Philip K. Dick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Philip Kindred Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Narození 16. prosince 1928
USA Chicago, Illinois, USA
Úmrtí 2. března 1982 (53 let)
USA Santa Ana, Kalifornie, USA
Pseudonym Richard Philips, Jack Dowland
Povolání Spisovatel
Národnost Americká
Žánr Sci-fi, Postmoderna
Významná díla Ubik
Sní androidi o elektrických ovečkách?
Muž z vysokého zámku
Ocenění Cena Hugo za nejlepší román (1963)
Vlivy Martin Heidegger, James Joyce, Carl Jung, Marcel Proust, Herbert George Wells ...
Web philipkdick.com oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philip Kindred Dick (16. prosince 1928 Chicago, Illinois2. března 1982 Santa Ana, Orange County, Kalifornie) byl americký spisovatel science fiction.

Americký spisovatel, který svým ojedinělým stylem psaní upoutal nesčetné množství čtenářů po celém světě: on a jeho díla se stala doslova kultovními. Avšak jeho začátky nebyly lehké – jeho díla nebyla populární a nebyl o ně zájem a Dick žil v chudobě.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 16. prosince 1928 v Chicagu. Narodil se předčasně o šest týdnů, jeho dvojče, sestra Jane Charlotte, po šesti týdnech zemřela. To ho ovlivnilo na celý zbytek života, zvláště pak poté co se mu matka po letech svěřila s tím, že sestra umřela následkem nedostatečné mateřské péče. Dick později řekl: „Od svého dětství jsem měl pocit, že si matka myslí, že zemřelo to nepravé dítě“. Brzy poté se přestěhovali do San Franciska. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let, oba bojovali o svěření svého syna do péče. Nakonec žil s matkou ve Washingtonu, kam se přestěhovala za prací. Tam dva roky navštěvoval kvakerskou základní školu.

V roce 1938 se přestěhovali do Berkeley, kde vystudoval základní a střední školu. Na základní škole vydával vlastní časopis Daily Dick a v roce 1940 se stal náruživým čtenářem science fiction. Svůj první román napsal ve čtrnácti letech, jmenoval se Return to Liliput, dílo se nedochovalo. Ze stejného roku pochází i první povídka „Le Diable“, která vyšla v Berkeley Daily Gazette. Roku 1949 působil na University of California, Berkeley, kde pracoval ve školním rozhlase a pokoušel se o studium historie, filosofie a psychologie, čehož brzy zanechal, neboť se u něj projevily psychické problémy doprovázené závratěmi způsobenými střídavým strachem z uzavřených a otevřených prostor (později diagnostikované jako schizofrenie). Této nemoci se již za celý život nezbavil a vyzkoušel kvůli ní nesčetné množství drog.

Roku 1947 také režíroval pořad o klasické hudbě pro kalifornské rádio KSMO. Poté, co ho v roce 1949 nepřijali na vojenskou službu kvůli vysokému krevnímu tlaku, získal místo prodavače hudebnin, které mu vydrželo až do roku 1952. Díky této práci se stal milovníkem vážné hudby, která mu mimo jiné pomáhala přemáhat jeho nemoc.

Za svůj život se stačil čtyřikrát oženit, s Jeanette Marlin (1948), Kleo Apostolides (1950–59), Anne Williams Rubinstein (1959–65), Nancy Hackett (1966–72) a Leslie (Tessa) Busby (1973–77), po pátém rozvodu na svatby zanevřel. Také byl otcem tří dětí, dcer Laury Archer (narozena 1960) a Isoldy Frey (narozena 1967), a syna Christophera Kennetha (narozen 1973).

Během šedesátých let 20. století začal kritizoval válku ve Vietnamu a postoje americké vlády. Roku 1968 se účastnil protestu nazvaném "Writers and Editors War Tax Protest", ve kterém někteří spisovatelé odmítli platit daň z příjmu jako způsob protestu. Finanční úřad IRS mu poté zabavil automobil.

Dne 18. února 1982 byl hospitalizován po infarktu myokardu, přidala se mozková mrtvice a 2. března téhož roku umírá ve věku 54 let.[1] Byl pohřben ve městě Fort Morgan, stát Colorado, vedle ostatků své sestry.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho první vydaná sci-fi povídka byla Beyond Lies The Wub (1952), již tam se objevuje jeho charakteristický ironický a občas i humoristický podtón. V Dickově tvorbě se často opakují témata rozdvojené osobnosti, otázka, co je to lidství, a hlavní hrdina závislý na různých drogách. Od té doby se věnoval práci spisovatele na plný úvazek. První román prodal v roce 1955. V padesátých letech toužil psát hlavně realistické romány, ale neměl s nimi úspěch, a vydavatelé mu je vytrvale vraceli, proto se zapsal do dějin hlavně jako fenomenální spisovatel science fiction. V roce 1963 zavrhl naději na psaní klasické literatury a plně se oddal žánru sci-fi a fantasy. Během jeho života byla vydána pouze jedna kniha z klasické beletrie, a to Confessions of a Crap Artist (česky vydáno jako Král úletů). Téhož roku získal ocenění, cenu Hugo, za román Man In the High Castle (česky vydáno jako Muž z Vysokého zámku).

Přesto nezískal podporu velkých nakladatelů a nedokázal se protlačit k mainstreamovým čtenářům. I kvůli tomu během většiny svého života zažíval finanční problémy.

Po roce 1978 se Dickovi konečně začalo dařit a stal se slavným a uznávaným spisovatelem. Psal stále méně beletrie a stále více článků o podstatě vesmíru, byly s ním uskutečňovány rozhovory, mimo jiné pro časopis Playboy, dohlížel také na natáčení filmu Blade Runner, jehož pracovní verzi měl možnost zhlédnout roku 1981. Jeho posledním románem je kniha The Transmigration of Timothy Archer (česky vydáno jako Převtělení Timothyho Archera), která byla vydána krátce po jeho smrti v roce 1982.

Za svůj život napsal 36 románů a 121 povídek. Roku 1975 získal cenu John W. Campbell Memorial za nejlepší sci-fi román. Roku 1978 získal cenu britské asociace BSFA za nejlepší sci-fi román. O rok později na festivalu v Metz vyhrál Graouilly d'Or za nejlepší román. Od roku 1983 je každoročně udělována cena Philipa K. Dicka.

O své životní dráze napsal: „Šel jsem na Kalifornskou univerzitu, ale nikdy jsem ji nedokončil. Hodně lidí kouřilo a četlo The Daily Cal a poslouchalo mé rady. Sci-fi jsem začal číst, když mi bylo jedenáct. Náhodou jsem si koupil výtisk Stirring Science Stories místo Popular Science. Nedokázal jsem se od toho odtrhnout, jen jsem se do toho pustil. Začal jsem se zajímat o literaturu… číst Joyce, Kafku, Steinbecka, Prousta, Dos Passose. Žil jsem v jedné místnosti bez kuchyně a psal krátké povídky. Oženil jsem se s dívkou, kterou jsem potkal v obchodě, kde jsem pracoval, koupil dům a kočku a začal prodávat SF a fantasy. Nechal jsem prodávání v hudebninách, stále ještě poslouchám Monteverdiho a Buxtehudeho, ale většinu času čtu Ibsena a píšu povídky.“

„Skutečnost je to, co nezmizí, když v to přestanete věřit.“ - z románu Valis

Dickova tvorba je poměrně často námětem filmařů, většinou se však jedná o volné adaptace povídek.

Česky vydané knihy[editovat | editovat zdroj]

 • V devadesátých letech v Česku knihy P. K. Dicka vydávala nakladatelství Laser-books a Leonardo. Nyní je již řadu let vydává nakladatelství Argo. Kniha Vykolejený čas byla vydána u nakladatelství Epocha, první vydání knihy Blade Runner, Sní androidi o elektrických ovečkách? vydalo nakladatelství Winston Smith. Stejně tak první vydání knihy Temný obraz vydalo nakladatelství Talpress. Povídkovou sbírku Minority Report vydalo nakladatelství Mladá fronta a sbírku Výplata nakladatelství Baronet.

Vydáno v samizdatu[editovat | editovat zdroj]

Romány[editovat | editovat zdroj]

Povídkové sbírky[editovat | editovat zdroj]

Výbory[editovat | editovat zdroj]

 • 1989Povídky – Bije to do očí (The Eyes Have It), Kolonie (Colony), Válečná hra (War Game), To je Wub, kapitáne (Beyond Lies the Wub), Fostere, jste mrtev (Foster, You’re Dead!), Ledová pouť (Frozen Journey)
 • 1995Zlatý muž (The Golden Man, 1980) – Zlatý muž (The Golden Man), Odvetné utkání (Return Match), Král elfů (The King of the Elves), Styl Yancy (The Mold of Yancy), Ne v této vazbě (Not By Its Cover), Černá krabička (The Little Black Box), Nepolepšitelný S (The Unreconstructed M), Válka s Fnoly (The War With Fnools), Poslední z pánů (The Last of the Masters), Všetečka (Meddler), Jasná výhra (A Game of Unchance), Prodavač nejvyšší kvality (Sales Pitch), Vzácný artefakt (Precious Artifact), Městečko (Small Town), Před-lidé (The Pre-Persons)
 • 2002Minority Report a jiné povídky (Minority Report, 2002) – Minority Report (Minority Report), Druhá série (Second Variety), Elektrický mravenec (The Electric Ant), Tak pravil mrtvý (What The Dead Man Say), Válečná hra (War Game), Být tak měňavkou (Oh, To Be A Blobel), Víra našich otců (Faith of Our Fathers), Total Recall (We Can Remember It for Your Whosale)
 • 2004Výplata (Paycheck: Classic Stories, 2003)

Souborné povídkové dílo[editovat | editovat zdroj]

 • 2002To je Wub, kapitáne!, (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 1, 1987) – Stabilita (Stability), Vrrgové (Roog), Malá vzpoura (The Little Movement), To je Wub, kapitáne (Beyond Lies the Wub), Dělo (The Gun), Lebka (The Skull), Obránci (The Defenders), Profesor Raketa (Mr. Spaceship), Lesní šalmaj (Piper in the Woods), Nekoneční (The Infinities), Stroj zachování (The Preserving Machine), Postradatelná položka (Expendable), Proměnná (The Variable Man), Žabák nezmar (The Indefatigable Frog), Křišťálová krypta (The Crystal Crypt), Krátký šťastný život hnědé polobotky (The Short Happy Life of the Brown Oxford), Stavitel (The Builder), Vetřelec (Meddler), Výplata (Paycheck), Velký P (The Great C), Venku v zahradě (Out in the Garden), Král elfů (The King of the Elves), Kolonie (Colony), Ukořistěná loď (Prize Ship), Chůva (Nanny)
 • 2006Planeta, která neexistovala I, (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 2, 1987)
 • 2006 – Planeta, která neexistovala II, (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 2, 1987)
 • 2011Podivný ráj a jiné povídky, (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 3, 1987) – Na mušce (Fair Game), Oběšenec (The Hanging Stranger), Bije to do očí (The Eyes Have It), Zlatý muž (The Golden Man), Kolo osudu (The Turning Wheel), Poslední pán (The Last of the Masters), Otcova napodobenina (The Father-Thing), Podivný ráj (Strange Eden), Tony a betláci (Tony and the Beetles), Nulovost (Null-O), Oddaný sluha (To Serve the Master), Exponát (Exhibit Piece), Lezouni (The Crawlers), Obchodní strategie (Sales Pitch), Pouhá skořápka (Shell Game), Z nebe se k nám sklání (Upon the Dull Earth), Fostere, jste mrtev (Foster, You’re Dead!), Daň za obtiskování (Pay of the Printer), Válečný veterán (War Veteran), Zlatá střední cesta (The Chronium Fence), Odchylka od normy (Misadjustment), Svět výjimečných (A World of Talent), Psioniku, zachraň moje dítě! (Psi-Man Heal My Child!)
 • 2015Minority Report I., (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 4, 1987) – Autovýr, Okamžitý servis, Ideální zákazníci, Po vzoru Yancyho, Menšinová zpráva, Dopad traumatu, Nenapravitelný R., Průzkumníci z Marsu, Hra na válku, Kdyby nebylo Benny Cemoliho.
 • 2015 – Minority Report II., (The Collected Stories of Philip K. Dick Volume 4, 1987) – Převratný počin, Operace Luční koník, Co říkají nebožtíci, Orfeus na hliněných nohou, Tenkrát s Parádnicí Pat, Záložník , Co si počneme s Raglandem Parkem?, Život s blobem.

Filmová zpracování[editovat | editovat zdroj]

Filmy inspirované tvorbou[editovat | editovat zdroj]

Filmy inspirované myšlenkami[editovat | editovat zdroj]

Seriály[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SUTIN, Lawrence. Biography. Philip K. Dick [online]. Philip K. Dick Trust, 2003, [cit. 2011-02-06]. Kapitola On the Edge of Eternity. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b http://www.telegraph.co.uk/culture/film/3653784/How-Hollywood-woke-up-to-a-dark-genius.html
 3. http://www.themodernword.com/SCRIPTorium/dick.html
 4. http://www.wired.com/wired/archive/11.12/philip_pr.html
 5. http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9D00E5DC1730F937A15752C1A9649C8B63
 6. http://www.guardian.co.uk/film/2004/apr/30/dvdreviews.shopping4
 7. http://www.denofgeek.com/movies/540040/could_inception_trigger_a_new_wave_of_scifi_cinema.html
 8. The Man in the High Castle