Denis McQuail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Denis McQuail
Narození 1935 (81–82 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Denis McQuail (narozen 1935) je akademik a spisovatel zabývající se komunikační teorií. Věnuje se především masovým médiím, zaměřuje se na vysvětlení komunikačních teorií a jejich aplikaci.

Je autorem obsáhlé publikace Úvod do teorie masové komunikace, ve které přináší čtenáři vhled do světa komunikace a médií.

Mcquailova typologie mediálních efektů

V knize Communication Models (Modely komunikace) vysvětluje základní komunikační modely: Lasswellův model komunikace, Shannonův a Weaverův model komunikace, Gerbnerův model komunikace, teorie médií, teorie publika a systémy masových médií obecně.

Další McQuailova kniha, Mass Communication Theory (Teorie masové komunikace) podrobně rozebírá samotný koncept masové komunikace. McQuail zde mluví o důležitosti masmédií a o jejich vlivu na jednotlivce i na společnost.

V roce 2016 mu vyšla zatím poslední publikace a tou je Žurnalistika a společnost. Autor se úvahách o žurnalistice upozorňuje na společenský a politický kontext jejího vývoje a její význam pro fungování demokracie. Proměna žurnalistiky podle něj souvisí s hlubší společenskou transformací, jejíž důsledky dnes nejsme schopni spolehlivě odhadnout.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Mcquail, Denis (2000) McQuails's Mass Communication Theory (čtvrté vydání), Sage, Londýn
  • MCQUAIL, Denis. Žurnalistika a společnost. V Praze: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3093-9.