Dead by Daylight

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dead by Daylight
Dead by Daylight Logo.png
Základní informace
VývojářBehaviour Interactive
VydavateléStarbreeze Studios
505 Games
EngineUnreal Engine 4
PlatformyMicrosoft Windows
Xbox One
Playstation 4
Nintendo Switch
Android
iOS
PlayStation 5
Xbox Series X a Series S
Datum vydání14. června 2016
Žánrsurvival horor
Herní módvideohra pro více hráčů
KlasifikaceESRB ESRB 2013 Mature.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dead by Daylight je hororová, multi-playerová počítačová hra pro 5 hráčů. Ve hře jsou vrazi a přeživší. Hraje se 4v1 – 4 přeživší a 1 vrah. Vrahům jde o to zabít a obětovat všechny přeživší, aniž by ani jeden z přeživších dokázal utéct. Přeživší se snaží, aby si zachránili život a utekli před vrahem. To se jim podaří pouze tehdy, když dokáží opravit 5 generátorů, díky kterým se zprovozní 2 zavřené brány, které pak mohou otevřít a uniknout jimi.

Historie – přidaná DLC do hry[editovat | editovat zdroj]

Dead by Daylight bylo poprvé vydáno v červnu roku 2016, kdy byli ve hře pouze 3 vrazi – Hillybilly, Trapper, Wraith a pouze pár dalších přeživších. Ve hře bylo pouze pár základních mechanik, společně s velmi špatnou grafikou. Hra se sekala, servery byly pomalé a celkově se hra skoro nedala hrát, ale i tak si hra získávala svoje milovníky. Po chvíli se do hry přidal další vrah – The Nurse, díky kterému se Dead by Daylight hodně rozrostlo. V té době byly přeživší velice lehcí na hraní, protože vrazi byli až moc slabí. Přes tu dobu, co je hra populární, získali vrazi větší moc, než předtím, aby měli aspoň trochu šanci.

Takto vypadá tabulka, kde jsou zapsána všechna DLC, která byla za dobu Dead by Daylight vydána.

Title – Název Datum vydání Killer – Vrah Survivor – Přeživší Map – Mapa
The Last Breath – Poslední dech 18. Srpna 2016 The Nurse Nea Karlsson The Asylum (Crotus Prenn Asylum)The Last Breath
The Halloween Chapter – Haloween kapitola 25. Října 2016 The Shape Laurie Strode Lampkin Lane (Haddonfield)
Of Flesh and Mud – Z masa a bláta 8. Prosince 2016 The Hag Ace Visconti The Pale Rose (Backwater Swamp)
Left Behind – Ponechán vzadu 8. Března 2017 William „Bill“ Overbeck
Spark of Madness – Jiskra šílenství 11. Května 2017 The Doctor Feng Min Treatment Theatre (Léry's Memorial Institute)
A Lullaby for the Dark – Ukolébavka tmy 27. Července 2017 The Huntress David King Mother's Dwelling (Red Forest)
LeatherFace – Kožený obličej 14. Září 2017 The Cannibal
A Nightmare on Elm Street – Noční můra z Elm Street 26. Října 2017 The Nightmare Quentin Smith Badham Preschool (Springwood)
The Saw Chapter – Kapitola Pily 23. Ledna 2018 The Pig David Tapp The Game (Gideon Meat Plant)
Curtain Call – Opona 12. Června 2018 The Clown Kate Denson Father Campbell's Chapel (Crotus Prenn Asylum)
Shattered Bloodline – rozbitá pokrevní linie 18. Září 2018 The Spirit Adam Francis Family Residence (Yamaoka Estate)
Darkness Among Us – Temnota mezi námi 11. Prosince 2018 The Legion Jeffrey „Jeff“ Johansen Mount Ormond Resort (Ormond)
Demise of the Faithful – Zánik věrného 19. Března 2019 The Plague Jane Romero Temple of Purgation (Red Forest)
Ash vs Evil Dead – Ash proti zlé smrti 2. Dubna 2019 Ashley „Ash“ Williams
Ghost Face – Duchovní obličej 18. Června 2019 The Ghost Face
Stranger Things – Podivné věci 17. Září 2019 The Demogorgon Steve Harrington, Nancy Wheeler The Underground Complex (Hawkins National Laboratory)
Cursed Legacy – Prekletý odkaz 3. Prosince 2019 The Oni Yui Kimura Sanctum of Wrath (Yamaoka Estate)
Chains of Hate – Řetěz nenávisti 10. Března 2020 The Deathslinger Zarina Kassir Dead Dawg Saloon (Grave of Glenvale)
Silent Hill – Tichý kopec 16. Června 2020 The Executioner Cheryl Mason Midwich Elementaly School (Silent Hill)

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

V podkategoriích jsou hlavní informace k hraní samotné hry.

Vrazi - Killers[editovat | editovat zdroj]

Každý vrah má svou zbraň, kterou útočí na přeživší. Když takto zasáhne svou oběť, ta přechází do „injured state“ a pokud trefí vrah oběť podruhé, dostane se do „dying state,“ leží na zemi a může se jenom plazit. Pokud ho někdo nevyléčí z „dying state“, po nějaké době přeživší vykrvácí a sám zemře. Vrah může přeživšího v „dying state“ vzít na rameno a odnést si ho na hák, kde ho pověsí a obětuje. Vrazi mají každý svou jedinečnou schopnost, kterou mohou používat při lovu na přeživší. Příklad schopnosti pro vraha „Deathslinger“ je vystřelení harpuny ze zvláštně upravené pušky. Když harpunou zasáhne cíl, má možnost si ho přitáhnout k sobě a dorazit. Na tuto akci má omezený čas a přeživší sebou mohou cukat, takže ne úplně vždy se mu povede přeživšího přitáhnout až k sobě. Vrazi si musí dát pozor na takzvaný „genrush“, kdy každý přeživší opravuje jiný generátor, tím pádem se rychle a najednou dokončí všechny a vrah nemá moc šancí svoje oběti zabít.

Schopnosti vrahů[editovat | editovat zdroj]

The Trapper - Evan MacMillan

Trapper je jedna z nejznámějších postav ze hry. Jeho schopnost je pokládat na zem pasti na medvědy, do kterých se pak mohou přeživší chytit. Samozřejmě se může stát, že se do pasti chytí sám Trapper. Za následek to má omráčení vraha a pokud nese přeživšího na hák, přičemž se chytí do vlastní pasti, přeživší mu seskočí z ramene a může utéct. Pokud se do pasti chytne přeživší, má šanci, aby se z ní dostal ven. Trapper samozřejmě dostane znamení, výkřik, že se do pasti někdo chytil. Přeživší může mít u sebe také jiného přeživšího, který mu může z pasti pomoci. Pokud mu jiný přeživší pomůže ven, šance na otevření pasti je 100%.

The Wraith - Philip Ojomo

Wraithova schopnost je zneviditelnění. V neviditelné formě je Wraith rychlejší, ale nemůže útočit na přeživší. Jediný signál pro přeživší, že se Wraith zneviditelnil, je, že uslyší zvonit zvon, který v ruce drží sám Wraith. Poté, co Wraith zazvoní, je tu další možnost jak ho spatřit. Můžete totiž vidět zvlněný obrys Wraithova těla, který se pohybuje. Když se chce Wraith odneviditelnit, aby mohl například zaútočit na přeživšího, uslyší znovu zvonění a Wraith se u této aktivity výrazně zpomalí. Po dokončení „odneviditelnění“ se však zase vrátí do původní rychlosti pohybu.

The Hillbilly - Max Thompson ml.

Schopnost Hillbillyho je nastartování motorové pily, kterou u sebe nosí. Hlavní využití této schopnosti je takzvaný „chainsaw sprint“, který nastává při použití motorové pily. Hillbilly motorovou pilu začne startovat, což zabere chvíli času, a pak se rozeběhne vpřed. Při rozjetí je mnohonásobně rychlejší než přeživší a pokud s pilou najede na nějakého přeživšího, přeživší je automaticky v „dying state“ a Hillbilly si ho může odnést na hák. Toto zranění přeživšího motorovou pilu zastaví a Hillbilly ji potom musí znovu startovat. To stejné platí i o ostatních objektech. Pokud Hillbilly najede například do stěny, na chvíli ho to omráčí a „chainsaw sprint“ to zastaví. Při sprintu může Hillbilly zatáčet, avšak velmi obtížně, proto je vhodné ho použít na volnějším prostranství.

The Nurse - Sally Smithson

Schopnost Nurse je po krátkém použití teleportace, při které může procházet zdmi a ostatními objekty. Po teleportaci má možnost zaútočit na přeživší. Pokud ale žádného přeživšího nezraní, velmi se zpomalí a na krátkou chvíli skloní hlavu k zemi, tudíž nevidí, kam přeživší utíká, či míří. Nurse se může teleportovat dvakrát po sobě (toto číslo se mění s použitím tzv. add-onů). První teleportace může být na dlouhou vzdálenost a druhá zase kratší. Po jednom či dvou má možnost Nurse máchnout svou zbraní a nebo tento tah vynechat, tím pádem bude hned ve fázi, kdy skloní hlavu a to jí umožní dřívější novou teleportaci.

The Shape – Michael Myers

Shape je na začátku hry neslyšitelný. Jeho schopnost je stalkování – tiché špehování přeživších. Jeho schopnost má tři fáze; první, při které je Shape neslyšitelný (tzn. že i když je blízko u přeživšího, tak mu nebuší srdce). Při druhé je Shape rychlejší a už je slyšet a poté třetí, při které když zaútočí a trefí se do přeživšího, tak ho okamžitě položí na zem do „dying state“.

The Hag - Lisa Sherwood

Schopnost Hag je čmárání trojúhelníkových pastí do hlíny na zemi. Do těchto pastí se přeživší nemohou chytit, ale když přes ni přeživší přejde, vyskočí z místa pasti identická postava Hag. Při výskoku se ozve hlasitý výkřik, takže Hag ví, kde se zrovna přeživší nachází. Pokud je Hag dost blízko této pasti, přes kterou přeživší přešel, má možnost se přemístit na místo této postavy a začít na přeživší útočit. Přeživší mohou tyto pasti zneškodnit tím, že na past posvítí baterkou – past se označí a zmizí. Pokud přeživší mezi sebou žádnou baterku nemají, či ji nechtějí čerpat na pasti, je možnost přes tyto pasti proplížit. Jakmile se plíží přeživší kolem těchto pastí, žádná z nich je nezachytí.

The Doctor - Herman Carter

Schopnost Doktora je fázové mučení díky elektrickým šokům. Jakmile se Doktor dostane k přeživším, má možnost po krátkém čase spustit svojí schopnost, jíž je elektrický proud (ten si do svého těla sám vpouští), který pak vypustí kolem sebe. Jakmile takový šok zasáhne přeživšího, přeživší zakřičí a ukáže Doctorovi svou polohu. Druhý efekt tohoto šoku je ten, že krátkou chvilku po něm, nemůže přeživší používat žádné schopnosti, ani dělat žádné akce (např. pokládání palet nebo prolézání oknem). Druhá schopnost, jejíž nabíjení trvá déle, je podržení elektrického šoku v ruce a následovné vypuštění všude okolo sebe do kruhu. Když se v tomto kruhu nachází přeživší, zakřičí a stane se to stejné jako předtím, ukáže svojí polohu vrahovi. 3 fáze tohoto mučení jsou tyto: 1. Po prvním zakřičení se nic moc nestalo. 2. fáze je ta, že se kolem přeživšího začnou ukazovat další, nepraví Doctoři, skill – checky jsou těžší, protože se mohou objevovat různě po obrazovce, mohou být vzhůru nohama a dokonce být naopak (zezadu dopředu). Ve třetí fázi nemůže přeživší používat žádné schopnosti, ani provádět žádné akce (léčení, opravování, atd.). Pokud se přeživší nachází v blízkosti Doctora, objeví se hnedka za přeživším červená skvrna, stejná, jenž zobrazuje Doctorovo zorné pole. Aby se přeživší mohl dostat z tohoto stavu, musí se zastavit a začít se „sebrat“. To vypadá tak, že si postava dřepne a položí si ruce ke spánkům. U toho se přeživšímu spouštějí skill – checky a pokud je pokazí, přeživší zakřičí a to Doctora upozorní. Tento proces ho potom přesune do první fáze a celý koloběh začíná znovu.

The Huntress - Anna

Schopnost Huntress je velice používaná, někdy i více než samotný základní útok. Jde o házení seker, které když zasáhnou cíl, tak ho pošlou do stavu „injured“. Jakmile Huntress drží sekeru v ruce a chce ji hodit, zpomalí se a zazní zvuk broušení nože, což přeživší upozorní. Čím déle takto sekeru drží, tím rychleji potom poletí. Jakmile Huntress trefí přeživšího, je to stejné, jako kdyby přeživšího vrah zranil základním útokem (jen zásahem zbraní). Huntress má omezený počet seker (počet se dá změnit pomocí add-onů). Jakmile u sebe nemá ani jednu sekeru, zvýrazní se ji aury okolních skříněk, ve kterých může sekery najít a doplnit si všechny, co u sebe může nosit.

The Cannibal - Bubba Sawyer

Schopnost Cannibala je nastartování motorové pily, ale úplně jiné, než u Hillbillyho. Když Cannibal startuje svojí motorovou pilu, stejně jako Hillbilly, zpomalí. Po nastartování motorové pily se oproti Hillbillimu nerozběhne, ale začne s motorovou pilou máchat kolem sebe. V takzvaném „chainsaw dash“ je rychlejší a vše, co mu přijde do cesty, rozseká. Jakmile Cannibal s motorovou pilou zraní přeživšího, přeživší se stejně jako u Hillbillyho dostane do „dying state“. Jakmile Cannibal narazí při tom, co kolem sebe máchá pilou, do nějakého objektu, jeho motorová pila se zastaví. Tu poté musí znovu startovat, pokud to chce opakovat. Motorová pila se mu zastaví i ve chvíli, co s ní trefí přeživšího. Pokud se mu však přeživšího trefit nepovede, po chvíli se mu pila zastaví sama.

The Nightmare – Freddy Krueger

Freddy má více schopností, které může měnit pomocí svých add-onů. Hra začíná přesunutím do „snu“, při kterém je mapa tmavší a z nebe padá listí. Ze snu se mohou přeživší probudit díky budíkům, které jsou rozmístěné po mapě, díky zkaženým skill-checkům (Jeden add-on ale dokáže tuto funkci zrušit.), nebo tím, že probudí jeden přeživší druhého, ale to pouze v případě, pokud je aspoň jeden už probuzen ( pokud je však přeživší zasažen Freddym, okamžitě se dostane zpět do „snu“ ) . Freddy může využívat 2 schopnosti, a to teleportaci ke generátoru, kdy z daného generátoru začne vystřikovat krev a po chvíli se Freddy objeví vedle generátoru. Druhá schopnost je pokládání krvavých jezírek na zem, které když přeživší ve snu proběhne, velmi ho to zpomalí, z krve se vynoří ruce a zazní hrozný výkřik. Freddy má ještě jednu poslední schopnost, která funguje pouze když si do hry přinese add-on na svojí schopnost. Freddy ztratí možnost pokládat krvavá jezírka, ale za to dostane možnost pokládat nepravé palety, které se po shození dolu promění v krev a Freddy jimi může procházet bez toho, aniž by je rozbil. Tato schopnost však funguje pouze na přeživší, kteří jsou ve snu. Ti co ve snu nejsou, nepravé palety nevidí.

The Pig - Amanda Young

The Pig má dvě schopnosti. První je, že se skrčí k zemi a získá neslyšitelnost. V tomto stavu buď po krátké aktivaci může provést výpad z místa s perfektní kontrolou pohybu dopředu a velikou rychlostí ( při výpadu přeživší uslyší řev), nebo se přestat krčit a vstát normálně. Pokud ve výpadu nezasáhne přeživšího, nedostane žádné větší zpomalení, než je klasické nezranění přeživšího. Druhá schopnost je připevnit na přeživšího v „dying state“ tzv. „obrácenou medvědí past“. Jakmile má přeživší na hlavě tento Jigsawův výtvor, uvidí aury takzvaných „Jigsaw Boxů“. V těch přeživší může, ale nemusí, najít klíč, s nímž se vysvobodí. Tato past má časovač, který se spustí, jakmile přeživší opraví jeden či více generátorů. Na konci tohoto času se past spustí a roztrhá prudkým pohybem svému nositeli čelisti (proto „obrácená medvědí past,“ funguje obráceně jako Trapperovy pasti na medvědy), tudíž přeživší zemře, i kdyby nebyl zraněný. S touto pastí se také nedá utéct zkrz brány, takže pokud je brána otevřená a přeživší do ní vběhne s pastí na hlavě, past se okamžitě spustí a přeživší umírá. Pokud ale přeživší najde Hatch (poklop), klidně může touto cestou uniknout.

The Clown - Kenneth Chase

Schopnost Klauna jsou lahvičky, ve kterých je toxický plyn (The Afterpiece Tonic). Jakmile přeživší do oblaku tohoto plynu vstoupí, zakřičí, zpomalí se a dostanou efekt, který jim rozmaže zrak. Clown má omezený počet lahviček, na začátku začíná se třemi (počet se může měnit díky add-onům) a po vyházení zásob si může do lahviček znovu Afterpiece Tonic namíchat.

The Spirit - Rin Yamaoka

Schopnost Spirit je Phase Rush; Spirit se zneviditelní a má možnost pohybovat se mnohem rychleji než normálně. Avšak v tomto stavu nevidí přeživší, jen vidí škrábance na zemi a orientuje se převážně sluchem. Díky zvuku může poznat polohu přeživšího a zranit ho po rychlém ukončení Phase Rush. Spirit nemá možnost v Phase Rush vidět krvavé stopy, toto ale může měnit add-on, který ale zase na druhou znemožňuje viditelnost škrábanců.

The Legion - Frank, Julie, Joey a Susie

Schopnost této bandy je Feral Frenzy. Jakmile Legion použije svou schopnost, skrčí se a začne rychle běžet. V této fázi má možnost přeskakovat palety a okna stejnou rychlostí jako přeživší. Jakmile Legion ve Feral Frenzy zraní přeživšího, dostane se přeživší efekt „deep-wounded (hluboce zraněný)“, z něhož se musí do 20 sekund vyléčit. Jakmile se přeživší vyléčí z této fáze, nebude plně vyléčen, ale bude v „injured state“. Pokud by toto léčení neproběhlo a časomíra by uběhla, přeživší by se dostal do „dying state“. Jakmile proběhne zranění přeživšího ve Feral Frenzy, Legionova schopnost se znovu naplní a získá polohy blízkých přeživších. Jakmile mu Feral Frenzy vyprší, Legion se zpomalí, shlédne k zemi a zakřičí.

The Plague - Adiris

Schopnost Plague je zvracení. Jakmile začne hra, po mapě se objeví malé fontány. Jakmile použije Plague svojí schopnost, začne před sebe zvracet zelenou hmotu. Zasaženému přeživšímu se objeví časomíra, která značí, kolik je potřeba času k vyléčení, než se dostanou do "sick phase". Tato čekací doba se dá urychlit opětovným zvracením na přeživšího. Časomíra taky ubíhá rychleji, pokud přeživší sprintuje místo chození. V této „sick phase“ přeživší získá efekt "broken", který přeživšímu znemožní být plně vyléčen za jakýchkoliv podmínek. Pokud přeživší začne zvracet a kolem sebe získá zelený opar, znamená to, že už je plně v „sick phase“. Jakmile se v této fázi dotkne jiného přeživšího, druhý přeživší začne svou „sick phase“. To funguje i třeba u opravování generátorů, lezení do skříní nebo prolézání okny. Pokud přeživší v „sick phase“ začne opravovat generátor, generátor zezelená a pokud se někdo z jiných přeživší dotkne generátoru, začne mu časomíra „sick phase“. Aby se přeživší mohl dostat z tohoto stavu, musí se očistit ve fontánách, které se přeživšímu zobrazí bílou barvou. Jakmile se přeživší očistí ve fontáně, voda ve fontáně se přemění v krev a přeživší se maximálně vyléčí. Plague může tuto krev nabrat a získat schopnost, zvracet tmavě červenou tekutinu podobnou krvi, která při doteku s přeživším už přeživšího zraní.

The Ghostface - Danny "Jed Olsen" Johnson

Schopnost Ghostface, je velmi podobná vrahovi The Shape; stalkování - tiché špehování přeživších. Ghostface má schopnost se skrčit a stát se neslyšitelným. Aby mohl stalkovat přeživší, musí se naklonit zpoza objektů, jako je budova nebo barel. Jakmile takto špehuje přeživšího, na ukazateli stavu přeživšího se (pouze pro vraha) zobrazuje, kolik ještě času je potřeba pro to, aby daný přeživší získal "exposed" efekt. Pokud Ghostface pozoruje dost dlouho, přeživšího pak na jednu ránu položí rovnou na zem do „dying state“. Přeživší při tom, co je pronásledován, slyší zvuk, který upozorňuje na Ghostfaceovu přítomnost. Aby přeživší mohl toto špehování překazit, musí Ghostface nepřetržitě pozorovat. Vrah začne mít bílou auru, která pak blikne a vrah už nemůže špehovat.

The Demogorgon - Demogorgon

Schopnost Demogorgona je po krátké aktivaci schopnost prudký výpad dopředu a útok na přeživšího. Jakmile v tomto výpadu na něco narazí, výpad se přeruší a Demogorgon zpomalí. Druhá část schopnosti jsou portály, přes které může Demogorgon hbitě překonat velkou vzdálenost. Položí na zem portál, jenž pro přeživší zmizí do té doby, než Demogorgon portál aspoň jednou použije. Přeživší mohou tyto portály zničit, pokud je vidí, ale Demogorgon při tom dostane hlasité oznámení.

The Oni - Kazan Yamaoka

Schopnost Oniho se skládá z dvou fází. Jakmile Oni zraní přeživšího, získá polovinu svého „hněvu“. Ze zraněných přeživších postupně padají "blood orbs", které Oni sesbírá a plní se mu pomalu hněv. Jakmile má Oni plný hněv, zazní přes celou mapu hlasitý zvuk. Pokud Oni svůj hněv použije, vezme do ruky palici (Kanabó), kterou nosí na zádech a změní se v obřího démona. V hněvu má dvě možnosti útoku; první, kdy se rozeběhne a začne sprintovat s velmi dobrou a lehkou kontrolou. Pokud by takto narazil na přeživšího a pokusil se zaútočit, přeživší padne rovnou do „dying state“. Druhá možnost je udělat podobné, akorát bez běhu. Po krátké aktivaci schopnost použije jako zbraň svou palici. Po chvíli mu hněv vyprší a vrátí se ke své původní zbrani - kataně.

The Deathslinger - Caleb Quinn

Schopnost Deathslingera je speciálně přestavěná puška s bodcem vpředu, se kterou může mířit a vystřelit harpunu. Ta se po styku s přeživším do přeživšího zabodne a otočí ho čelem k Deathslingerovi. Sám Deathslinger má možnost si daného přeživšího přitáhnout k sobě a zranit ho dalším základním útokem. Není ale jisté, zda se to podaří, protože přeživší se mohou hýbat ze strany na stranu mezitím, co je Deathslinger přitahuje. Pokud ale přeživší stojí za objektem, přes který ho Deathslinger zasáhl, přeživší se zastaví za objektem a zůstane stát. Po chvíli snažení se lano přetrhne, přeživší získá „deep-wounded“ efekt a musí se vyléčit. Jakmile si Deathslinger přitáhne plně vyléčeného přeživšího a zraní ho, získá přeživší také „deep-wounded“ efekt. Pokud ale přitáhne již zraněného, zraněný přeživší spadne do „dying state“.

The Executioner - Pyramid Head

První schopnost Executionerovi umožňuje za sebou zanechávat tmavě červené cestičky. Když přes cestičku přeživší přeběhne, dostává se do stádia „torment“ a je označen ostnatými dráty. Získáním stádia tormented může Executioner zamknout přeživšího do klece, jenž je podobná háku a obětuje přeživšího. Druhá možnost je také cestička ale když je spuštěna, Executioner ji vyvalí před sebe což znamená pro přeživší, kteří jsou udeřeni, přechod do „dying state“. Stopa po této cestičce po chvíli zmizí.

Háky a obětování[editovat | editovat zdroj]

Háky jsou jedním z mála možností, jak může vrah přeživší zabít, či obětovat. Když vrah pověsí přeživšího, dostane se přeživší do první fáze na háku, kdy pouze visí a čeká, až ho někdo zachrání. Má také šanci risku. To znamená, že se pokusí sám sebe z háku dostat. Šance, že se mu to povede je malá, ale tato možnost se hodí třeba v případě, že pro vás nikdo ze spoluhráčů nepřichází. Tyto šance máte 3 a po třetím pokusu jdete automaticky do druhé fáze na háku. Když přeživší visí na háku delší dobu, byl pověšen podruhé nebo vyzkouší třikrát možnost sebe sundání se dostane do druhé fáze na háku, kde na něj začne útočit sama „entity“, která chce duši přeživšího. Aby se přeživší mohl bránit, musí rychle mačkat klávesu akce, do té doby, dokud bude mít sílu, anebo dokud ho nepřijde zachránit další z přeživších. Pokud nepřiběhne další přeživší, člověk na háku zemře a je obětován „entity“. Pokud ho však někdo zachrání a vrah ho znovu chytí, třetí šanci života na háku už mu hra nenabízí a hráč okamžitě umírá. To, že je přeživší už po třetí na háku poznají jeho spoluhráči specifickým zvukem a ze všech koutů mapy je vidět, jak si ho „entity“ odnáší do nebes

Přeživší - Survivors[editovat | editovat zdroj]

Jakmile se přesuneme do postavy přeživšího, dostaneme pohled z třetí osoby – ze shora zezadu. Úkolem přeživších je opravit 5 generátorů a nenechat se obětovat vrahem. Po opravení pěti generátorů však musíte ještě otevřít obrovská vrata, což uděláte páčkou, která se nachází vlevo od dveří. Tato akce však chvíli trvá a vrah může slyšet zvuky otevírání. Když dveře dosáhnou 75% otevření, začnou houkat a to upozorní vraha, že už moc času nezbývá.

Předměty - Items[editovat | editovat zdroj]

Předměty tvoří: Baterka, Bedna s nářadím, Lékárnička, Klíč, Mapa. Každý předmět má různou úroveň.

Úrovně předmětů a perků[editovat | editovat zdroj]

Úrovně předmětů a perků jsou určeny barvou. Nejhorší úroveň je hnědá, poté následuje žlutá, zelená, fialová a nejlepší červená. Červenou barvu mají pouze jenom některé předměty, perky mají pouze nejvyšší fialovou barvu.

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je spoustu druhů map. Většina vrahů má svou mapu, která je pro ně typická. Na celé mapě se nachází dřevěné palety, které zajišťují přeživším šanci k útěku před vrahem. Přeživší mají možnost paletu shodit a rychle, či pomalu přes ní přelézt. To vrazi dělat neumí, takže musí paletu zničit, což chvíli trvá. Ničení palety dává čas přeživším na to, aby mohli utéct pryč a schovat se. Je tu ještě možnost paletu shodit na vraha na poslední chvíli, což zaviní, že paleta dopadne na vraha přímo a to jej na chvíli omráčí. Další možnost útěku pro přeživší jsou okna, která dokáží přeživší rychle přeskočit, zatímco vrahovi trvá přelézání o dost déle.

Perky[editovat | editovat zdroj]

Ve hře mají i přeživší i vrazi 4 místa na perky, které jim umožňují provádět různé akce nebo jim pomáhají při přežívání či lovu na přeživší. Pokud však chtějí používat všechny čtyři najednou, budou si je muset odemknout a nakoupit ze sítě různých Perků, věcí a add-onů za herní měnu, blood pointy. Takových perků je mnoho a každý přeživší či vrah má 3 vlastní perky, které se hodí k jejich příběhu. Perky si mezi sebou přeživší nebo vrazi mohou sdílet a učit se je navzájem, k tomuto ale potřebují určitou úroveň; obecně platí, že první osobní perk se může sdílet na úrovni 30, druhý na úrovni 35 a poslední na úrovni 40.

Status efekty[editovat | editovat zdroj]

Statusy přeživších se ukazují na pravé straně obrazovky, pomocí ikonek. Statusy přeživších jsou tyto: Exhausted ( přeživší nemůže používat perky jako Sprint Burst, Balaced Landings, Dead Hard atd, které používají energii na použití. Aby se přeživší zbavil statusu exhausted, měl by přeživší chodit nebo se krčit, protože to jsou jediné možnosti, jak se zbavit statusu exhausted), Exposed (jakmile vrah zraní přeživšího se statusem exposed, přeživší se dostane do dying state), Broken (přeživší nemá schopnost být plně vyléčen), Deep wounds- Mending phase (přeživší na ukazateli stavu přeživšího uvidí žlutý časovač, který když vyprchá, tak se přeživší přesune do dying state. Aby zastavil tuto časomíru, musí zastavit a vyléčit se- Mend yourself), Endurance (tento status umožňuje přeživšímu být zraněn, a i přesto být znovu zraněn od vraha. Namísto, aby se dostal do dying state, přeživší dostane efekt deeps wounds), Haste (status, který zvyšuje rychlost přeživšího- u perků jako sprint burst, balance landing apod. je zvýšena rychlost o 150%, ale pouze pár vteřin. Třeba u perku Hope se rychlost přeživšího zrychluje pouze o 7%, ale za to trvá mnohem déle), Haemorhagge (zraněný přeživší silně krvácí a kaluže či stop krve zůstávají déle na zemi), Hindered (tento status zpomaluje přeživší, ale pouze na pár sekund), Infected (popis je u vraha The Plague, tento status označuje přeživšího, který již byl plně nakažen. Získává broken status a jakmile se dotkne předmětu jako je okno, generátor, nakazí se místo dotyku. Pokud by tímto místem prošel přeživší, získá tento Infected status též), Madness (status, znázorňující úroveň mučení Doktora), Mangled (status, který znázorňuje, že vyléčení přeživšího, bude trvat o něco déle než normálně), Oblivious (přeživší s tímto statusem neslyší heart-beat- bušení srdce z vraha), Undetectable (tento status je pro vrahy, kde vrahům zmizí červený flek před tělem a přeživší kolem neslyší žádný heart-beat).

Obsession[editovat | editovat zdroj]

Některé perky zvyšují možnost přeživším, stáním se obsesí. Obsese může být během hry pouze jedna, ne více. Jakmile se přeživší stane obsesí vraha, získá vrah díky některým perkům prudké výhody, které fungují ale pouze na obsesi. To stejné je u přeživších, když se stane přeživší obsesí, může použít perky, které by jako ne-obsese nemohl použít. Jakmile se vrah dostane do pronásledování přeživšího, který je v ten moment obsese, všichni ostatní přeživší vidí na ukazateli stavu vlevo dole. Perky které zvyšují šanci na to být obsese jsou například: Decisive Strike, Object of Obsession, Play With Your Food, Rancour, Save the Best for Last a další. Existuje perk Nemesis, který při specifických situacích dokáže obsesi během hry změnit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dead by Daylight na anglické Wikipedii. tento článek je založen na překladu stránky Dead by Daylight Official Wiki [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]