Džú-džucu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Džiu-džitsu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Džiu-džitsu

Ju-Jitsu (japonsky kandži 柔術; hiraganou じゅうじゅつ; nebo Jujutsuzvuk 柔術 - džú džucu; výslovnost je různá: džu džicu, džu džucu; zastarale[zdroj?]: Jiu-Jitsu - Džiu-džitsu) je tradiční japonské bojové umění, jehož kořeny sahají až do devátého století. Od té doby prodělalo mnoho změn. Nicméně největší změnou byla první systematizace technik, které v roce 1532 provedl Hisamori Takeouči. Ju-Jitsu můžeme přeložit jako „jemné umění“ nebo také „umění dosáhnout vítězství ohebností a/nebo pružností“. Existuje přes 700 základních verzí japonského Ju-Jitsu. Další styly vycházející z Ju-Jitsu pak nalezneme po celém světě. Bojové Ju-Jitsu je také závodní sport.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Je to obranné bojové umění, které využívá kopů, úderů, různých hodů k neutralizaci útočníka. Důležitou roli hraje také kinetická energie protivníka, která je pomocí Ju-Jitsu využita proti němu samému. Je to také bojové umění i pro boj se zbraní. Žáci jsou trénováni i pro varianty boje se zbraní proti neozbrojenému či ozbrojenému protivníkovi a hlavně pro situace, kdy jsou sami beze zbraně proti ozbrojenému protivníkovi. Důležitou složkou Ju-Jitsu je také atemi waza neboli cílené údery a kopy na protivníkovy vitální body za účelem jeho ochromení.

Pro účely Ju-Jitsu se používá většinou judistické „těžší“ kimono se silným lemováním límců pro trénování úchopů a hodů, neboť dochází ke značné námaze materiálu. Jiná kimona jako např. karatistická by totiž takovou zátěž vydržela jen po velice omezenou dobu, jelikož jsou vyrobena z tenčích a méně odolných látek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]