Coronie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Coronie
Geografie
Hlavní městoTotness
Souřadnice
Rozloha3,902 km²
Časové pásmoUTC-3
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel3 391 (2012)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "0,87") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.0,87 obyv./km²
Správa regionu
StátSurinamSurinam Surinam
Nadřazený celekSurinam
Druh celkuRegion
Vznik1851
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2SR-CR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coronie je distrikt Surinamu, který se nachází na pobřeží Atlantiku. Správním centrem je město Totness. Region hraničí se surinamskými distrikty Saramacca na východě, Sipaliwini na jihu a Nickerie na západě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První plantáže byly zakládány od roku 1808 anglickými a skotskými kolonisty (nejstarší plantáž se nazývá Burnside). Coronie se stala samostatným regionem v rámci kolonie v roce 1851. Region neměl až do 40. let 20. století kvalitní pozemní spojení s hlavním městem. Právě v tomto období byla vystavěna komunikace mezi Paramaribo a Totness, která je součástí tzv. East-West Link (pozemní komunikace táhnoucí se přes celý Surinam od venezuelských ke guyanským hranicím).

V září 1965 zde byly vypuštěny čtyři sondážní rakety rakety typu Apache s maximální výškou vzletu 205 km. Rakety byly vypuštěny v rámci výzkumu tryskového proudění. Projekt byl realizován Utrechtskou univerzitou a Nizozemským královským meteorologickým institutem. Rakety poskytla NASA.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Coronie, stejně jako většina Surinamu, spoléhá hlavně na zemědělství. Vyprodukované potraviny jsou spotřebovávány při sebezásobování obyvatelstva, tak i jako exportní obchodní artikl mimo území distriktu. Pobřežní prostředí je vhodné pro kokosové a rýžové plantáže. Na konci 20. století se rýže stala hlavní zemědělskou plodinou.

Rovné a blátivé pobřeží s mělkými vodami bránilo výstavbě velkých přístavů a velké lodě proto musely zakotvit míle od břehů a převážet své cestující a náklad po malých člunech.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Coronie sestává ze tří městých a tří vesnických obvodů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]