Džal Mahál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Džal Mahál
Jaipur 03-2016 39 Jal Mahal - Water Palace.jpg
Výstavba1799
Poloha
AdresaDžajpur, IndieIndie Indie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džal Mahál (hindsky जल महल, anglicky Jal Mahal, doslova Vodní palác) je palác, který se nachází uprostřed jezera Man Sagár, 4,2 km severovýchodně od středu města Džajpur v Indii. Je jedním ze symbolů města a ukázkou rádžputské architektury s vlivy architektury mughalské.[1] Je památkově chráněný (evidován v seznamu kulturních památek svazového státu Rádžastán pod č. S-RJ-48).

Palác je v současné době z části zatopený jezerem; nad jeho hladinou ční dvě poschodí. Stavba, která byla zbudována z červeného pískovce, má čtvercový půdorys. Interiér paláce je bohatě dekorovaný mramorovými prvky. V rozích paláce se nachází čtyři věže (čatrí).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác a okolní jezero byly v 18. století zbudovány maharádžou Savaj Džaj Singhem. Neexistuje přesný záznam o roku dokončení stavby. Umělé jezero nechal napustit na ploše, která byla dlouhodobě podmáčená a voda zde neměla pro místní obyvatelstvo žádný užitek. Palác má ve skutečnosti pět podlaží, z nichž je několik spodních zaplaveno vodou. Jeho počáteční využití bylo nejspíše jako rekreační resort maharádži; lokalita byla vybrána jako vhodné místo pro lov ptáků,[2] konaly se zde ale i velkolepá představení, oslavy a společenské akce. Nesloužil k dlouhodobému obývání a proto se zde nenacházejí ani prostory pro tyto účely.

Palác byl dlouhou dobu opuštěný a veřejnosti nepřístupný, v závěru 20. století chátral. Některé části stavby se začaly hroutit a budovu zabydleli netopýři. V roce 1971 nad ním byla dokonce zrušena památková ochrana.

Na počátku 21. století byla provedena rekonstrukce stavby. Rozhodnutí padlo v roce 1999 a bylo uskutečněno formou partnerství veřejného a soukromého sektoru. Obnova jezera byla dokončena v průběhu roku 2003; bylo nezbytné odtěžit odpadky z břehů i ze dna jezera, instalovat čističku odpadních vod a navrátit vodní ploše její původní podobu. Obnova paláce byla dokončena v březnu 2008. Velmi náročné byly především úpravy interiéru, které zahrnovaly obnovu původních dekoračních prvků ve stylu rádžputské architektury 18. století; opulentní mozaiky, oblouky apod. Byl ustanoven tým řemeslníků, který na jejich obnově pracoval celý rok. Na střeše paláce nahradila původní královskou zahradu, která zcela zpustla, nově navržená.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jal Mahal na anglické Wikipedii.

  1. NUEVATRIBUNA. Jal Mahal, el Palacio del agua. Nuevatribuna [online]. [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. ILYA. An Indian wonder hidden under water: the Jal Mahal palace. Unusual Places [online]. 2016-01-31 [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]