Day of the Tentacle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Day of the Tentacle
Vývojář LucasArts (e)
Vydavatel LucasArts
Distributor LucasArts
Design Tim Schafer, Dave Grossman
Skladatelé Clint Bajakian
Peter McConnell
Michael Land (e)
Engine SCUMM
Platformy DOS, Mac OS
Datum vydání červen 1993[1]
Žánr Point & Click Adventura
Módy Single player
Média 3,5" diskety, CD-ROM
Systémové
požadavky
286, 1 MB-RAM
Ovládání myš, klávesnice
Everyone USK 12
Data mohou pocházet z datové položky.

Maniac Mansion: Day of the Tentacle (zjednodušeně Day of the Tentacle nebo ve zkratce DoTT) je počítačová hra žánru adventure typu point and click, vydaná v roce 1993 firmou LucasArts. V pořadí osmá adventura od LucasArts využívající engine SCUMM.

Děj volně navazuje na hru Maniac Mansion ze které zde figuruje, kromě jiných NPC postav, Bernard Bernoulli. Hra zachovává ovládání 3 postav s přepínáním mezi nimi dle potřeby. Ve hře lze také narazit na Easter egg, kdy je možné si přímo ze hry spustit první díl - Maniac Mansion.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

5 let po událostech v Maniac Mansion se obě chapadla (anglicky Tentacle) potulují po zahrádce vily Dr. Freda. Fialové (purple tentacle) se napije toxické vody, vytékající z laboratoře Dr. Freda a zmutuje. Poté, co mu narostou dvě paže, se rozhodne, že teď může ovládnout svět. Dr. Fred jej odchytne a obě chapadla zadrží. Hodné, zelené chapadlo[2] (green tentacle) napíše dopis starému příteli Bernardovi.

Bernard se vydává s přáteli - studentkou Laverne a rockerem Hoogiem do vily Dr. Freda, kde obě chapadla najde a osvobodí. Fialové chapadlo pak oznámí své plány na ovládnutí světa a odhopsá. Dr. Fred dostane nápad jak této situaci předejít - poslat všechny 3 (Bernarda, Laverne a Hoogieho) jeden den zpět, aby uzavřeli ventil vypouštějící toxickou vodu a zabránili mutaci fialového chapadla.

Protože Dr. Fred použije ve svém stroji času špatný diamant, je Hoogie poslán 200 let do minulosti (doba vzniku ústavy U.S.A) a Laverne 200 let do budoucnosti (kdy svět ovládají chapadla). Společnými, mezičasovými silami pak musí zvrátit celou situaci do původního stavu.

Provedení hry[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé postavy jsou na sobě přímo závislé. Není tedy možné, stejně jako u Maniac Mansion, hru dohrát pouze s jednou postavou. Navzájem si musí pomáhat a to i se skutečností, že je od sebe dělí vždy 200 let.

Příklad: Laverne v budoucnosti uvízla se svou budkou na cestování v čase na mohutném stromě. Hoogie tak musí zajistit, aby malý stromek v jeho době (podpis ústavy USA) nemohl dále takto narůst. Jak jinak to udělat než aby třešeň pokácel George Washington.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Day of the Tentacle na anglické Wikipedii.

  1. LucasArts Entertainment company | 20th Anniversary
  2. The Only Good Tentacle Is a Green Tentacle

Související články[editovat | editovat zdroj]