Cyklistická trasa
Cyklistická trasa (cyklotrasa) je trasa pro cyklisty označená orientačním dopravním nebo turistickým značením. Cyklotrasa by měla účelně spojovat místa, mezi nimiž lze předpokládat cyklistickou dopravu, a to komunikacemi, které jsou vhodné pro jízdu na silničním jízdním kole.
Cyklistická trasa může být vedena místy po stezce pro cyklisty, místy po vozovce nebo vyhrazeném vyhrazeném jízdním pruhu. Běžné cyklotrasy by měly být vedeny jen po pozemních komunikacích s povrchem silniční kvality, některé jsou vedené i po nezpevněných cestách v terénu.
Pro cyklistické trasy s převažujícím turistickým účelem se používá i označení cykloturistická trasa. To se někdy používá i v zúženém významu pouze pro nesilniční trasy v náročnějším terénu: v praxi se náročnější trasy nevhodné pro silniční kola označují zkratkou MTB (mountain bike, horské kolo).
-
Cykloturistické značení v Polsku
-
Česká cykloturistická značka pro cyklisty v souběhu s pěšími trasami
-
Směrové tabule pro cyklisty (dopravní značky IS 19) v Česku
-
Směrová tabulka v Česku
-
Označení cyklotrasy v rakouském Tyrolsku
-
Belgické cyklotrasy
-
Německá cyklosměrovka
-
Německo, Papenburg
-
Německo (Sankt Annen)
-
Německo (Hamburg)
-
Označení cyklotrasy v USA
-
Směrovky Národní sítě cyklotras v Wales
Cyklistické trasy v Česku
Cyklotrasy v Česku značeny od roku 1997 speciálním turistickým značením Klubem českých turistů. Od roku 2001 jsou pro značení cyklotras používány i speciální směrové dopravní značky zavedené od 31. ledna 2001 vyhláškou č. 30/2001 Sb. Oba tyto způsoby značení tvoří jeden celek, jehož metodickým garantem je z pověření ministerstev dopravy a vnitra Klub českých turistů. Cyklotrasy jsou rozděleny do čtyř tříd, přičemž počet číslic v označení trasy se rovná třídě, do níž je zařazena. Speciální číslování je od roku 2007 zaváděno v Praze, kde před číslem trasy je ještě písmeno A.
Třídy cyklotras
Dálkové-nadregionální
- I. třída - je značena jednomístným značením
- II. třída - je značena dvojmístným značením
Tyto trasy by měly mít zajištěno ubytování, servis, mapy, občerstvení.
Mají funkci především rekreačně - turistickou
Regionální
-III.třída - je značena trojmístným značením
Je důležité, aby tyto trasy měly návaznost na síť místních cyklotras
Mají funkci dopravní i rekreační
Místní
-IV.třída - je značena čtyřmístným značením
mají funkci dopravní i rekreační
Zřizování a údržbu financují většinou kraje, někdy i obce a soukromé subjekty. Mimoto existují v mnoha oblastech i jiné způsoby značení cyklotras, které buď pocházejí z dřívější doby nebo byly zřízeny subjekty, které nepovažovaly za nutné značení do celostátního systému začleňovat.
Pohodlná horská cykloturistika v Krkonoších je možné využití cyklobusů a většiny lanovek, které Vám kolo dopraví až na vrchol a vy pak poklidně projíždíte trasy a sjíždíte zpět dolů. Většina lanovek vám kolo přepraví zdarma!
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu cyklistická trasa na Wikimedia Commons
- Eurovelo - stránky evropské sítě cyklotras
- NaKole.cz