Solel Bone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solel Bone
Základní údaje
Datum založení 1921
Zakladatel Histadrut
Adresa sídla Izrael, Izrael
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výstavba
Mateřská společnost Shikun & Binui
Majitelé Shikun & Binui
Identifikátory
Oficiální web www.solbo.co.il
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo Solel bone v Ramat Ganu

Solel bone (hebrejsky: סולל בונה‎, doslova „Dlaždič a stavař“)[1] je nejstarší a jedna z největších stavebních a stavebně inženýrských společností v Izraeli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Solel bone byla založena v roce 1921 během první konference Histadrutu, tehdy ještě pod názvem Bac (hebrejsky: בע"ץ), což je akronym pro Binjan ve-avodot ciburiot (hebrejsky: בניין ועבודות ציבוריות, doslova „Stavba a veřejné práce“). Jejím prvním projektem bylo vybudovat cestu ze Safedu do Cemachu, která je v dnes součástí dálnice 90.[2] Společnost byla založena jako družstevní organizace v duchu socialistických dělnických skupin, ale posléze narazila na finanční potíže, které vedly v roce 1923 k založení společnosti Solel bone, která byla založena na základě společnosti Bac, ale která již byla spravována jako obchodní společnost.

Solel bone měla hlavní úlohu přibudování mandátní Palestiny a po roce 1948 i při budování Izraele. Kromě jiných projektů postavila společnost v roce 1938 tzv. severní izraelský plot („Tegartova zeď“). Během mandátního období stavěla mosty, letiště, základny pro britskou armádu a armádní projekty v Iráku, Egyptu, Bahrajnu a Kypru.[2]

Solel bone přispěla k posílení Izraelských obranných sil (IOS) během války za nezávislost, a to budováním pevností a systémů zásobování vody,[2] čímž se v praxi stala základem první logistické jednotky IOS.

V roce 1961 byly akcie Solel bone prvními obchodovanými na Telavivské burze cenných papírů.

Izraelské firmy, jako například Solel bone, byly v 60. a 70. letech často zapojeny do stavebních projektů v Africe. Jedním z důvodů proč byla operace Entebbe v roce 1976 tak úspěšně provedena bylo to, že budova, v níž byli rukojmí drženi byla postavena právě Solel bone. Společnost tak měla stále plány budovy, které poskytla izraelské vládě.[3]

V letech 19601969 se společnost podílela na opravách baziliky Zvěstování v Nazaretu.

V roce 1984 byla založena dceřiná společnost Solel Bone Building and Infrastructure, kterou zcela ovládala společnost Solel bone. V roce 1989 byla kontrola nad dceřinou společností převedena na společnost Housing & Construction Holding Company Limited (hebrejsky: Šikun u-binuj). V roce 1996 byla kontrola holdingové společnosti, včetně Solel bone, převedena na Teda Arisona a později, po jeho smrti v roce 1999, na jeho dceru Šari Arison.

Protiváhou podniku Solel bone je stavební podnik Sela založený roku 1945 jako satelitní organizace při odborové centrále Histadrut ha-ovdim ha-le'umit napojené na pravicové revizionistické hnutí.[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solel Boneh na anglické Wikipedii.

  1. GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha: BB Art, 2002. ISBN 80-7257-740-9. S. 66. 
  2. a b c Solel Boneh [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2009-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Special: Mossad took photos, Entebbe Operation was on its way [online]. Ynetnews [cit. 2009-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LOUVISH, Misha (ed). Facts about Israel 1964/65. Jeruzalém: Ministry for Foreign Affairs, 1964. S. 122. (anglicky) 
  5. סלע חברה לשיכון בע"מ [online]. www.sela-ltd.co.il [cit. 2011-06-09]. Dostupné online. (hebrejsky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]