Džamáhíríje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Označení Lidového úřadu (velvyslanectví) Velké libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje v Praze.

Džamáhíríje (ar. جماهيرية) je forma státního zřízení, kterou poprvé popsal Muammar al Kaddáfí v prvním díle Zelené knihy vydané v roce 1976. Jediným státem na světě, který se kdy označoval jako džamáhíríje, byla do roku 2011 Libye (الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الإشتراكية العظم, Velká libyjská arabská lidová socialistická džamáhíríje).

Popis zřízení[editovat | editovat zdroj]

Státní uspořádání je podle Kaddáfího alternativou k socialistickému i ke kapitalistickému modelu. Nejedná se o republiku ani o monarchii. Je to stát založený na přímé demokracii bez politických stran, řízený jeho lidem prostřednictvím místních rad. Nicméně, většina pozorovatelů považovala faktické státní zřízení v Libyi za vojenskou diktaturu ovládanou samotným plukovníkem Kaddáfím.[1]

Původ slova[editovat | editovat zdroj]

Výraz džamáhíríja je odvozen od arabského slova džumhúríja (ar. جمهورية, čes. vláda lidu = demokracie). Vzniká záměnou slova lid za jeho množné číslo, které se většinou překládá jako lidové masy. Český překlad „přímá vláda lidových mas“.[2] Většina jazyků však toto slovo nepřekládá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.anhri.net/en/reports/libya/
  2. PEČENKA, Marek; LUŇÁK, Petr, et al. Encyklopedie moderní historie. 3. vyd. Praha: Libri, 2009. 653 s. ISBN 978-80-85983-95-1. S. 276. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]