabije záporně (tzv. "umpolung") a reaguje velice silně a naopak než u běžných substancí. Nejpoužívanější organokovové sloučeniny jsou sloučeniny s hořčíkem, zinkem a lithiem, velice specificky pak reagují organoměďnaté sloučeniny.

Ing. Karel Ctibor (diskuse) 3. 10. 2014, 07:03 (UTC)

Děkuji, teď se dívám na ty kategorie a možná vidím, s čím jsem měl problém: existuje Kategorie:Organokovové sloučeniny a v ní Kategorie:Organokovové sloučeniny podle prvků – doposud dobře. V kategorii Organokovové sloučeniny podle prvků ale nejsou pouze organokovové sloučeniny, ale i "Organické sloučeniny podle kovu", kde už organokovové sloučeniny nejsou (je tam například mravenčan vápenatý nebo chlorofyl.) --Faskal (diskuse) 3. 10. 2014, 08:22 (UTC)

Jednotný vzhled šablon periodických tabulek[editovat zdroj]

Dobrý den, začal jsem pracovat na sjednocení vzhledu šablon periodických tabulek, jejich modernizaci a zpřehlednění. V diskusi Pod lípou jsem požádal o pomoc s výběrem základního vzhledu a stylu zvýraznění prvku nebo skupiny prvků např. v šablonách infoboxů, dostal jsem však názor pouze od dvou Wikipedistů, kteří se v některých bodech sice shodli, v jiných však méně. Proto bych chtěl poprosit kohokoliv z komunity chemiků či fyziků, aby se k danému tématu vyjádřil, případně vznesl připomínku/dotaz/nápad k jakékoliv věci související s tématem šablon periodických tabulek prvků. --Dvorapa (diskuse) 25. 6. 2015, 22:50 (CEST)

Díky za nový vzhled a aktivitu kolem chemie[editovat zdroj]

Děkuji Dvorapovi za aktivitu kolem portálu a chemických článků obecně, jsem rád, že to tu začíná trochu žít a snad se povede dotáhnout alespoň základní chemické články do vyšší kvalita, než je současná. --Hugo (diskuse) 4. 9. 2015, 11:27 (CEST)

Děkuji za poděkování. Doufám, že se bude stav zlepšovat, že to tu bude více žít a že najdeme nové posily, které nám s tím pomohou. Nový portál (viz můj příspěvek níže) by mohl nalákat wikipedisty, stejně tak i opravené přehlednější šablony a infoboxy, ale hlavně kvalita základních článků k tomu, aby nám pomáhali s rozšiřováním. Pokud byly články jako Chemie, Periodická tabulka a další hlavní články podkategorií nejvyšších úrovní dříve WikiProjektem označeny za celkem dobré, je nyní na čase to přehodnotit a po dlouhé době je zase vytáhnout o kus výš. Je to dost běh na dlouhou trať, ale podle mého názoru to stojí za to. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:38 (CEST)

Přepracování portálu[editovat zdroj]

Mým cílem je zatraktivnit chemii mezi wikipedisty a přitáhnout k tomuto tématu nové síly. Proto jsem předělal portál o do atraktivní, aktualizované a moderní podoby. Myslím ale, že má pár nedostatků, které jako autor prostě nevidím. Prosím tedy, jestli by se na to nekoukl kdokoliv další a nepomohl mi ho propracovat do DČ a pokud by portál měl šanci, tak klidně i jako první portál do NČ. Zde je pár nedostatků, kterých jsem si ještě vědom a které zvážím, nebo na nich zapracuji (slouží také jako TODO list pro mě):

Hotovo Hotovo.Hotovo --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 11:51 (CEST)

Ad vyznamenání: Osobně moc nechápu jejich smysl, je to zbytečná zátěž pro toho, kdy bude hlídat/rozhodovat o udělení. Nevím, jestli to někoho může motivovat k lepší práci na článcích.
Ad podstránky: IMHO zrušit, portál sám by neměl zbytečně přidělávat práci, důležitější je práce na obsahu. --Hugo (diskuse) 4. 9. 2015, 12:06 (CEST)
Děkuji za poznámky, souhlasím s oběmi. Jenom některé z těch podstránek jsou vložené i do stránek WikiProjektu, ty asi pouze přesunu tam. --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 12:39 (CEST)

Namísto recenze jen pár poznámek:[editovat zdroj]

  • Uvozující definice chemie by asi měla portál uvádět, ne být vmezeřena mezi jiné bloky.
  • Myslíte, že obrázek portálu Laboratoře anorganické chemie přiměje uživatele (zájemce o chemii) k dalšímu čtení o Oxfordské univerzitě (jediný link v popisku), a i kdyby, neodvede ho pak od chemických článků? Nechtělo by to oborově orientovanější a zajímavostí "šťavnatější" obrázek s popiskem, lákajícím čtenáře k prokliknutí?
  • Proč je článek měsíce prezentován méně přehlednou kurzívou? Pasáže zvýrazněné kurzívou v článku pak budou antikvou?
  • Není oblast wikivyznamenání poněkud zbytnělá? Navíc patří spíš na WikiProjekt Chemie, než na portál.

Každopádně chci poděkovat navrhovateli za aktivitu a oživení portálu, třebas mám k portálům hodně rezervovaný vztah. Petr Karel (diskuse) 4. 9. 2015, 12:26 (CEST)

Souhlasím vesměs se vším. Konkrétněji:
  • Ad 1: Pral jsem se s tím už na svém pískovišti, kde jsem zjistil, že se to v aktuální podobě moc nehodí ani do úvodu. Zkusím si s tím ještě pohrát a změnit vzhled tak, aby se to k úvodu více hodilo a mohl jsem to tam přesunout.
  • Ad 2: Vyměním, dejte mi chvíli než probrouzdám Commons nebo něco nahraji z vlastních zásob :-)
  • Ad 3: To mě nenapadlo, napravím.
  • Ad 4: Byla na původním portále, ale asi je to přežitek. Místo ní bych na to místo mohl dát něco obecnějšího jako třeba Pomozte
Také jsem měl k portálům dost rezervovaný vztah, než jsem se pustil do práce na tomhle. Nyní si myslím, že je to možnost, jak přilákat k danému tématu nové i stávající wikipedisty a řídím se tím. Děkuji moc za poznámky --Dvorapa (diskuse) 4. 9. 2015, 12:37 (CEST)
Vše HotovoHotovo --Dvorapa (diskuse) 12. 10. 2015, 08:22 (CEST)

Chemické pahýly[editovat zdroj]

Bylo by možné sestavit nějaký seznam pahýlů a článků k úpravám pro chemickou sekci? Nebo už něco takového existuje? Hodně by to zpřehlednilo práci :) Harrison Bored (diskuse) 29. 3. 2016, 08:38 (CEST)

@Harrison Bored: Existuje minimálně nástroj PetScan, který takové články vypíše:
Nějaké tam chybí a nějaké asi přebývají, vše záleží na nastavené hloubce a zadaných negativních kategoriích. Stačí takto? --Dvorapa (diskuse) 29. 3. 2016, 09:26 (CEST)
@Dvorapa: Přesně to jsem sháněl. Díky :) Harrison Bored (diskuse) 29. 3. 2016, 09:40 (CEST)

n-alkany vs alkany[editovat zdroj]

Zdravím, dovolil jsem si v šabloně Alkany u všech odkazů, kde tomu tak bylo, odstranit "n-", a s drobnou asistencí adminů toto provést i pro samotné názvy článků vyšších alkanů odkazovaných touto šablonou. Důvod je asi nasnadě. Každý ze strukturních izomerů daného alkanu už není daný alkan, ale jiné chemické individuum s odlišným názvem i vlastnostmi. Prefix "n-" se dá považovat za triviální, jak to už máme zmíněno u prvního příkladu butanu. —Mykhal (diskuse) 8. 10. 2017, 16:13 (CEST)

Výzva měsíce[editovat zdroj]

Má smysl na portálu udržovat výzvu měsíce? Dokud se nerozšíří komunita chemiků, tak bych navrhoval tento box úplně sundat.--Hugo (diskuse) 16. 7. 2019, 11:06 (CEST)

Asi bych tam dal něco místo toho, třeba ve smyslu aktuálně řešených problémů, abychom novým chemikům na Wikipedii poradili, jak se zapojit. --Dvorapa (diskuse) 21. 7. 2019, 10:27 (CEST)
Dobrý nápad, bude to prospěšnější než ta výzva. --Hugo (diskuse) 21. 7. 2019, 12:21 (CEST)
Zkusil jsem první nástřel na pískovišti, prosím o připomínky, návrhy, úpravy, .... --Hugo (diskuse) 8. 8. 2019, 19:54 (CEST)
Vypadá to pěkně, kromě spektroskopie doporučuji přidat obecně i další detekční a zobrazovací metody, rozšířit by zasloužil třeba TEM a další. Také bych trochu rozepsal, co patří do první odrážky teorie chemie, příklady podobně jako u poslední odrážky. Není na první pohled zřejmé, co se tím myslí (i když se to dá vytušit. --Dvorapa (diskuse) 9. 8. 2019, 12:21 (CEST)
To je právě trochu problém, těžko najít v chemii téma, které by nepotřebovalo úpravy. Spektroskopie jsem tam dal, protože jde o téma mi blízké a vím, že tam je hodně co zlepšovat. Do mikroskopických metod jsem tu zatím moc nezabrousil. Na druhou stranu, by asi nebylo vhodné to zaplácat. Imho je nejdůležitější udělat pořádek v prvcích a sloučeninách (což je obří úkol) a dobře zpracovat obecnou chemii, cca podle osnovy pro SŠ. --Hugo (diskuse) 10. 8. 2019, 19:49 (CEST)
Dobře, rozumím a souhlasím. Chtělo by to upřesnit/vyjasnit ten první bod, jinak ok. --Dvorapa (diskuse) 10. 8. 2019, 20:44 (CEST)
Trochu jsem to rozšířil, jen mám obavy, jestli to teď není přeplácané. --Hugo (diskuse) 11. 8. 2019, 19:52 (CEST)
Mozna jako u spektroskopií jen jednoduchy carkou oddeleny seznam? --Dvorapa (diskuse) 12. 8. 2019, 17:56 (CEST)
OK, možná je to fakt lepší. --Hugo (diskuse) 12. 8. 2019, 18:13 (CEST)
@Dvorapa: Takto je to ještě lepší, dík. --Hugo (diskuse) 12. 8. 2019, 19:17 (CEST)
Vložil jsem to do portálu místo výzvy. --Hugo (diskuse) 13. 8. 2019, 13:23 (CEST)
Vypadá to výborně, díky! --Dvorapa (diskuse) 14. 8. 2019, 18:21 (CEST)