Chinchorro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Osady a mumifikování kultury Chinchorro
Světové dědictví UNESCO
Mumie - cca 3000 před Kristem
Mumie - cca 3000 před Kristem
Smluvní státChileChile Chile
Typkulturní dědictví
Odkaz1634 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2021 (44. zasedání)

Chinchorro (výslovnost [činčoro]) byla kultura předkolumbovské Ameriky, která existovala na pacifickém pobřeží Jižní Ameriky na pomezí moderních států Peru a Chile. Obyvatelstvo osídlilo pouštní pobřeží od moderního města Ilo (peruánský departement Moquegua) po Antofagastu (chilský region Antofagasta). Centrum civilizace bylo na území moderního města Arica v údolí řek Azapa, Camarones a Lluta. Přibližné datové vymezení její existence je mezi roky 7000 před Kristem a 1500 před Kristem.

Od roku 2021 jsou 3 archeologická naleziště součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Mumie[editovat | editovat zdroj]

Kultura je mezi jinými soudobými lovci-sběrači jedinečná svými pohřebními rituály. Již 5000 před Kristem byli prvními, kdo začali uměle mumifikovat své mrtvé, 2000 let před Egypťany.[1] Pro všechny mumie (rozlišují se tři druhy mumií Chinchorro: černé, červené a obvázané látkami) je společná nasazená paruka a obličejová maska. Proces mumifikace sestával ze stažení kůže, odstranění orgánů, vysušení těla a jeho následným vyplněním a vymodelováním pomocí hlíny, vlny či rostlinných vláken a zpětného nasazení kůže. Tělo mumie bylo vyztuženo tyčkami pro zachování tělesných proporcí.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Surprise! The world's oldest mummies are not in Egypt [online]. CNN Travel [cit. 2021-06-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Momias Chinchorro: las más antiguas del mundo [online]. Museo de Historia Natural de Valparaíso [cit. 2021-06-09]. Dostupné online. (španělsky)