Přeskočit na obsah

Charlie Kaufman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charlie Kaufman
Charlie Kaufman (25. září 2015)
Charlie Kaufman (25. září 2015)
Narození19. listopadu 1958 (65 let)
New York
Povoláníscenárista, filmový producent, filmový režisér a spisovatel
Alma materBoston University College of Fine Arts
Tisch School of the Arts
Hall High School
OceněníCena Akademie za nejlepší scénář (2003)
Cena Stroj času (2008)
Cena Sdružení amerických scenáristů
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Stuart Kaufman (* 19. listopadu 1958 New York) je scenárista oceněný Oscarem, který byl časopisem Premiere označený za jednoho ze 100 nejvlivnějších lidí v Hollywoodu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Kaufman začínal v televizi, kde napsal dva díly seriálu Chris Elliott's Get a Life, dále několik desítek dílů jiných seriálů, například Ned a Stacey a The Dana Carvey Show.

Poprvé se proslavil jako scenárista filmu V kůži Johna Malkoviche, za který získal nominaci na Oscara a cenu BAFTA. Napsal také scénář k filmu Slez ze stromu, režírovaný Michelem Gondry, dále spolupracoval se Spikem Jonzem jako scenárista k filmu Adaptace, za který získal další nominaci na Oscara a druhou cenu BAFTA. Adaptace vypráví příběh „Charlieho Kaufmana“, postavy, která je silně beletrizovanou verzí scenáristy. Ten ale ve skutečném životě nemá identické dvojče, je ženatý, a sotva se mu podařilo zažít drama, které sledujeme ve filmu.

Napsal také Milujte svého zabijáka, biografii Chucka Barrisa, moderátora zábavného programu, který se domníval, že je zároveň vrahem na objednávku pro CIA; režisérský debut George Clooneyho. Kaufman velmi kritizoval Georga Clooneyho za to, že zasahoval do scénáře Milujte svého zabijáka bez toho, aby s ním cokoliv konzultoval. V interview s Williamem Arnoldem řekl: „Obvykle scenárista dodá scénář a vypaří se. Já ne. Chci se na všem podílet od začátku do konce. A tito režiséři [Gondry, Jonze] to ví, a respektují.“

Jeho dalším scenáristickým počinem byl Věčný svit neposkvrněné mysli, druhý film, na kterém spolupracoval s režisérem Michelem Gondrym. Za něj získal svou první Cenu akademie a třetí ocenění BAFTA. David Edelstein tento film popsal v časopise Slate slovy: „Strašná pravda obrácená naruby Philipem K. Dickem, s odkazy na Samuela Becketta, Chrise Markera, Johna Guarea — největších dramatiků současného rozbitého vědomí. Ale zápletka je čistě kaufmanovská.“

Zajímavým modelem v Kaufmanově práci je, že se často zaměřuje na introvertní, svým způsobem stydlivé mužské protagonisty a dominantní ženy. Toto vidíme ve filmech Věčný svit neposkvrněné mysli (Joel/Clementine), Adaptace (Charlie) a V kůži Johna Malkoviche (Craig/Maxine).

Žije v Pasadeně ve státě Kalifornie.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Naposledy napsal a režíroval hru Naděje opouští divadlo, část výhradně zvukové produkce Theater of the New Ear. V této hře hrají takové hvězdy jako Meryl Streep, Hope Davis a Peter Dinklage. V rámci hry to byla poslední věc, kterou Charlie Kaufman (postava) napsal předtím než spáchal sebevraždu. Názve se vztahuje k postavě Hopea Davise, který „opouští divadlo.“

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Kaufmanovým literárním debutem se v roce 2020 stal satirický román Antkind[1] (česky Mravenci, 2021), jehož hlavním hrdinou je nedoceněný filmový kritik, který se shodou okolností dostane ke kolosálnímu filmovému dílu neznámého afroamerického autora, jehož zhlédnutí vyžaduje celé tři měsíce a které je nešťastnou náhodou zničeno s výjimkou jediného filmového okénka.[2]

Mezi oblíbené spisovatele Charlieho Kaufmana patří Franz Kafka, Samuel Beckett, Stanisław Lem, Philip K. Dick, Flannery O'Connor, Stephen Dixon, Shirley Jackson a Patricia Highsmith. V Kaufmanově díle můžeme najít reference na další osobnost literatury, italského spisovatele Itala Sveva. Jedna z jeho postav je po něm pojmenovaná (Mary Svevo ve Věčném svitu neposkvrněné mysli) a Svevův román La Coscienza di Zeno (Zenova zpověď, nebo Zenovo svědomí, 1923) mají s Kaufmanovou tvorbou důležitou spojitost.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

"Vědomí je strašné prokletí. Myslím. Cítím. Trpím."

- Craig Schwartz (John Cusack) v V kůži Johna Malkoviche

„Když jsem byl mladší, měl jsem rád Woodyho Allena. Jeho starší tvorba je úplně chaotická, což se mi jako dítěti líbilo, ale také to byla osobnost, ke které jsem mohl vzhlížet, chápete, jakýsi žid tam nahoře na plátně. Když jsem byl mladší, chtěl jsem psát komedie a jeho styl se mi líbil. Ale tehdy jsem měl o věcích jinou představu.“ (…)

„Nemám nic proti příběhům, ale potřebuji cítit, že se něco děje. Četl jsem něco od Emily Dickinsonové a parafrázuji to: víte, že je to poezie, když vám z toho běhá mráz po zádech.“

- Rozhovor s Michaelem Koreskym a Matthewem Plouffe, Reverse Shot Online, jaro 2005

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Scénáře[editovat | editovat zdroj]

Režie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antkind by Charlie Kaufman review – a screenwriter's debut. the Guardian [online]. 2020-07-25 [cit. 2022-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. RENE.DUCHEK@DUCHEK.CZ, blacktag digital / René Duchek-. Mravenci / Antkind - LEDA spol. s r.o.. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Další rozhovory[editovat | editovat zdroj]