Chopin: Touha po lásce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chopin: Touha po lásce
Původní název Chopin. Pragnienie miłości
Země Polsko
Jazyky polština
francouzština
Délka 123 min
Žánr Drama
Scénář Jerzy Antczak
Jadwiga Barańska
Režie Jerzy Antczak
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Piotr Adamczyk: Frédéric Chopin
Danuta Stenka: George Sandová
Adam Woronowicz: Maurice Sand
Sara Müldner: Solange Sand (dítě)
Bożena Stachura: Solange Sand (dospělá)
Jerzy Zelnik: Chopinův otec
Jadwiga Barańska: Chopinova matka
Agnieszka Siteková: Isabella Chopinová
Anna Radwan: Ludwika Chopinová
Michał Konarski: Ferenc Liszt
Kamera Edward Kłosiński
Střih Ewa Romanowska-Różewicz
Výroba a distribuce
Premiéra Polsko 1. března 2002
Produkční společnost Telewizja Polska
Chopin: Touha po lásce na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chopin: Touha po lásce (Chopin. Pragnienie miłości) je polský hraný film z roku 2002, který režíroval Jerzy Antczak podle vlastního scénáře. Film popisuje vztah polského skladatele Frédérica Chopina a francouzské spisovatelky George Sandové. Snímek v ČR vyšel na DVD v roce 2010.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Frédéric Chopin v roce 1831 opouští z politických důvodů Polsko a přijíždí do Paříže. Zde se z neznámého klavíristy stane postupně slavným skladatelem. Jeho přítel Ferenc Liszt jej seznámí se spisovatelkou George Sandovou a jejími dětmi Mauricem a Solange. George Sandová a Chopin se do sebe zamilují a společně s dětmi odjíždějí na Mallorcu. Syn Maurice reaguje odmítavě na nového přítele své matky a Chopin navíc onemocní tuberkulózou. Mezi George Sandovou a Chopinem dojde k roztržce a vracejí se do Francie.

O několik let později žijí George Sandová a Chopin na jejím panství v Nohant-Vic v napjatém vztahu. Solange je mladá žena, která svádí Chopina. Zatímco je George Sandová pod tlakem kvůli svému vydavateli, pokusí se Maurice ze strachu, že po otci ztratí i matku, o sebevraždu. Konflikt ohledně Maurice způsobí, že se Chopin odstěhuje.

O několik let později v roce 1849 Chopin umírá. Krátce před tím požádá svou sestru, aby po jeho smrti odvezla jeho srdce do Polska.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Danuta Stenka za roli George Sand získala Polskou filmovou cenu jako nejlepší herečka v hlavní roli. Nominace získali Magdalena Tesławska a Paweł Grabarczyk (nejlepší kostýmy), Andrzej Przedworski (nejlepší scéna) a Nikodem Wołk-Łaniewski (nejlepší zvuk).
  • Worldfest Houston Film Competition: Edward Kłosiński (Gold Award v kategorii Independent Theatrical Feature Films - Cinematography) a Jerzy Antczak (Platinum Award v kategorii Best Drama).