David Roberts (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
David Roberts
Narození24. října 1796
Stockbridge
Úmrtí25. listopadu 1864 (ve věku 68 let)
Londýn
Místo pohřbeníhřbitov ve West Norwoodu
Povolánímalíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Roberts (24. října 1796 Edinburgh25. listopadu 1864 Londýn) byl skotský malíř, známý řadou podrobných kreseb z Egypta a Blízkého východu, které nakreslil podle svých skic během dlouhé cesty po regionu (1838–1840). Tato práce, a jeho velké olejomalby podobných památek, z něj udělaly předního malíře Orientu.

Jeho dílo je významné pro detailní kresby zachycující původní stav egyptských a blízkovýchodních památek. V dané době neexistovala fotografie a od poloviny 19. století již započaly na některých místech archeologické práce, které výrazně změnily okolí památek.

V roce 1841 byl zvolen královským akademikem.

Počátky tvorby[editovat | editovat zdroj]

David Roberts se narodil v Stockbridge, Edinburgh. Ve věku 10 let ho jeho otec, který sám pracoval jako švec, poslal do učení k malíři jménem Gavin Beugo. V této době studoval umění ve večerních hodinách. Jeho první placenou práci, dostal v roce 1815, kdy se přestěhoval do Perthu na rok pracovat jako malíř pokojů.

Portrét

V roce 1816, začal pracovat jako asistent scénografa divadla Pantheon v Edinburghu, což byl začátek jeho kariéry jako malíře a výtvarníka divadelních scén. V roce 1819 se stal výtvarníkem divadelních scén královského divadla v Glasgowě. Tam se setkal se skotskou herečkou Margaret McLachlan. Vzali se v roce 1820 a přestože manželství netrvalo dlouho, narodila se jim roku 1821 dcera Christine.

Přestože se živil jako výtvarník divadelních scén, začal Roberts začal také malovat obrazy olejomalbou.

V roce 1820 se spřátelil s umělcem Williamem Clarksonem Stanfieldem, potom co udělal malbu v Pantheonu v Edinburghu. V roce 1821 přijala Instituce výtvarného umění v Edinburghu jeho tři obrazy (Pohledy z Melrose a opatství Dryburgh), dvě z nich koupila. Na návrh Stanfielda Roberts také poslal roku 1822 tři obrazy na výstavu díla žijících umělců, které se konalo v Edinburghu.

Přesun do Londýna[editovat | editovat zdroj]

V roce 1822 Londýnské divadlo Coburg (nyní Old Vic), nabídlo Robertsovi práci jako malíř a výtvarník divadelních scén. Odplul z Leith s manželkou a šestiměsíční dcerou Christine a usadil se v Londýně. Poté, co pracoval nějakou dobu v divadle Coburg, začal pracovat pro Theatre Royal, Drury Lane na vytvoření dioramat a panoramat se Stanfieldem.

Jeho rodinný život nebyl příliš idylický, Margaret se stala alkoholičkou a nakonec, v roce 1831, ji Roberts poslal zpět do Skotska aby se o ní starali její přátelé.

V roce 1824 vystavoval další obraz opatství Dryburgh v British Institution a poslal své dvě práce na první výstavu v nově založené Společnosti Britských Umělců.

Odchod Israelitů z Egypta, 1829

Na podzim roku 1824 navštívil Normandii. Jeho obrazy vytvořené na základě této cesty položily základy jeho pověsti, jeden z nich, obraz katedrály Rouen, se prodal za 80 guinejí. Zatímco si vybudoval svou pověst jako skvělý umělec, jeho práce byly také komerčně úspěšné. Výdělky z Covent Garden z prací pro Londýnskou premiéru Mozartovy Die Entführung aus dem Serail (Únos ze Serailu) v roce 1827, kulisy pro pantomimu znázorňující námořní vítězství Navarino a dvě panoramata, které vytvořil společně se Stanfieldem.

Během druhé poloviny dvacátých let, kromě anglické a skotské scény, maloval obrazy významných staveb ve Francii, včetně Amiens, Caen, Dieppe, Rouen, Antverp, Bruselu a Gentu, někdy dělal více obrazů stejné scény s drobnými rozdíly.

Od roku 1829 pracoval jako umělec na plný pracovní úvazek. Tohoto roku vystavoval obraz Odjezd Izraelitů z Egypta, ve kterém se poprvé projevil jeho styl, díky němuž se stal světoznámým. V roce 1831 ho společnost britských umělců zvolila za svého prezidenta, příštího roku odcestoval do Španělska a Tangeru. Vrátil na konci roku 1833 se spoustou skic, které rozpracoval do přitažlivých, populárních obrazů.

British Institution vystavovala jeho obraz Interiér Katedrály v Seville v roce 1834, který se prodal za 300 liber. V roce 1837 byl vydán výběr z jeho Picturesque Sketches ve Španělsku jako litografie. V Londýně se seznámil s umělci, jako Edward Thomas Daniell a John Linnell, se kterými se často navštěvoval.

Cesta do Egypta a Svaté země[editovat | editovat zdroj]

Isle of Graia Gulf of Akabah Arabia Petraea, 1839 litografie obchodní karavany od Louis Haghe z originálu Davida Robertse.

William Turner jej dokázal přesvědčit, aby opustil malování a stal se opravdovým umělcem. Roberts vyplul do Egypta dne 31. srpna 1838, několik let po Owenu Jonesovi. Jeho záměrem bylo vytvořit skici, které mohl později využít jako základ pro obrazy a litografie které by prodával veřejnosti. V tomto období byl Egypt hodně v módě, mířili tam cestovatelé, sběratelé a milovníci starožitností, lidé kupovali díla inspirovaná Východem nebo zobrazující velké památky starého Egypta.

Roberts na dlouhé cestě navštívil Egypt, Nubii, Sinai, Svatou zemi (Izrael), Jordánsko a Libanon. Po celou dobu cesty pilně kreslil řadu skic. Muhammad Ali Pasha přijal Robertse v Alexandrii dne 16. května 1839, krátce před jeho návratem do Británie. Později namaloval tuto scénu (zřejmě z paměti) ve svazku 3 z Egypta a Núbie.

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Obrazy[editovat | editovat zdroj]

 • Odchod Izraelitů z Egypta (1829)
 • Velké schodiště, Stafford House (1832), Vláda Spojeného království, Art Collection ARCHIVED CONTENT DCMS | GAC
 • Interiér katedrály v Seville (1834)
 • Obrazy z Káhiry (1840), Královské sbírky, Windsor Castle
 • Chrám v Dendeře (1841)
 • Brána do Velkého chrámu v Baalbec (1841)
 • Ruiny Velkého chrámu v Karnaku, v Horním Egyptě (1845), David Roberts, R.A (Scottish, 1796–1864) – by Christie's
 • Pohled na Doge Palace a Piazzetta, Benátky, s Santa Maria della Salute vlevo (1852) Bid online in live auctions – Antique, Collectible & Estate Auctions | Artfact
 • Kostel jezuitů, Vyhlídka na Grand Canal, Benátky (1854), Yale Center Britského umění, Paul Mellon Collection, New Haven, Connecticut
 • Edinburgh z Calton Hill (1858)
 • Dogana a Santa Maria, Benátky (1862) Sheffield Gallerie & Museum Trust

Vydané publikace[editovat | editovat zdroj]

 • Malebné sketche ve Španělsku (Londýn, 1835-36)
 • Svatá země, Sýrie, Idumea, Arábie, Egypt a Núbie (Londýn 1842-49, 3 svazky)
 • Egypt and Núbie (Londýn 1846-49, 3 svazky, později tisk: Londýn 1856, 6 svazků)
 • Města v severní Africe (Londýn 1852)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Roberts (painter) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]