Coelophysis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Coelophysis
Stratigrafický výskyt: Trias před 225 miliony lety
Model celofýzise
Model celofýzise
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: Saurischia
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ceratosauria
Nadčeleď: Coelophysoidea
Čeleď: Coelophysidae
Rod: Coelophysis
Binomické jméno
Coelophysis
Cope, 1889
Synonyma
  • Coelurus bauri
  • Tanystropheus bauri
  • Rioarribasaurus colberti
  • Syntarsus colberti

Coelophysis („dutý tvar“) byl menší dravý dinosaurus (teropod), který žil v období svrchního triasu, před asi 216-203 milióny let.

Byl objeven roku 1881 na lokalitě Ghost Ranch v Novém Mexiku. Nejprve byly vzácně nalézány jenom úlomky kostí. Ty stačili vědcům pouze, aby je identifikovat jako zbytky ceratosaurů. Teprve později, ve 40. letech 20. století, zde začali vědci znovu hledat. Podařilo se jim objevit stovky koster tohoto druhu. Ty pravděpodobně patřili členům jediné velké smečky, kteří zahynuli při živelné pohromě (nejspíše potopě). Díky tomu se zde nalezly kompletní kostry jedinců všech věkových kategorií.

Byl to po dvou chodící masožravec, dlouhý přibližně 3 m a vážící kolem 30 kg. Jeho potravou byli drobní plazi, ryby a býložraví dinosauři (např. Revueltosaurus, Technosaurus). V žaludku celofýzů byly nalezeny i kosti jejich mláďat, což ukazuje na občasný kanibalismus při nedostatku jiné potravy.

Mnohé znaky na kostře připomínají anatomii ptáků. Kostra byla velmi lehce stavěná (duté a tenkostěnné kosti, pevně srostlé křížové obratle, pánevní kosti, kosti nártu a kotník se zadní částí chodidla). Předními končetinami, které byly poměrně dlouhé, mohl tento rychlý běžec kořist za běhu uchopit a následně zabít ostrými pilovitými zuby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu