Přeskočit na obsah

Kostely na Chiloé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostely v Chiloé
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státChileChile Chile
Chiloé
Chiloé
Souřadnice
Typkulturní
Kritériumii, iii
Odkaz971 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2000 (24. zasedání)

Kostely na Chiloé jsou dřevěné kostely vystavěné na souostroví Chiloé v chilském regionu Los Lagos, které vznikaly od 17. století. Na seznamu světového dědictví figuruje 16 z nich. Kostely mají podobné architektonické schéma a formu. Jejich zachovalost i přes vlhké nepříznivé klima svědčí o vynikající zručnosti zdejších tesařů, kteří chrámy vystavěli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Souostroví Chiloé začali kolonizovat Španělé v polovině 16. století. Spolu s prvními osadníky a průzkumníky přicházeli i církevní hodnostáři z řádů františkánů a mercedariánských rytířů, aby evangelizovali místní indiánské obyvatelstvo kmenů Chono a Huilliche. Nicméně až jezuité, kteří přišli v roce 1608, zásadním způsobem zformovali způsob organizace evangelizace, který se stal pro toto souostroví charakteristický. Jezuité byli v roce 1767 vyhnáni ze Španělska a jeho kolonií, evangelizační činnost po nich následně převzali františkáni.

Přírodní charakteristiky souostroví vytvářely specifické podmínky pro conquistu, kolonizaci a evangelizaci: ostrovní oblast a roztroušenou indiánskou populací, přirozená komunikace po moři, relativní nedostatek přírodních zdrojů, ale naopak bohaté zásoby dřeva.

Jezuité použili pro evangelizaci systém pohyblivých misijních výprav. Skupina kněží pravidelně obeplouvala souostroví a vždy se na několik dní zdržela v dané osadě s kaplí či chrámem. Po zbytek roku spravoval „farnost“ zaučený místní laik (tzn. nekněz). Kaple a chrámy vždy stavělo zdejší společenstvo věřících společně s misionáři. Podobně jako kostely v Chiloé, celá kultura souostroví jsou výsledkem mezikulturního kontaktu a hlubokému prolnutí mezi domorodou kulturou a evropskou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]