Danakilská proláklina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Afarská pánev s Danakilskou proláklinou

Danakilská proláklina tvoří severní část Afarské pánve (či také Afarského trojúhelníku),[1] geomorfologického jevu, jehož příčinou je přítomnost tří tektonických desek v oblasti Afrického rohu. Danakilská proláklina se rozkládá v Afarsku nedaleko etiopskoeritrejských hranic. Poté, co zde americký paleoantropolog Donald Johanson spolu se svými kolegy nalezl v roce 1974 kosterní pozůstatky australopitéka afarského, známého jako Lucy, staré 3,2 milionu let,[2] začala být tato oblast nazývána kolébkou hominidů.

Danakilská proláklina je místem, kde byly naměřeny nejvyšší průměrné roční teploty na zeměkouli. Je to také jedno z nejníže položených míst na naší planetě (100 m pod hladinou moře),[3] které je většinu roku beze srážek. Právě zde vysychá řeka Awaš v řetězci propojených slaných jezer, takže nikdy nedosáhne Indického oceánu.[4]

Sopečná činnost[editovat | editovat zdroj]

Západněji položenou a starší ze dvou sopek na jihu prolákliny je neaktivní Mount Ayalu. Zato druhá sopka, Erta Ale, je nejaktivnější sopkou Etiopie, s jedním, někdy i dvěma aktivními lávovými jezery na vrcholu. V oblasti se nacházejí i termální sirné prameny u Dallolu. Toto vlhké prostředí v proláklině zkoumají vědci v souvislosti se snahou porozumět vzniku života na jiných planetách a oběžnicích.[3] Jakékoli mikroorganismy, jež zde případně žijí, budou dozajista extrémofilní, a proto budou zajímat astrobiology.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Danakil Depression na anglické Wikipedii.

  1. Beyene, Alebachew (2005).  "Tectonics of the Afar Depression: A review and synthesis". Journal of African Earth Sciences 41 (1–2): 41–59. doi:10.1016/j.jafrearsci.2005.03.003. 
  2. Danakil Depression [online]. Insideethiopiatours.com [cit. 2013-12-10]. Dostupné v archivu. (anglicky) 
  3. a b c "Hydrothermal Systems Show Spectrum of Extreme Life on Earth".Europlanet(Astrobiology Web). April 26, 2016. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://astrobiology.com/2016/04/hydrothermal-systems-show-spectrum-of-extreme-life-on-earth.html. Retrieved 2016-05-01. 
  4. Africa's Danakil Desert - National Geographic Magazine [online]. Ngm.nationalgeographic.com [cit. 2013-12-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]