Crail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Crail
Crail, Fife, Scotland.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Crail
Crail
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Crail

Crail je malé historické městečko v oblasti Fife ve východním Skotsku. Má asi 1 300 obyvatel (2008).

Datum jeho založení není přesně známý, ale sahá někam do 16. století. Z této doby zde stojí na Marketgate i viktoriánský kostel. Je zde tradiční hrnčířská dílna, zvaná Crail Pottery, v období letní sezony je to rodinná turistická atrakce.

Crail má i svůj vlastní přístav, který je hojně využíván jako přístaviště rybářů a lovců krabů a dalších darů moře. Město se nachází ve vodní oblasti Firth of Forth, ze břehů a pláží je možné takto pozorovat hojný lodní provoz. Firth of Forth je totiž jedna z nejstarších a nefrekventovanějších oblastní lodní dopravy. Nachází se zde mnoho úložišť plynu a ropy. Je to samozřejmě také velká obchodní cesta směrem ke Queensferry a Edinburghu.

Z Crailu také můžete pozorovat změny počasí nad nádherným ostrovem Isle of May, kde je ptačí rezervace papuchálků (anglicky Puffins). Dají se zde také pozorovat divocí lachtani a početná hejna racků mořských.

Příliv a odliv je zde velice mocný a pobřeží se v určitých místech mění až o stovky metrů.

Ve městě se po dlouhé kariéře usídlil toho času skotský reprezentant v běhu na 100, 200 a 400 metrů Mike Hildrey s manželkou. Po ukončení sportovní kariéry se dal na žurnalistiku, ve které jako jediný obdržel 2× za sebou (9× celkem) cenu British Press Award a mnoho dalších ocenění. Proslavil se odhalením kauzy státního činitele, který bez povolení postavil gigantický bazén na svém pozemku a po dobu 5 let čerpal "na černo" vodu z veřejného zdroje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]