DayZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DayZ
Vývojář Bohemia Interactive
Vydavatel Bohemia Interactive
Platformy Microsoft Windows
Playstation 4
Xbox One
Datum vydání 16. prosince 2013
Žánry survival horor
third-person shooter
Herní módy masivně multiplayerová online hra
videohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

DayZ je počítačová hra od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru ArmA 2. Modifikace DayZ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje Army 2. DayZ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. Alfa verze hry vyšla na konci roku 2013 díky službě Steam, která hru zveřejnila zatím jako Early Alpha acces (neboli předběžná alpha verze).

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Hra umisťuje hráče do fiktivní země o velikosti 225 km² jménem Chernarus (Černarus), dle reálné předlohy okolí Ústí nad Labem, kde se všichni obyvatelé infikovali neznámým virem a stali se z nich agresivní kanibalové s minimální inteligencí.[pozn. 1] V roli přeživšího se hráč musí naučit přežít v tomto světě a postarat se, aby měl dostatek jídla, pití, zbraní, oblečení, léků a podobně. Hra si zakládá na propracovaných systémech kdy sebemenší detail může hrát roli. Jednou z nejdůležitějších věcí, které si musí hráč sledovat je přísun potravy a tekutin. Pokud postava ve hře delší dobu nepije začne být dehydrována a po delší době může nastat i smrt. To samé platí i u jídla. Postava ve hře Vám bude vždy pečlivě dávat najevo co má a co jí chybí. Od pocitu zvracení z přejedení a přepití se až po onemocnění ze snědení shnilého ovoce. Zemřít v Dayz je prakticky jedna z nejjednodušších věcí, které jsou v Dayz možné. A čím je tato hra tak jedinečná? Když zemřete objevíte se opět někde na mapě jako tzv. New spawn (znovu narozený). To znamená, že veškerá výbava co jste dosud měli je pryč a vám nezbývá nic jiného než začít úplně nanovo.

Hrdinové vs. banditi[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo zmíněno, vzhledem k tomu, že se jedná o multiplayerovou hru, budete při svém hraní narážet kromě infikovaných, také na ostatní hráče. Je pouze na Vás jak zareagujete a zda se budete pokoušet navázat přátelství, či snažit se druhého hráče přelstít a zabít, abyste měli přístup k jeho věcem. Hráči obecně, by se dali rozdělit do dvou kategorií, které určují, jak hráč hraje proti ostatním.

Banditi[editovat | editovat zdroj]

Tato skupina hráčů je pro DayZ typická a většina hráčů zvolí spíše tuto strategii, ať už z vlastního potěšení nebo pouze jen ze strachu z ostatních. Banditi jsou hráči, kteří neváhají použít agresi a zabíjejí vše co se jen pohne. A aby toho nebylo ještě málo, než vás zabíjí, chtějí si s vámi pohrát. Při setkání s gangem banditů můžete očekávat spousty zákeřností, které vám mají znepříjemnit život. Od obyčejného zabití hned jak vás spatří, až po spoustání, nakrmením schnilým ovocem, zavedení krevní infuse se špatnou krví nebo jen zlomení nohou. Těmto hráčům jde převážně o jediné a tím je vše co vlastníte nebo vaše smrt.

Hrdinové[editovat | editovat zdroj]

Tato skupina hráčů je oproti banditům jejich pravý opak. Hrdinové se snaží pomáhat a to pokud možno v každém případě. Pokud vás vidí jak běžíte a krvácíte, pomůžou vám se zabandážovat. Dají vám klidně kus své zásoby jídla nebo lékařských zásob a někteří dokonce zbraň. Hlavní cíle hráče, který se snaží jít cestou hrdiny je pomáhat ostatním a vyhledat a zabít padouchy. Samozřejmě hra nijak nereguluje, jak hrajete a proto můžete využít i příležitost snažit se hrát tzv. friendly (neboli přátelsky) a po pár minutách získání důvěry změnit stranu a všechny vaše nové přátele pozabíjet a tím se stát banditou.

Chování ve hře[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že hra samotná nemá žádná pravidla, pokouší se o jejich stanovení sami hráči, sdružující se kolem jednotlivých serverů. Ve hře je tak možné narazit na servery, které hráčům určitá pravidla předepisuj, případně vynucují formou blokací. Nejběžnější výrazy použité v interních pravidlech serverů jsou následující:

PVE - player vs. environment (hráč proti prostředí)[editovat | editovat zdroj]

Tyto servery jsou zaměřené na soupeření s infikovanými a přírodními živly, zabíjení jiných hráčů bez důvodu může být trestáno

PVP - player vs. player (hráč proti hráči)[editovat | editovat zdroj]

Na těchto serverech (je jich většina) nejsou žádná pravidla ohledně chování hráčů a zabíjení (případně konzumace jejich masa), okrádání, vydírání a zajímaní je zcela přípustné chování.

KOS - killing on sight (zabití na potkání)[editovat | editovat zdroj]

Pokud pravidla serveru obsahují NO KOS, znamená to, že je zakázané zabíjení dalších hráčů na potkání. Zabití může být přípustné v sebeobraně, nebo při ochraně majetku hráče, nebo jeho kolegů.

Friendly - (přátelské)[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá, že se hráči budou vůči sobě chovat přátelsky, nebo neutrálně. Na Friendly serverech bývá obvykle zakázáno KOSlay

RP - RolePlay[editovat | editovat zdroj]

Tyto servery a styly hraní nejsou úplně typické pro každou hru, ale DayZ je pro herni styl RolePlay jako dělaná. Servery mají většinou svá, speciální pravidla, která nejlépe umožňují hrát samotný RolePlay. Hráč si zvolí postavu, profese či jiné další dovednosti a hraje za danou postavu, například si hráč zvolí farmaře, tak nosí a dělá to co farmář. Dále hráči vůbec nekomunikují ve hře o ničem co se děje mimo herní svět, pro hráče co hrají RolePlay musí existovat pouze ten svět herní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejedná se však o nemrtvé, přestože jsou obvykle označováni jako zombie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]