Charles d'Albert d'Ailly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles d'Albert d'Ailly
Portrét Charlese d'Alberta d'Ailly od Roberta Nanteuila, 1676
Portrét Charlese d'Alberta d'Ailly od Roberta Nanteuila, 1676
Narození1625
Úmrtí4. září 1698 (ve věku 72–73 let)
Paříž
Povolánídiplomat
RodičeHonoré d'Albert[1] a Claire Charlotte Eugénie d'Ailly
RodHouse of Albert of Luynes
Funkcegovernor of Brittany
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles d'Albert d'Ailly (16254. září 1698), třetí syn Honoré d'Alberta, byl francouzský generál a diplomat. Roku 1655 byl povýšen do hodnosti lieutenant général des armées a od roku 1661 byl rytířem řádu krále (chevalier des ordres du roi). Po smrti svého staršího bratra Henriho Louise d'Alberta d'Ailly bez potomků roku 1653 se stal se třetím vévodou chaulneským.

V roce 1664 byl poručíkem pluku švališérů královské gardy (garde du roi), roku 1667 byl francouzským diplomatickým zástupcem v Římě při volbě papeže Klementa IX. a roku 1670 guvernérem Bretaně. Ještě ten samý rok se vrátil do Říma kvůli volbě papeže Klementa X.. Později byl za francouzsko-nizozemské války v roce 1675 vyslán jako diplomatický zástupce Francie do Kolína. Jako nejvyšší velitel královských sil v Bretani nemohl v roce 1675 zastavit příliv povstaleckých nálad vedoucí k povstání proti dani na kolkovaný papír a požadoval zákrok královských vojsk a potrestání rebelů – jeho násilí proti povstalcům jej odcizilo od postojů jeho bretaňských šlechtických spojenců a mezi sedláky jej obdařili veřejně užívanou přezdívkou „tlusté prase“ ("gros cochon"). Zůstal jako velitel provincie v Bretani až do doby, kdy byl potřetí jmenován vyslancem v Římě roku 1689 k příležitosti volby papeže Alexandra VIII.. V roce 1693 byl propuštěn z vládnutí v Bretani, aby byl nahrazen hrabětem toulouským, a byl namísto této funkce jmenován guverném Guyenne, kterým zůstal až do své smrti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles d'Albert d'Ailly na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2016-01-16].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Charles d'Albert d'Ailly na Wikimedia Commons
  • „Charles d'Albert d'Ailly“, In: Louis-Gabriel Michaud, Biographie universelle ancienne et moderne : histoire par ordre alphabétique de la vie publique et privée de tous les hommes avec la collaboration de plus de 300 savants et littérateurs français ou étrangers, 2nd edition, 1843–1865