Diferenciální GPS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anténa permanentní stanice GPS na betonovém pylonu střechy Německého LVermGeo RP (diferenční síť SAPOS).

Diferenciální GPS (DGPS) je jeden ze způsobů, kterým lze zpřesnit výsledky měření v systému GPS.

Princip a vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Předpokladem je existence alespoň jednoho dalšího přijímače GPS signálu o známých souřadnicích (tzv. referenční stanice). Tato referenční stanice vyhodnocuje odchylky měření v systému GPS od skutečného stavu své polohy a vypočítává korekce pro jednotlivé družice. Permanentní referenční stanice (např. CZEPOS, EUREF-IP) mají vlastní polohu vypočtenou dlouhodobým měřením, u mobilních referenčních stanic je zjištěna z jiného zdroje.

Při vyšším počtu propojených referenčních stanic s malými vzdálenostmi od sebe (desítky kilometrů), je možno připravit síťové řešení výpočtu korekcí a interpolovat výsledky na virtuální referenční stanici v blízkosti uživatele.

Moderní referenční stanice je schopna poskytnout korekce k více družicovým polohovým systémům zároveň (např. GPS a GLONASS).

Zjištěné korekce se odesílají uživatelům typicky casterem NTRIP a protokolem RTCM. Přenos se děje za pomoci sítě Internet, datového přenosu v mobilních sítích, dlouhovlnného vysílání, případně signálu RDS. Pokud mají uživatelé přijímač uzpůsobený k příjmu korekcí DGPS a jdou dostatečně blízko referenční stanici, mohou svá měření zpřesnit.

Pokud není možný příjem korekcí on-line, je možné u geodetických přijímačů data ukládat do speciálního formátu (např. RINEX) a provést tzv. postprocesní korekce až ve chvíli, kdy budou dostupná archivní data stejného formátu z referenční stanice. Pro speciální aplikace lze kromě korekcí z referenční stanice uplatnit také zpětně dopočítané skutečné dráhy družic a jejich hodin.[1]

Diference rozlišujeme podle způsobu výpočtu:

  • jednoduché diference
  • dvojité diference
  • trojité diference

Přesnost v roce 2006 při síťovém řešení referenčních stanic CZEPOS byla na družicích GPS[2]:

  • pro kódová měření 20–50 cm
  • pro fázová měření (RTK) 2–5 cm

Sítě[editovat | editovat zdroj]

Snadno dostupnou službou DGPS je SBAS, jehož evropskou aplikací je EGNOS.

Pro geodetická měření byla v ČR zbudována síť permanentních stanic CZEPOS, která využívá síťového řešení 27 referenčních stanic, jejímž provozovatelem je Zeměměřický úřad. Přesnost měření se sítí CZEPOS v poloze je u kódových měření 0,25 m, u fázových měření 0,015 m.[3] Cena služeb je přibližně 1 Kč/min.

Existují i soukromé referenční sítě jako např. TopNET, GEOORBIT, VRS NOW, by/S@T, dále vědecké referenční sítě GeoNAS (ČAS) a VESOG (VÚGTK).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]