Kolumbijská plošina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa zobrazující Columbijskou náhorní plošinu a Kaskádové pohoří.

Kolumbijská plošina (angl. Columbia Plateau) je geologický a geografický region v amerických státech Washington, Oregon a Idaho. Je to široká čedičová náhorní plošina mezi Kaskádovým pohořím a Skalnatými horami.[1] Na sever od plošiny leží Fraserova tabule, na jihu leží Velká pánev. Rozloha plošiny je okolo 500 000 km² (tj. přibližně rozloha kontinentální Francie). Průměrná nadmořská výška je 1 100 m, nejvyšší bod dosahuje 3 060 m.[2] Reliéf plošiny je mírně zvlněný, místy z něho vystupují vrcholky hor. Řeky vyhloubily v lávovém podloží hluboká údolí, některé kaňony náleží k nejhlubším v Severní Americe.[3] Většina krajiny je pokryta travinami. Jsou zde polopouště. Převážnou část plošiny odvodňuje řeka Snake River.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

V pozdním miocénu a pliocénu jeden z největších útvarů z čediče, který se kdy na světě objevil, zaplavil 160 tisíc km² Severozápadu dnešních Spojených států. V dalších milionech let se vylévala láva až vytvořila 1,8 kilometru tlustou vrstvu. Když se roztavená hornina dostávala na povrch, zemská kůra se přelévala do míst, které láva ponechala volné.

Pokles kůry vytvořil náhorní plošinu - velkou, mírně stlačenou lávovou planinu, která je známa také jako Kolumbijská pánev. Starobylá řeka Columbia byla donucena změnit svou pozici na dnešní severozápadně se pohybující lávou. Láva nejprve vyplnila údolí s toky, čímž vytvořila jezera. Našly se zde zkamenělé listy, dřevo, hmyz a kosti různých zvířat.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

High Desert v Oregonu

Členění[editovat | editovat zdroj]

Plošina leží ve státech Washington, Oregon a Idaho a nachází se zde následující města:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Columbia Plateau na anglické Wikipedii.

  1. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 399.
  2. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. S. 43.
  3. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 217 - 219.

Související články[editovat | editovat zdroj]