Přeskočit na obsah

Dánská technická univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dánská technická univerzita
Danmarks Tekniske Universitet
Logo univerzity
Logo
Motto
Det bli'r til noget
Datum založení27. ledna 1829
Vedení
RektorAnders Overgaard Bjarklev
Další informace
AdresaKongens Lyngby, 2800, Dánsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíNejlepší mezinárodní manažeři ve strojírenství, ORCID, Asociace evropských univerzit, Universities Denmark, EuroTeQ a Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu
www.dtu.dk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dánská technická univerzita (dánsky: Danmarks Tekniske Universitet), zkratka DTU, je veřejná technická univerzita v dánském městě Kongens Lyngby, jež leží asi 12 kilometrů severně od Kodaně. Založena byla roku 1829 pod názvem Den Polytekniske Læreanstalt, a to z iniciativy fyzika Hanse Christiana Ørsteda, jenž se pak stal jejím prvním rektorem. Šlo o první polytechniku v Dánsku. Roku 1933 byla přejmenována na Danmarks tekniske Højskole, od roku 1994 nese název současný. Původně sídlila v Kodani, do Lyngby se přesunula v roce 1960. Kampus byl postaven na bývalém vojenském letišti. V letech 2007-2008 se univerzita sloučila s několika dánskými výzkumnými centry, mj. kosmickým. Podle žebříčku QS World University Rankings 2024 je Dánská technická univerzita 121. nejlepší univerzitou na světě (48. v Evropě)[1] a 59. nejlepší technickou školou světa.[2] V roce 2023 měla přes 11 tisíc studentů.[3] K významným absolventům patří nositelé Nobelovy ceny Morten Meldal a Henrik Dam. Školu vystudoval i nositel Nobelovy ceny za literaturu Henrik Pontoppidan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Technical University of Denmark na anglické Wikipedii.

  1. Technical University of Denmark. Top Universities [online]. [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. QS World University Rankings for Engineering & Technology 2023. Top Universities [online]. [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Facts and figures. www.dtu.dk [online]. [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. (anglicky)