Danica Slouková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Danica Slouková, CSc.
Narození4. června 1951 (71 let)
Martin
Povolánífilozofka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Danica Slouková (* 4. června 1951, Martin) je slovenská filosofka. Zaměřuje se zejména na filosofii 19. a 20. století, postmodernu, metodologii vědy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala filosofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Dlouhodobě působila jako vysokoškolský učitel na katedře filosofie Vysoké školy ekonomické v Praze, dále několik let na filosofických či společenskovědních katedrách na UJEP Ústí nad Labem a VŠPSV Kolín. Vedle rozsáhlé filosofické činnosti pracovala kratší dobu jako vedoucí projektu financovaného ESF. Nyní pracuje ještě na kratší úvazek na Gymnáziu Přípotoční v Praze 10. Žije v Petrově u Prahy.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Se svými příspěvky vystoupila na četných konferencích tuzemských i zahraničních (Kirchberg – Wittgensteinovské sympozium, Dubrovnik). Publikovala v mnoha filosofických sbornících a publikacích z mezioborových seminářů "věda a filosofie", v odborných i populárnějších časopisech a v internetovém odborném filosofickém časopise E-Logos.

Je autorkou nebo spoluautorkou několika skript z ediční řady VŠE Sešity k dějinám filosofie. Na internetu zveřejnila i podrobné podkladové materiály ke kurzům Metodologie vědy, Metodologie společenských věd a Filosofie jazyka.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Zaměřuje se na filosofii 19. a 20. století včetně filosofie "v postmoderní situaci", metodologii vědy, filosofii jazyka včetně analytické filosofie, filosofie přirozeného jazyka, hermeneutiky a sémiotiky, jak větve strukturalistické (sémiologie), tak zejména myšlenky Ch. S. Peirce, jehož triadickou podobu sémiotiky využívá jako metodologického nástroje k průnikům do dalších oblastí (např. filosofie hodnot, teorie informace apod.) Většina jejích prací je přístupná na jejích osobních internetových stránkách.

Vybraná bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Sešity k dějinám filosofie XII. Filosofie v postmoderní situaci
  • Sešity k dějinám filosofie VII. Filosofie 19. a počátku 20. století (spolu s Tomášem Kuncou)
  • Sešity k dějinám filosofie VIII. Filosofie 20. století

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]