David Alfaro Siqueiros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Alfaro Siqueiros
David Alfaro Siqueiros (El Coronelazo).jpg
Narození 29. prosince 1896
Ciudad de México
Úmrtí 6. ledna 1974 (ve věku 77 let)
Ciudad de México
Alma mater Academy of San Carlos
Povolání malíř, vysokoškolský učitel a vojenská osoba
Manžel(ka) Blanca Luz Brum
Významná díla The Sleep
Ocenění Premio Nacional de Ciencias y Artes
Leninova mírová cena
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Alfaro Siqueiros (29. prosince 1896, Chihuahua - 6. ledna 1974, Cuernavaca) byl mexický malíř. Představitel tzv. muralismu, který preferoval ideologickou malbu na zeď ve venkovních městských prostorech. Tuto školu Siqueiros založil spolu s Diegem Riverou a José Clementem Orozcem a je považována za předchůdce graffiti. Byl fanatickým komunistou a ve svém marx-leninském a stalinistickém přesvědčení neváhal páchat ani teroristické činy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval umění na Akademii San Carlos. Už v patnácti letech (1911) se zapojil do studentské stávky, která protestovala proti tradičním vyučovacím metodám. V šestnácti vstoupil do odboje proti mexickému prezidentovi Victorianovi Huertovi, nakonec vstoupil do odbojové armády Venustiana Carranzy. Ten mu za odměnu zaplatil studijní cestu po Evropě (Belgie, Francie, Itálie, Španělsko). Roku 1932 byl za své komunistické aktivity vyhoštěn z Mexika. Odjel do Spojených států, kde učil na Chouinard School of Art v Los Angeles (1932-1933). Začal zde vyvíjet techniky pro venkovní nástěnné malby, k tomu začal jako vůbec první malíř používat stříkací pistoli (airbrush). Jako jeden z prvních malířů začal rovněž užívat průmyslově vyráběné barvy.

Roku 1936 v New Yorku připravoval prvomájový průvod a organizoval generální stávku za světový mír. Tehdy se jí účastnil i mladý Jackson Pollock, který Sigueirovi pomáhal s přípravami stávky. V letech 1937-1938 se účastnil španělské občanské války. Roku 1940 se vrátil do Mexika a společně s agentem stalinské tajné policie NKVD Josifem Grigulevičem 24. května spáchal atentát na Lva Trockého. (Tento atentát Trockij přežil, zemřel až na následky dalšího atentátu, který provedl agent NKVD Ramón Mercader.). Roku 1940 byl z Mexika podruhé vyhoštěn. V letech 1960-1964 byl v Mexiku vězněn. V Sovětském svazu roku 1966 získal Leninovu cenu za mír. V roce 1968 se Siqueiros stal prezidentem Akademie v Ciudad de México.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mezi jeho nejznámější díla patří malba na zeď budovy Odborů mexických elektrikářů nazvaná Soud fašismu (1939-1940). Další známá freska se nachází na budově Universidad Nacional Autónoma de México v Ciudad de México nazvaná Vzestup kultury. S Diegem Riverou a José Clementem Orozcem pracoval na výzdobě schodiště pro Národní přípravnou školu v Ciudad de México.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. David Alfaro Siqueiros [online]. artmuseum.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]