Chotovický vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chotovický vrch
Chotovický vrch z jihu od Skalice
Chotovický vrch z jihu od Skalice

Vrchol498 m n. m.
Prominence155 m ↓ Nový Bor
Izolace3,1 km → Česká skála
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Cvikovská pahorkatina / Sloupská vrchovina / Skalická část[1]
Souřadnice
Chotovický vrch
Chotovický vrch
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotovický vrch (německy Kottowitzberg) je dominantní kopec jižně od města Nový Bor v okrese Česká Lípa. Je vysoký 498 m n. m., součást Cvikovské pahorkatiny, zalesněn, bez vyznačené cesty k vrcholu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Skalní stěny pod vrcholem

Zalesněný čedičový kopec je uprostřed trojúhelníku, v němž severní vrchol je město Nový Bor, východním cípem je obec Chotovice a západním obec Skalice u České Lípy. Zhruba 1 km jihozápadně je podobný, jen o málo nižší Skalický vrch (484 m). Kolem obou kopců je vytyčena Naučná stezka po památkách obce Skalice u České Lípy. Ve zmíněném trojúhelníku je ještě jeden, nižší kopec, Lipovec (424 m), vzdálený jen 0,7 km jjv..[2] Vrchol kopce náleží do katastru Chotovice u Nového Boru 653338.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kopec měl dříve různé názvy, Lužický vrch či Kašparův vrch (Kasperberg), lidově nazývaný "Kašpák". Na jeho svazích a úpatí se odehrála v 18. až 20. století řada událostí, spojených s vojskem. Vojáci zde tábořili i bojovali a proběhla zde v roce 1918 rozhodující přestřelka účastníků Rumburské vzpoury. Některé události jsou zachyceny v názvech jednotlivým míst. Kdysi byla na severní straně vybudována cesta a upravená vyhlídka.

Při cestě k vodárně po asfaltové komunikaci od autobusové zastávky se po pravé straně cca 40 m od komunikace nachází hrob francouzského vojáka, který zde byl zastřelen v roce 1813.[3] Na severní straně kopce byl v roce 1963 vybudován skokanský můstek K20. Ještě v 70. letech 20. století se zde skákalo až do silné vichřice v roce 1977, kdy byla věž skokanského můstku zničena a nebyla již znovu obnovena. Doskočiště končící na hraně potoka, včetně hrany můstku, je patrné dodnes.[4]

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Takzvaný Kašparák nebo též Kašpák je označení samostatného horolezeckého sektoru v horolezecké oblasti Novoborsko. Na čedičových skalách ve vrcholových partiích Chotovického vrchu, dosahujících výšky až 17 metrů, je vyznačeno a popsáno celkem 97 lezeckých cest nejrůznějších stupňů obtížnosti – od nejlehčího stupně 1 až po stupeň 9+ stupnice UIAA.[5]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol již žádná schůdná cesta nevede. Lze odbočit a vyšplhat z naučné stezky Po památkách Skalice, nebo využít odbočky z silnice I/9 k vodárně na patě kopce a vystoupat 200 m odtud. Vrcholové partie jsou tvořené rozeklanými velkými balvany, čedičovými stěnami, sutí a jsou zarostlé. Výhledu z vrcholu brání stromy.

Čedičové varhany pod vrcholem

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 
  3. Seznam. Hrob francouzského vojáka [online]. mapy.cz [cit. 2019-06-30]. Dostupné online. 
  4. Seznam. Bývalý skokanský můstek [online]. mapy.cz [cit. 2019-06-30]. Dostupné online. 
  5. Skalní oblasti ČR: Kašparák [online]. [cit. 2019-06-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]