Diskuse:Jicchak Rabin

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hezké, ale měl bych jednu námitku. S těmi citáty bych to nepřeháněl, hodily by se spíše na Wikicitáty... --Cinik 09:45, 29. 3. 2008 (UTC)

Děkuji :-). Stránku na wikicitátech hodlám založit a víc citátů na stránku Jicchak Rabin dávat nechci. Toto jsem prozatím použil z mého plánovaného článku Dějiny Státu Izrael.--Faigl.ladislav 10:42, 30. 3. 2008 (UTC)

Pár bodíku od Hagara[editovat zdroj]

  • PřesunutoPřesunuto Obrázky přes externí odkaz se mi nezdají. U té známky bych to možná dal spíš jako zdroj?
  • VyřešenoVyřešeno nefunkční reference 64 >The Ronald Reagan Freedom Award [online]. Reagan Foundation, [cit. 2010-01-23] >>> http://www.reaganfoundation.org/programs/cpa/awards.asp

zkontroloval jsem online reference, až na jednu zmíněnou všechny v pořádku.

Proti citátům nic nemám, líbí se mi!--Hagar 27. 1. 2010, 15:03 (UTC)

Na tu referenci 64 kouknu. Jinak takovéto použití obrázku se vyskytuje i v nejlepších článcích (viz André Kertész), takže v tom bych problém neviděl. --Faigl.ladislav 27. 1. 2010, 15:08 (UTC)
Dobře, ještě to celé pročtu, ať to můžeš brát, jako plnohodnodnotnou recenzi. --Hagar 27. 1. 2010, 15:11 (UTC)
Budu ti moc vděčen :) --Faigl.ladislav 27. 1. 2010, 15:12 (UTC)
Řekl bych, že je to v pořádku, jsem pro zařazení mezi DČ. Článek mi přijde psaný pěkně, vědecky. Stylistycky velmi hezký (Pouze v prvním odstavci příliš áček, ale s tím se nedá nic dělat. Něco jsem opravil). K mému překvapení jsem si nevšiml žádných překlepů, což buď značí mojí nepozornost nebo (doufam) tvoji pečlivost :). Trochu je z článku cítit, že je pro-židovský, ale myslím, že je to v mezích a dodává to článku čtivost. Určitě bych nedával pryč dobře zvolený citát z Rabinova proslovu, natchnul mne! Celý článek je super! --Hagar 27. 1. 2010, 15:45 (UTC)
Pochvala mne moc těší :) Článek jsem si po sobě několikrát četl, tak jsem asi všechny mouchy vychytal :) Moc děkuji za zkouknutí a typo úpravy. --Faigl.ladislav 27. 1. 2010, 18:51 (UTC)
Není zač, jen jsm si přečetl zajímavý článek :) --Hagar 27. 1. 2010, 18:52 (UTC)

Pár bodíků[editovat zdroj]

  • PřesunutoPřesunuto Prvně jsem si všiml, že v článcích s izraelskou tematikou často je uváděn anglický přepis (proč ne třeba arabský?). Proč? Je dobré to posuzovat případ od případu. Měl JR anglosaské kořeny? Jinak ta angličtina nemá opodstatnění. Jasně, že je to lingua franca, ale anglický přepis má dneska kdeco, není to nic extra. Kdo bude chtít znát, jak se to anglicky napíše, mrkne na en.
    • Já anglické přepisy prakticky nepoužívám. Jsou však případy, kdy je imho dobré přepis mít. A to takové, kdy hebrejský přepis do češtiny je mizivě známý, zatímco anglický je znám i v Česku převážně. Mohl bych u Jicchaka třeba říct, že byl několik let žil v USA jako izraelský velvyslanec, ale nezblázním se, když tam nebude.--Faigl.ladislav 27. 1. 2010, 23:49 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno třikrát jej smrtelně zranil výstřelem z pistole. – to je nějaké divné. Já myslel, že smrtelně zranit se můžeš jenom jednou, nota bene výstřelem (sg.!) :)
  • VyřešenoVyřešeno btw. ty externí obrázky se začínají rozjívíjet, nešlo by to převést na nějakou šablonu jako na en, ať se pořád nemusí odněkud kopírovat zdroják?
    • Tak proti takovému to zobrazování obrázků se staví Danny B a nejsem si jist, zda je to takto vůbec košer. Poptám se ostatních a kdyžtak je z článku odstraním.--Faigl.ladislav 28. 1. 2010, 14:32 (UTC)

Budu pokračovat, أنا الحق مساهمات النقاش ‎ 27. 1. 2010, 22:47 (UTC)

  • VyřešenoVyřešeno "[Dále jen...]" patří do parametru poznámka/y (liší se šablona od šablony)
  • VyřešenoVyřešeno Tam pracoval v národní energetické společnosti a stavební společnosti Solel Bone. – z textu není jasné, zda takhle pracoval místo válčení, nebo až po válce (předpokládám)
  • Nevyřešeno nebo zamítnutoNevyřešeno nebo zamítnuto pronásledovala ji tajná policie. – která konkrétní organizace. Ony se v čase měnily, já osobně nevím, která působilav roce '17, jinak bych to opravil.
    • V té knížce, kde jsem to četl tuším nebylo uvedeno, která to byla, ale ještě na to mrknu.--Faigl.ladislav 28. 1. 2010, 14:32 (UTC)
      • Bohužel se mi nepodařilo dohledat ani v jedné z kníže, které zmiňují, že byla Roza tajnou policií pronásledována. --Faigl.ladislav 3. 2. 2010, 17:49 (UTC)
  • PřesunutoPřesunuto kam se jeho rodiče přestěhovali, když mu byl rok. – místo „když mu byl rok“ raději uvést přesný letopočet.
Myslíém, že je zřejmé a zvyšuje čtivost článku :) --Hagar 28. 1. 2010, 05:53 (UTC)
Tato podoba je vážně imho lepší. Kdo bude chtít dohledat kolik mu bylo, stačí kouknout na datum narození. Naopak spíš je podstatnější, že mu byl právě rok, než aby bylo uvedeno číslo, které na první pohled nic neřekne. --Faigl.ladislav 3. 2. 2010, 17:49 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno a Juval – ta se narodila kdy?
Hledal jsem půl hodiny informatiky, ale tu informaci jsem nenalezl. Myslím, že to není ani zase tak důležité. U dcery je to podstatné, jelikož se jedná o vcelku významnou izraelskou političku. Zvážil bych její nalinkování :). (Chytrý jsem jen z té půlhodinky, pokud mluvím blbosti, tak mne opravte a pošlete do kopru :)). --Hagar 30. 1. 2010, 16:44 (UTC)
Počkat, teď jsem zmaten. Dotyčná je významná politička a přitom není znám rok narození? Mně jde o to, že u jedné je to uvedeno a u druhé ne, což zákonitě vyvolá zvědavost „a kdy byla ta druhá“... :) أنا الحق مساهمات النقاش ‎ 30. 1. 2010, 16:52 (UTC)
Juval je syn. Máš pravdu, zvědavost to vyvolá. :) --Hagar 30. 1. 2010, 16:56 (UTC)
doplněno. Zdroj je trochu pochybný http://www.jewishagency.org/JewishAgency/English/Jewish+Education/Compelling+Content/Eye+on+Israel/Current+Issues/Rabin/7.+Leah+Rabin+ZL+1928+2000.htm
O dceři se chystám napsat článek. Že je Juval syn jsem věděl, během jomkipurské války byl dle Rabinových pamětí kapitánem námořnictva, bohužel jsem prve nikde nemohl nalézt přesný rok. Jinak @Hagar Židovská agentura (to je ten link co uvádíš) je mimořádně věrohodný zdroj :) --Faigl.ladislav slovačiny 30. 1. 2010, 18:34 (UTC)
Zdroj jsem zpochybnil na základě (zřejmě) nepřesého narození Dalii. Je tam uveden 15. březen 1949. Anglická wikipedie a tvůj článek obsahuje rok 1950. --Hagar 30. 1. 2010, 20:35 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno ref 66 a 96 budou spíš elektronická periodika

Zatím tak, أنا الحق مساهمات النقاش ‎ 27. 1. 2010, 23:12 (UTC)

  • VyřešenoVyřešeno Palmach je nesklonné?
    • Palmach je afaik ženského rodu. --Faigl.ladislav 30. 1. 2010, 18:52 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno V říjnu 1945 byl Rabin ve velení a úspěšně provedeného osvobození internovaných imigrantů ve sběrném táboře Atlit pro ilegální židovské imigranty – ta věta je divná, vůbec jsem jí nepochopil; jaké velení a co bylo úspěšně provedené?
  • VyřešenoVyřešeno známý pod rozkazem „následujte mě“ (anglicky: follow me). – opět, je ta angličtina nezbytná? Takhle, abych by čitelnější, tohle je triviální hláška, slovní zásoba prvního stupně a kdo neumí ani to, tak speciálně follow me vyplivne i můj slovníček do kapsy. Opravdu je třeba ty termíny vážit, kdy je to zažitý terminus technicus. Zkus si představit, že se třeba za 10 let lingua franca změní a v článcích bude pak „následujte mě“ (čínsky 跟我学) :D Ale netvrdím, že zrovna tenhle případ není opravdu na místě, proto jsem to sám neodstranil.
  • VyřešenoVyřešeno Pohrabal jsem se v citátu v kapitole Velvyslanec a ministr práce, jenže až potom jsem si všim, že je přezvatý z český knížky, já si totiž v první chvíli myslel, že je přeložený z nějaký anglický. Jedno byl teda skoro určitě překlep, ale překontroluj to po mě a kdyžtak revertuj, pokud by ta moje verze se opravdu odchýlila od originálu v knížce.
  • VyřešenoVyřešeno Egypt a Sýrie zahájili – tady si nejsem jist, jak je to s i/y, nemá bejt y?
  • VyřešenoVyřešeno koordinovaný útok na Izrael. ... Po válce a po volbách byl v březnu 1974 – tady to je přímo za sebou, ale přijde mi, že ty dvě věty stylisticky nenavazují vůbec na sebe. Jedna uvozuje začátek války a druhá už mluví o poválečném období, nechybí tam něco?
  • VyřešenoVyřešeno Sinai Interim Agreement – tohle opravdu není česky?
  • VyřešenoVyřešeno Pravděpodobně nejdramatičtější událostí Rabinova prvního funkčního období byla operace Entebbe z roku 1976. – to by chtělo zdroj
  • VyřešenoVyřešeno V prosinci roku 1976 došlo ke krizi – slovo krize se v tom článku objevuje dostkrát, chtělo by to pokud možno vždycky co nejvíc upřesnit. Jakého druhu byla tahle krize? Ekonomická, vnitropolitická, mezinárodní? Pád vlády by mohla zapříčinit kterákoliv.
    • No o jakou šlo krizi rozvádim v tom samém odstavci. Šlo o vládní krizi a bylo by divné psát „V prosinci roku 1976 došlo k vládní krizi, která znamenala konec Rabinovy vlády.“ Do další věty jsem vložil slůvko "totiž", snad je to zřejmější.--Faigl.ladislav 30. 1. 2010, 18:52 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno ředal do rukou prezidenta vládní demisi – chtělo by to jméno prezidenta
  • VyřešenoVyřešeno poslední odstavec v kapitole První funkční období premiéra, to s těmi dolary. Celé to zní dost exoticky, vzhledem k dnešní svobodě mít jakýkoliv účet s jakoukoliv měnou si málokdo bude umět nějaké podobné omezení v Izraeli vůbec představit. Chtělo by to trošku rozvést, co že za zákony to vlastně porušila („souzena za porušení izraelských zákonů“).
  • VyřešenoVyřešeno „k pokutě ve výši desetinásobku nejvyšší částky na účtu.“ – tj. kolik, je-li známo?

Moc díky za uvedené připomínky. Postupuji trochu pomaleji, protože se zároveň učím na zkoušku ze socioekonomický a politický geografie EU, ale jen co ji budu mít za sebou, tak bude rychlost daleko větší :) --Faigl.ladislav slovačiny 30. 1. 2010, 18:52 (UTC)

aha, tak to hodně štěstí ;) Já už mám naštěstí všechny za sebou, أنا الحق مساهمات النقاش ‎ 30. 1. 2010, 23:07 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno až teď jsem si pořádně všiml popisku v ib "Jicchak Rabin na americké letecké základně Andrews, Maryland, Spojené státy v září 1986." – je poznat, že je to překlad, je to takové správně anglicky škrobené – Andrews, Maryland, Spojené státy –, čeština je plynulejší; tedy něco jako "letecké základně Andrews v americkém státě Maryland v září 1986."
  • VyřešenoVyřešeno byla cenzorem s uvedením důvodu zamítnuta – jakým cenzorem, v Izraeli fungovala cenzura?
  • VyřešenoVyřešeno Podle Lei Rabinové – nemá být spíš Ley (ženy)?
  • VyřešenoVyřešeno náměstí Izraelských králů – ty kapitálky se mi nezdají dobře
  • VyřešenoVyřešeno tituly rodef a moser. – mají ty výrazy český překlad?
    • Tituly AFAIK překlad nemají, ale připojil jsem do poznámek Čejkův výklad.--Faigl.ladislav 31. 1. 2010, 22:13 (UTC)
      • Čejkův překlad slova rodef (רודף) je špatně. Rodef je pronásledovatel, tj. někdo, kdo akutně vraždu páchá. Pokud ji již spáchal, je vrah - roceach (רוצח) a za předpokladu, že aktuálně neplánuje zavraždit někoho dalšího, již není rodef.--Asi (diskuse) 1. 3. 2012, 14:22 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno španělský ministr Felipe González – ministr čeho? (i když trochu čekám, že zahraničí)
    • nakonec byl toho času premiérem. --Faigl.ladislav 31. 1. 2010, 22:13 (UTC)
  • VyřešenoVyřešeno The War in Lebanon, Meetings with World Leaders – to hebrejsky moc nezní. Lepší by bylo dát to v originále (transliteraci) a nějakým českým překladem – za předpokladu, že to nevyšlo česky (pak by nebylo co řešit).
    • Řeším provizorně, nepodařilo se mi dohledat originální názvy v hebrejštině. --Faigl.ladislav 4. 2. 2010, 18:40 (UTC)
      • Vyřešeno, stačilo se podívat do hebrejské wiki. --Thomazzo (diskuse) 2. 3. 2012, 11:52 (UTC)

No, a to je asi všechno.

Jo, a díky! ;))-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Emír Balduin Hallef Omar Ali al-Adid bin Abú Sharee al-Kerak (diskusepříspěvky)

Oběma bych vám chtěl velmi moc poděkovat za recenzi :-) --Faigl.ladislav slovačiny 4. 2. 2010, 22:02 (UTC)