Dionysio Miseroni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dionysio Miseroni
Narození 1607
Praha
Úmrtí 1661 (ve věku 53–54 let)
Vídeň
Děti Ferdinand Eusebius Miseroni
Rodiče Ottavio Miseroni
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Dionysio Miseroni se syny, detail z rodinného portrétu od Karla Škréty

Dionysio Miseroni (1607 Praha29. června 1661 Vídeň) byl český glyptik a brusič kamenů z původem italského rodu Miseroni.

Narodil se v Praze do rodiny zlatníka a glyptika Ottavia Miseroni, kterého z Itálie povolal do svých služeb císař Rudolf. Po svém otci převzal správu uměleckých sbírek císaře Rudolfa II. a vedení brusičské dílny v Císařském mlýně. Jako správce pokladu byl v roce 1648 přinucen Švédy vydat klíče. V roce 1653 byl povýšen do českého rytířského stavu. Po smrti císaře Ferdinanda III. přesídlil do Vídně. V otcově odkazu pokračoval Dionysiův druhý syn Ferdinand Eusebius Miseroni.

Jeho dílo převážně spadá do období pozdního manýrismu s vlivy raného baroka. Důležité jsou jeho vázy z broušeného horského křišťálu (Pyramida ad.). Miseroni je také známý tím, že ho zachytil Karel Škréta okolo roku 1653 na rozměrném plátně Podobizna řezáče drahokamů Dionysia Miseroniho a jeho rodiny, kde jsou krom rodiny zachyceny v pozadí také těžké brusířské stroje a některá Miseroniho díla (včetně Pyramidy). Snad Misroniho dílna provedla Škrétův znak nákladnou florentskou mozaikou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]