Diskuse:Hanička (dělostřelecká tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Napište sem Vaše názory na článek Dělostřelecká pevnost Hanička. Díky moc.

Jestli chcete slyšet můj názor, tak si tedy myslím, že se to bude muset přepsat do vět. Výčet faktů je sice informačně dobrý, ale standartem Wikipedie jsou věty rozčleněné do odstavců. Podívejte se na ostatní články a také do nápovědy (obzvláště na Jak editovat stránku a na Vzhled a styl). --Japo ¿ 15:11, 2. 1. 2007 (UTC)


Tvrz nebo pevnost?[editovat zdroj]

článek má v názvu pevnost, ale v textu se mnohokrát objevuje pojem tvrz. Co z toho předmět článku je? V mnoha knihách jsem se s pojmem tvrz či srub (pro jednotlivé objekty) také setkal. Protože se pojmy třídají, chtělo by to vysvětlení. --Postrach 18:31, 2. 1. 2007 (UTC)

pevnost je laický název. správný má být tvrz...proto stránku přesouvám na Hanička (dělostřelecká tvrz) --Lasy 09:56, 6. 7. 2007 (UTC)

Dobrá věc ale nejlepší název by měl být (dle G) Dělostřelecká tvrz Hanička, popř. Tvrz Hanička, název s rozlišovačem přesměrovaný z Hanička fakt není dobrý řešení. Jestli se tu pár dní nic nehne, přesunu to na dle Googlu nejčastější název--Horst 30. 7. 2008, 15:36 (UTC)

Jak zemřel František Franc[editovat zdroj]

Z textu vyplývá, že v nemocnici spadl z lešení - opravdu tomu tak je? Předpokládám, že autor článku měl na mysli, že na následky pádu z lešení F.F. zemřel v nemocnici, ale jelikož nejsem s předmětem článku nijak obeznámen a vyloučit se nedá nikdy nic, nechávám tuto editaci na někom povolanějším.

Dále: některá jména jsou ve tvaru Příjmení Jméno, sjednotím s ostatními i podle v češtině zavedeného pořádku Jméno Příjmení.--Jarba 3. 1. 2009, 11:04 (UTC)

Název článku a sloučení s jiným článkem[editovat zdroj]

1) Název článku Dělostřelecká pevnost Hanička Správné označení je "Dělostřelecká tvrz". Tvrz v tomto případě označuje skupinu objektů těžkého opevnění vybudovanou v nejvyšším (IV.) stupni odolnosti, slangově také "Říman čtyři". Pevnost označuje 1 objekt, tedy např. "Lehká pevnost vzor 37". Nevím však o jediném případu použití termínu "Těžká pevnost" nebo jakéhokoliv jiného užizí slova "Pevnost" v souvislosti s těžkými objekty. Je však možné, že jsem se pouze dosud nesetkal s tímto označením.

2) Návrh na včlenění článku Dělostřelecká tvrz Bartošovice https://cs.wikipedia.org/wiki/Barto%C5%A1ovice_(d%C4%9Blost%C5%99eleck%C3%A1_tvrz) Osobně nesouhlasím s včlenením článku, neboť na možnost včlenění jsou třeba jisté úpravy a krom toho by byla ztracena encyklopedičnost článků týkajících se Čs. opevnění 1935 - 1938. Každá dělostřelecká tvrz by měla mít vlastní článek.

Matyáš Pilz MtueanhM (diskuse) 25. 8. 2017, 14:44 (CEST)[odpovědět]

ad 1) Nějak jsem neporozuměl, o co jde. Žádná pevnost se v názvu článku ani v jeho úvodu nevyskytuje. (btw. označení "Lehká pevnost vzor 37" je podle mě taky nesmysl; sám výraz pevnost však může být použit pro nejrůznější typy fortifikačních objektů, IMO i pro dělostřelecké tvrze čs. opevnění, ale zkrátka jde o takový laický výraz, pod který se dá zahrnout cokoliv - celkem běžně se pro veřejnost používá "pevnost Dobrošov" a myslím i "pevnost Hanička")
ad 2) Byť se v tomto směru dlouho nic neudálo, mám v plánu článek o Haničce poněkud upravit. A kromě toho zkusit napsat nějaký souvislý text o Bartošovicích. Pak uvidím, jak budu postupovat dál. K argumentům:
  • "ztracená encyklopedičnost" – Podle mého nesmysl, jestli najdu text na jednom místě, nebo na druhém, je úplně jedno. Hlavní je, aby se tam čtenář dostal.
  • "každá dělostřelecká tvrz by měla mít vlastní článek" – Nevím, na základě čeho bylo napsáno toto tvrzení, čím je opodstatněno. Kromě toho, jak jsem zmínil u Bartošovic, ty očividně (na základě zdrojů) nebyly nějakou samostatnou tvrzí, ale jen pouze krátkou dobu existující variantou Haničky. --Harold (diskuse) 25. 8. 2017, 15:57 (CEST)[odpovědět]
Jo, aha, ad 1) se asi týká sekce výše (10 let staré a myslím už vyřešené). --Harold (diskuse) 25. 8. 2017, 16:01 (CEST)[odpovědět]