Crail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Crail
Crail, Fife, Scotland.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Crail
Crail
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Crail

Crail je malé historické městečko v oblasti Fife ve východním Skotsku. Má asi 1 300 obyvatel (2008).

Datum jeho založení není přesně známý, ale sahá někam do 16. století. Z této doby zde stojí na Marketgate i viktoriánský kostel. Je zde tradiční hrnčířská dílna, zvaná Crail Pottery, v období letní sezony je to rodinná turistická atrakce.

Crail má i svůj vlastní přístav, který je hojně využíván jako přístaviště rybářů a lovců krabů a dalších darů moře. Město se nachází ve vodní oblasti Firth of Forth, ze břehů a pláží je možné takto pozorovat hojný lodní provoz. Firth of Forth je totiž jedna z nejstarších a nefrekventovanějších oblastní lodní dopravy. Nachází se zde mnoho úložišť plynu a ropy. Je to samozřejmě také velká obchodní cesta směrem ke Queensferry a Edinburghu.

Z Crailu také můžete pozorovat změny počasí nad nádherným ostrovem Isle of May, kde je ptačí rezervace papuchálků (anglicky Puffins). Dají se zde také pozorovat divocí lachtani a početná hejna racků mořských.

Příliv a odliv je zde velice mocný a pobřeží se v určitých místech mění až o stovky metrů.

Ve městě se po dlouhé kariéře usídlil toho času skotský reprezentant v běhu na 100, 200 a 400 metrů Mike Hildrey s manželkou. Po ukončení sportovní kariéry se dal na žurnalistiku, ve které jako jediný obdržel 2× za sebou (9× celkem) cenu British Press Award a mnoho dalších ocenění. Proslavil se odhalením kauzy státního činitele, který bez povolení postavil gigantický bazén na svém pozemku a po dobu 5 let čerpal "na černo" vodu z veřejného zdroje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]