Chrám svatého Marka (Bělehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Marka
Crkva Svetog Marka u Beogradu.jpg
Základní informace
Sloh novobyzantský sloh
Architekt Petar and Branko Krstić
Výstavba 1948
Materiál cihla
Pojmenováno po Marek Evangelista
Poloha
Adresa Bělehrad, SrbskoSrbsko Srbsko
Ulice Bulvár krále Alexandra
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Marka (srbsky v cyrilici Црква Светог Марка, v latince Crkva Svetog Marka, celým názvem Chrám svatého apoštola a evangelisty Marka, srbsky v cyrilici Црква светог aпостола и eвангелисте Марка) je pravoslavný chrám v srbské metropoli Bělehradě. Nachází se jihovýchodně od centra města v blízkosti parku Tašmajdan.

Nachází se v něm cenný soubor ikon z 19. a 20. století. Chrám je 62 metrů dlouhý a 45 metrů široký; výška hlavní kupole činí 60 metrů. Současný ikonostas chrámu pochází z přelomu let 1991/1992. Dominantním prvkem nad vstupem do chrámu je mozaika Svatého Apoštola od Veljka Stanojeviće.

V chrámu jsou mimo jiné pohřbeni car Štěpán Dušan Silný, král Alexandr I. Obrenović s chotí Dragou a patriarcha German.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám vznikl v srbsko-byzantském stylu podle návrhu architektů Petara a Branka Krstićů. Inspirováni byli gračnickým klášterem, který se nachází na území Kosova. Potřebu pro výstavbu nového chrámu definoval především prudký růst počtu obyvatel Bělehradu v meziválečném období.

Chrám svatého Marka byl vybudován v letech 19311940 na místě starší stavby z 19. století. Kvůli vypuknutí 2. světové války nebyl zcela dokončen. Stále chybí instalace řady prvků interiéru.[1] Chrám byl slavnostně vysvěcen dne 14. prosince 1948. Sloužil však i během druhé světové války. Během bombardování v dubnu 1941 spadla na budovu chrámu zápalná puma. Rozsáhleji však poškozen nebyl. Do vzniku chrámu svatého Sávy byl kostel největším pravoslavným chrámem v Srbsku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]