Diskuse:STS-51-L

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V článku v kapitole "Kabina posádky po výbuchu" se píše že kabina dopadla ryhlostí 334 km/h a v nasledující větě to je 334 km/s. Můžete to prosím někdo opravit. Opravil bych to sám kdybych tomu rozuměl a nebo to našel na Českých stánkách, ale bohužel nerozumím a ani nenašel. --Zcapek 12:09, 26. 6. 2007 (UTC)

Opraveno. Rychlost stovek km/s je fyzikální neslysl. Přesnou rychlost jsem neověřoval, ale odhadem odpovídá pádu takhle velké věci atmosférou. --Postrach 12:39, 26. 6. 2007 (UTC)

Přejmenování[editovat zdroj]

Proti. Navrhovaný název (Havárie raketolánu Challenger) neodpovídá obsahu článku, který je o celé misi: přípravě-startu-letu-havárii. K průběhu letu máme samostatný článek; pokud navrhovateli chybí extra článek k samotné havárii, nic mu nebrání v jeho založení. --Jann (diskuse) 1. 10. 2017, 15:26 (CEST)

  • Souhlas s přejmenováním, podle mě více odpovídá obsahu. --Ladin (diskuse) 1. 10. 2017, 15:52 (CEST)

Jde o očekávaný název. Příčina havárie leží v předstartovní přípravě raketoplánu na start a samotná havárie probíhala od startu raketoplánu po rozpad pomocné rakety a následný výbuch hlavní nádrže. Na rozdíl od Havárie Columbie neproběhla žádná mise před havárii. --Jenda H. (diskuse) 1. 10. 2017, 16:34 (CEST)

Ano, bezprostřední příčina leží v předstartovní přípravě (a prvotní příčina v rozhodnutí o rozdělení pomocných bloků na segmenty). A článek o havárii by prvotní i bezprostřední příčiny měl pečlivě rozebrat a pak popsat vlastní havárii a pak popsat její vyšetřování a důsledky. Náš článek je ale postaven jinak - klade důraz na misi, rozebírá posádku, plánovaný program a pak následuje vlastní (havarijní) průběh mise. A očekávaný název článku o misi je název mise. Tak je tomu na ostatních wikipediích (např. en:STS-51-L). Havárie raketoplánu Challenger je očekávaný název hypotetického článku o havárii, takový článek ale bude mít dost jiný obsah, tak jak je tomu na ostatních wikipediích (např. en:Space Shuttle Challenger disaster). --Jann (diskuse) 1. 10. 2017, 18:03 (CEST)
Je pravda, že článek o nehodě by neměl začínat vyhlášením soutěže Učitel ve vesmíru. Na druhou stranu je evidentní, že celý popis mise od startu raketoplánu je identický s popisem průběhu nehody, a naopak sekce vyšetřování, následky a předchozí problémy s těsnícími kroužky do článku o misi, která měla proběhnout, formálně vzato nepatří. Vytvoření vlastního článku o nehodě je dobré řešení, ale nepřijde mi, že by se články (tak jak teď vypadají) nějak výrazně obsahově lišily. --Jenda H. (diskuse) 2. 10. 2017, 23:45 (CEST)
No a když nemáme sílu na dva samostatné články po vzoru enwiki, tak je vhodné mít článek na (byť ne o mnoho) širším/nadřazeném pojmu. --Jann (diskuse) 3. 10. 2017, 17:56 (CEST)

Jak už tu bylo zmíněno, např. enWiki má samostatný článek o nehodě. Protože náš článek zahrnuje i podrobnější popis nehody, je sice pochopitelná úvaha o přejmenování, nicméně celkově není koncipován jako článek jen o nehodě, nýbrž jako článek o misi, jejíž (významnou) součástí byla ona nehoda. Čili mi přijde smysluplné ponechat název a buď vyčlenit podrobnější popis nehody do samostatného článku po vzoru enWiki, anebo ponechat jen přesměrování (na příslušnou sekci). Pokud ovšem článek má být skutečně primárně o celé misi, bylo by možná ještě záhodno trochu dopilovat strukturu nadpisů a obsah tak, aby to z něj bylo jednoznačně patrné. A přidat možná více informací o ostatních okolnostech mise mimo tu nehodu. --Bazi (diskuse) 8. 10. 2017, 19:22 (CEST)

  • Rozdělit – vytvořit samostatný článek o nehodě a přesunout tam část informací odtud, především podrobnější informace o nehodě (příčiny, průběh i následky). Tady by z informací o nehodě mělo zůstat jen shrnutí jako v anglickém článku en:STS-51-L. Upozorňuji také, že máme i článek Průběh letu STS-51-L, který je rovněž třeba brát v úvahu. --Vachovec1 (diskuse) 19. 10. 2017, 21:46 (CEST)

Návrh na přesun odebírám. Pokud chce někdo oddělit samostatný článek o nehodě a text hesla STS-51-L v návaznosti na to vhodně upravit, nic mu nebrání. --Jvs 25. 10. 2017, 12:57 (CEST)