Chorvatská pravoslavná církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Croatian Orthodox Church - Coat of Arms.PNG

Chorvatská pravoslavná církev patří mezi menší církve v Chorvatsku.

Často se nesprávně uvádí, že Chorvatská pravoslavná církev nastala v éře nezávislého chorvatského státu (NDH). Nápad se zrodil v druhé polovině 19. století století, protože v té době bylo na území dnešního Chorvatska velké množství pravoslavných Chorvatů. I mezi chorvatskými hodnostáři bylo mnoho pravoslavných Chorvatů nebo osoby, kde jeden nebo oba rodiče byli pravoslavní Chorvaté.

Kupříkladu Ante Starcevic (matka byla pravoslavná), zvaný otec národa, vůdce strany státu; August Harambašić, chor. spisovatel, Kovacević, Stjepan Miletić, první intendant Chorvatského národního divadla (HNK), Nikola Kokotović, novinář, člen čisté strany práva, bojovník proti velikosrbství a srovnávání pravoslaví se srbstvím, Petar Preradović, chor. básník, Anastas Popović (1786.-1872.) zakladatel první finanční instituce v Chorvatsku (1846.)

V období nezávislého chorvatského státu (NDH), se Chorvatské pravoslaví mělo stát třetím povoleným náboženstvím v zemi. Jeho členové byli oproštěni od nošení bílé pásky označující ostatní pravoslavné a obdrželi i další výhody. Patriarchou se stal ruský emigrantský mnich Grigorije Maksimov, který byl nalezen v zapadlém klášteře ve Srijemu. Po uvedení do úřadu přijal jméno Germogen.

V 90. letech několik chorvatských teologů v čele s Jurajem Kolarićem přišlo s návrhem obnovit Chorvatskou pravoslavnou církev. Mnoho Chorvatů, kteří jsou pravoslavného vyznání nechce mít se Srbskem a Srbskou pravoslavnou církví nic společného. Srbská pravoslavná církev je agresivní a je zodpovědná za všechny války v bývalé Jugoslávii, které také aktivně podporovala. Jako náhrada měla vzniknout Chorvatská pravoslavná církev pro pravoslavné žijící v Chorvatsku. Došlo k normalizaci vztahů mezi Srbskem a Chorvatskem a Srbská pravoslavná církev se do Chorvatska vrátila a opět rozvinula svoji činnost.

V roce 2010 se objevila další iniciativa pro obnovu Chorvatské pravoslavné církve. Dne 13. března 2010, bylo v Zadaru oznámeno založení sdružení chorvatské pravoslavné komunity. Toto sdružení si klade za cíl obnovit Chorvatskou pravoslavnou církev. Sdružení má již 430 členů. Iniciativa pro obnovu Chorvatské pravoslavné církve vyvolala odsouzení Srbské pravoslavné církve a komise pro vztahy s náboženskými společenstvími. Nicméně, dnes je stále větší touha někdejších chorvatských Srbů aby se deklarovali jako Chorvaté pravoslavného vyznání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://hpc-manastir-gomirje.blogspot.cz/

Související články[editovat | editovat zdroj]