Přeskočit na obsah

Cvrčkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCvrčkovci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádcvrčkovci (Grylloblattodea)
E. M. Walker, 1914
čeleď
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvrčkovci (Grylloblattodea) jsou reliktní řád hmyzu popsaný teprve až v roce 1914. Jedná se o velice primitivní skupinu hmyzu, připomínající spíše hmyz z podtřídy šupinušky. Bývají označováni jako žijící fosílie.[1] Na světě je známo asi 583 druhů v 45 čeledích.[2] Vyskytují se jen vysoko v horách Severní Ameriky (Kanada, Kalifornie) a Japonska.

Hmyz dlouhý 20–30 mm[1] s jemným okrovým povrchem těla, připomínajícím trochu povrch larvy. Na velké hlavě, která připomíná škvoří, má malé oči a dlouhá tykadla. Jednoduchá očka na temeni nejsou vyvinuté. Hruď má bezkřídlou se třemi, vzájemně pohyblivými, články. Nohy jsou běhavé s velikými kyčlemi (podobné švábům). Zadeček má 10 článku s dlouhými tenkými štěty na konci.

Způsob života

[editovat | editovat zdroj]

Vývoj cvrčkovců probíhá proměnou nedokonalou. Samičky kladou vajíčka do mechu, ze kterých se líhnou larvy až po roce.[1] Z larvy se stává dospělec po 5 letech, který pak žije ještě další 2 roky.[1] Velmi dlouhou délkou života se jedná o raritu mezi hmyzem. Samička často, podobně jako kudlanka, po páření sežere samečka.[1] Živí se dravě, nejčastější dvoukřídlými Chionea[3], ale vydrží 3–4 měsíce bez jídla.[1] Žijí velmi vysoko v horách až na horní hranici lesa. Dobře snáší jen malé rozmezí teplot, od 0 do -6°C, při překročení 16 °C hynou.[1] Aktivní jsou v noci.

  1. a b c d e f g OBENBERGER, Jan. Entomologie II. 1. vyd. Praha: Československá akademie věd, 1955. S. 158–164. 
  2. Grylloblattodea Handlirsch, 1906 | COL. www.catalogueoflife.org [online]. [cit. 2024-08-08]. Dostupné online. 
  3. JÁSIČ, Ján. Entomologický naučný slovník. 1. vyd. Bratislava: Príroda n.p., 1984. S. 136–137. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]