Dadianiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Knížecí erb Dadianiů

Dadianiové (gruzínsky დადიანი, Dadiani) je gruzínský vladařský a knížecí rod. V letech 1557 až 1857 vládl provincii Mingrelie (Samegrelo).

První záznamy o rodu Dadianiů pocházejí z roku 1046. Rod pochází nejspíš od jakéhosi Dadiho, který byl za své vojenské zásluhy povýšen za člena dědičné šlechty a stal se vévodou Mingrelie. Kolem roku 1280 se Dadianiové stali nejmocnějším rodem západní Gruzie. V té době vládli i ve Svanetii a Gurii.

Roku 1557 byl Levan I. Dadiani povýšen na knížete Mingrelie a etabloval se jako nezávislý vládce. Jeho nástupce Levan III. se musel v roce 1691 vzdát titulu vládce (gruzínský ჩიქოვანი), ale jeho potomci nadále nesli příjmení Dadianiů a titul knížat Mingrelie.

V roce 1802 Rusko přinutilo dynastii Dadianiů, aby přijala ruskou anexi Gruzie a složila přísahu věrnosti carům. Za to byla přijata mezi ruskou aristokracii a v Mingrelii si zachovala značnou nezávislost. 4. ledna 1857 Rusko sesadilo Nika Dadianiho jako vládce Mingrelie a knížectví zrušilo. V roce 1868 se Niko Dadiani oficiálně vzdal trůnu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dadiani na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]