Coelophysis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Coelophysis
Stratigrafický výskyt: Svrchní triasu až raná jura před 203-196 miliony lety

alternativní popis obrázku chybí
Model celofýzise
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: Saurischia
Podřád: Theropoda
Nadčeleď: Coelophysoidea
Čeleď: Coelophysidae
Rod: Coelophysis
Binomické jméno
Coelophysis
Cope, 1889
Synonyma
  • Coelurus bauri
  • Tanystropheus bauri
  • Rioarribasaurus colberti
  • Syntarsus colberti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coelophysis („dutý tvar“) byl menší dravý dinosaurus (teropod), který žil v období svrchního triasu a rané jury, před asi 203-196 milióny let.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Byl objeven roku 1881 na lokalitě Ghost Ranch v Novém Mexiku. Nejprve byly vzácně nalézány jenom úlomky kostí. Ty stačily vědcům pouze, aby je identifikovat jako zbytky ceratosaurů. Teprve později, ve 40. letech 20. století, zde začali vědci znovu hledat. Podařilo se jim objevit stovky koster tohoto druhu. Ty pravděpodobně patřily členům jediné velké smečky, kteří zahynuli při živelní pohromě (nejspíše potopě). Díky tomu se zde nalezly kompletní kostry jedinců všech věkových kategorií.

Popis a paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Byl to po dvou chodící masožravec, dlouhý přibližně 3 m a vážící kolem 20 kg. Jeho potravou byli drobní plazi, ryby a malí býložraví dinosauři (např. Revueltosaurus, Technosaurus). V žaludku celofýzů byly nalezeny i kosti mláďat krokodýlů. O kterých se dříve myslelo, že to byla mláďata coelophysise.

Mnohé znaky na kostře připomínají anatomii ptáků. Kostra byla velmi lehce stavěná (duté a tenkostěnné kosti, pevně srostlé křížové obratle, pánevní kosti, kosti nártu a kotník se zadní částí chodidla). Předními končetinami, které byly poměrně dlouhé, mohl tento rychlý běžec kořist za běhu uchopit a následně zabít ostrými pilovitými zuby.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Coelophysis je vyobrazen například v seriálu Putování s dinosaury. Dále se objevil také v dokumentu Svět po dinosaurech a Ve stínu dinosaurů, kde je však také ukázán ve špatném geologickém čase. Zkamenělina tohoto rodu byla roku 1998 také vyslána do vesmíru[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://dinosaurusblog.wordpress.com/2014/12/22/treti-dinosaurus-ve-vesmiru/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]