Dörte Hansenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dörte Hansenová
MJK62763 Dörte Hansen (Frankfurter Buchmesse 2018).jpg
Narození 1964 (54–55 let)
Husum
Povolání spisovatelka a novinářka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dörte Hansen (* 1964 Husum) je německá spisovatelka, novinářka a lingvistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dörte Hansenová vyrůstala v domácnosti, kde se mluvilo frísky. Jejím prvním cizím jazykem na základní škole byla „Hochdeutsch“ (čili spisovná němčina). V roce 1984 vystudovala sociální lingvistiku, anglistiku, romanistiku a fríštinu na Christian-Albrechts-Universität v Kielu.

11. listopadu 2019 Dörte Hansenová vystoupila v pražském Goethe-Institutu, kde představila český překlad svého románu Mittagsstunde (Polední hodina, Host, 2019, přeložila Viktorie Hanišová).[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Hansenová jako žurnalistka pracovala pro některé veřejnoprávní vysílače (NDR, WDR, SWR), je od roku 2012 spisovatelkou na volné noze.

Její první román Altes Land (Starý kraj, Host, 2016, přeložila Viktorie Hanišová), vydaný v roce 2015, kriticky poukazoval na tematiku domova; konkrétně přílišné idealizování venkovského života měšťany. Román je zasazen do historického kontextu poválečného Německa a pojednává o osudu hlavní hrdinky, která se ocitá jakožto válečný uprchlík z východního Pruska bez domova. Román se stal bestsellerem a sklidil pochvalu i od kritiků.

Druhý román Dörte Hansenové, Polední hodina z roku 2018, sklidil rovněž velký úspěch. Stejně jako prvotina autorky pojednává tento román o životě na venkově. Text zachycuje kulturní a mezilidský vývoj fiktivní severofríské dědiny. Autorka se vyvarovává idealizaci venkova a popisuje venkovský život lakonickým jazykem.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 2006: Mediální cena Nadace „Kinderrechte in der Einen Welt“ v kategorii Rozhlas za reportáž pro Norddeutsche Rundfunk Der Hamburger Kompass – Hilfe für Kinder alkoholkranker Eltern
  • 2015: Lieblingsbuch des Jahres des unabhängigen Buchhandels za Altes Land
  • 2016: Usedomer Literaturpreis za Altes Land
  • 2019: Rheingau Literatur Preis za Mittagsstunde
  • 2019: Niederdeutscher Literaturpreis der Stadt Kappeln

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Autorské čtení a diskuse: Dörte Hansen: Polední hodina - Goethe-Institut Tschechien. www.goethe.de [online]. [cit. 2019-12-02]. Dostupné online.