Přeskočit na obsah

Demilitarizované pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Demilitarizované pásmo je pásmo bez vojenské přítomnosti, tj. pásmo, kde se nenachází vojáci, zbraně, armádní stanoviště apod. Bývá vytyčováno dohodou (případně diktátem) většinou mezi dvěma státy či oblastmi, mezi kterými je vojenské napětí a navzájem se obávají, že budou napadeny tím druhým (případně se obává jen jeden - a nadiktuje to tomu druhému[zdroj?]).

Historie

Demilitarizované pásmo mezi Německem a Francií

Bylo ustaveno po 1. světové válce. Německo bylo poraženo a vítězné státy si diktovaly podmínky. Ve snaze zabránit Německu vyvolání další války ustavily mezi Francií a Německem toto pásmo. Před 2. světovou válkou ho ale stejně Hitler obsadil armádou a západní mocnosti se zmohly jen na slovní výtky. Pásmo tak svůj účel vůbec nesplnilo a 2. světová válka začala - opět vyvolána Německem.

Současnost

Ålandy

Související informace naleznete také v článku Ålandy.

Antarktida

První článek Smlouvy o Antarktidě zakazuje veškeré vojenské aktivity na kontinentě.

Demilitarizované pásmo mezi Severní a Jižní Koreou

Související informace naleznete také v článku Korejské demilitarizované pásmo.

Vzniklo po skončení Korejské války (1950-1953) na hranici mezi Severní Koreou (komunistický stát tíhnoucí k SSSR) a Jižní Koreou (demokratický stát tíhnoucí k USA). Vede podél 38. rovnoběžky. Dodnes je na obou stranách velice dobře zabezpečeno a střeženo armádami obou států. Mezi Severní a Jižní Koreou totiž stále panuje velké napětí.

Sinajský poloostrov

Sinajský poloostrov je demilitarizované pásmo na základě dohody mezi Egyptem a Izraelem.

Zelená linie na Kypru

Je OSN spravované území mezi Kyperskou republikou a Severokyperskou tureckou republikou, které vzniklo v roce 1974 po turecké invazi na ostrov.