DayZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z DayZ: The end of the beginning)
Skočit na: Navigace, Hledání
DayZ
Vývojář Bohemia Interactive Studio (+/–)
Vydavatel Bohemia Interactive Studio (+/–)
Design Dean Hall (+/–)
Engine Real Virtuality Engine (+/–)
Platformy Microsoft Windows
Playstation 4 (+/–)
Datum vydání 16. prosince 2013 (+/–)
Žánr survival horor a hra s otevřeným světem (+/–)
Módy Massively multiplayer online game (+/–)
PEGI 18
Webové stránky http://dayzgame.com/ (+/–)
Data mohou pocházet z datové položky.

DayZ je počítačová hra od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru ArmA 2. Modifikace DayZ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje Army 2. DayZ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. Alfa verze hry vyšla na konci roku 2013 díky službě Steam, která hru zveřejnila zatím jako Early Alpha acces (neboli předběžná alpha verze).

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Hra umisťuje hráče do fiktivní země o velikosti 225 km² jménem Chernarus (Černarus), kde se všichni obyvatelé infikovali neznámým virem a stali se z nich agresivní kanibalové s minimální inteligencí. (POZOR: Nejedná se však o nemrtvé, přestože jsou obvykle označováni jako zombie). V roli přeživšího se hráč musí naučit přežít v tomto světě a postarat se, aby měl dostatek jídla, pití, zbraní, oblečení, léků a podobně. Hra si zakládá na propracovaných systémech kdy sebemenší detail může hrát roli. Jednou z nejdůležitějších věcí, které si musí hráč sledovat je přísun potravy a tekutin. Pokud postava ve hře delší dobu nepije začne být dehydrována a po delší době může nastat i smrt. To samé platí i u jídla. Postava ve hře Vám bude vždy pečlivě dávat najevo co má a co jí chybí. Od pocitu zvracení z přejedení a přepití se až po onemocnění ze snědení shnilého ovoce. Zemřít v Dayz je prakticky jedna z nejjednodušších věcí, které jsou v Dayz možné. A čím je tato hra tak jedinečná? Když zemřete objevíte se opět někde na mapě jako tzv. New spawn (znovu narozený). To znamená, že veškerá výbava co jste dosud měli je pryč a vám nezbývá nic jiného než začít úplně nanovo.

Hrdinové vs. banditi[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo zmíněno, vzhledem k tomu, že se jedná o multiplayerovou hru, budete při svém hraní narážet kromě zombie, také na ostatní hráče. Je pouze na Vás jak zareagujete a zda se budete pokoušet navázat přátelství, či snažit se druhého hráče přelstit a zabít, abyste měli přístup k jeho věcem. Hráči obecně, by se dali rozdělit do dvou kategorií, které určují, jak hráč hraje proti ostatním.

Banditi[editovat | editovat zdroj]

Tato skupina hráčů je pro DayZ typická a většina hráčů zvolí spíše tuto strategii, ať už z vlastního potěšení nebo pouze jen ze strachu z ostatních. Banditi jsou hráči, kteří neváhají použít agresi a zabíjejí vše co se jen pohne. A aby toho nebylo ještě málo, než vás zabíjí, chtějí si s vámi pohrát. Při setkání s gangem banditů můžete očekávat spousty zákeřností, které vám mají znepříjemnit život. Od obyčejného zabití hned jak vás spatří, až po spoustání, nakrmením schnilým ovocem, zavedení krevní infuse se špatnou krví nebo jen zlomení nohou. Těmto hráčům jde převážně o jediné a tím je vše co vlastníte nebo vaše smrt.

Hrdinové[editovat | editovat zdroj]

Tato skupina hráčů je oproti banditům jejich pravý opak. Hrdinové se snaží pomáhat a to pokud možno v každém případě. Pokud vás vidí jak běžíte a krvácíte, pomůžou vám se zabandážovat. Dají vám klidně kus své zásoby jídla nebo lékařských zásob a někteří dokonce zbraň. Hlavní cíle hráče, který se snaží jít cestou hrdiny je pomáhat ostatním a vyhledat a zabít padouchy. Samozřejmě hra nijak nereguluje, jak hrajete a proto můžete využít i příležitost snažit se hrát tzv. friendly (neboli přátelsky) a po pár minutách získání důvěry změnit stranu a všechny vaše nové přátele pozabíjet a tím se stát banditou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]