Christoph Demantius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Christoph Demantius (15. prosince 1567, Liberec, Česko20. dubna 1643, Freiberg, Sasko) byl německý skladatel, hudební teoretik, spisovatel a básník. Byl Monteverdiho současníkem, působil v době pozdní renesance a raného baroka.

Narodil se v Reichenbergu (dnešním Liberci), kde se mu také pravděpodobně dostalo prvního hudebního vzdělání. Na začátku devadesátých let 16. stoletíBudyšíně sepsal školní učebnici a roku 1593 získal titul na Univerzitě ve Wittenbergu. Roku 1594 se přestěhoval do Lipska a v roce 1597 se stal učitelem v Žitavě, kde patrně učil mladého Melchiora Francka. Jeho dalším místem bylo povolání kantora při Freiburgské katedrále, kde strávil zbytek života. Na tomto působišti zasáhla do jeho života třicetiletá válka, během které zahynula většina jeho dětí ze čtyř manželství.

Demantius byl velmi plodným autorem, i když do dnešní doby se mnohá jeho díla nezachovala. Stylisticky byl Lassusovým následovníkem. Jako hudební teoretik proslul vytvořením prvního slovníku hudebních pojmů v němčině. Šablona:Hudební pahýl