Charles Nungesser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Charles Nungesser
Charles Nungesser 01.jpg
Narození 15. března 1892
Paříž
Úmrtí 8. května 1927 (ve věku 35 let)
Atlantský oceán
Ocenění důstojník Řádu čestné legie
Médaille militaire
Military Cross
Kříž války 1914–1918
Distinguished Service Cross
Rodiče Eugène Nungesser
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nieuport 17 Rytíř smrti na němž létal Charles Nungesser

Charles Eugene Jules Marie Nungesser (15. března 18928. května 1927) byl francouzský stíhací pilot, letecké eso a dobrodruh. Stal se třetím nejúspěšnějším francouzským stíhačem první světové války se 43 potvrzenými a 11 pravděpodobnými sestřely.[1]

Během války utrpěl velké množství zranění, ale vždy se v nejkratší možné době vracel k bojovému létání.

Během války získal mimo jiné tato vyznamenání: Médaille militaire, Légion d'honneur, francouzský Croix de Guerre, americký Distinguished Service Cross, britský Military Cross a belgický Croix de Guerre.

Po válce měl stejně jako mnoho dalších veteránů potíže se zařazením do života. Pokusil se založit leteckou školu, zkusil také štěstí u amerických filmových společností. A tam se začal zajímat o přelet Atlantiku – o něco podobného se ještě nikdo nepokusil a nedávno vypsaná Orteigova cena v hodnotě 25 000 dolarů stála za to.

Nungesser se vrátil do Francie a rozhodl se, že se pokusí o přelet Atlantického oceánu z Paříže do New Yorku. Ani on, ani jeho navigátor Francois Coli se sice oficiálně nezaregistrovali, ale měli za to, že potřebné papíry vyřídí až zpětně po příletu do New Yorku. Dvouplošník Levasseur P. L.8 pojmenovaný L’Oiseau Blanc (Bílý pták) s oběma letci zmizel 8. května 1927. I přes mezinárodní pátrací akci nebyly ani stroj, ani posádka nikdy nalezeny. O dva týdny později Charles Lindbergh přistál v Paříži a Francouzi mu přichystali bouřlivé uvítání, i když truchlili pro velice oblíbeného Nungessera.

Na základě pozdějších pátrání došli odborníci k tomu, že Levasseur Atlantik přelétl, ale havaroval v lesích na kanadsko-americké hranici. Jeden z lovců ohlásil, že slyšel, jak nad jeho domem přelétlo letadlo, které o něco později havarovalo. Jiný lovec zase tvrdil, že našel v bažině letecký motor. Pátrací výprava několik let poté našla dřevěné trosky, podobné částem trupu dvouplošníku. Nikdo ale dodnes nepřinesl důkazy, které by potvrdily, že Nungesser s Colim opravdu Atlantik přeletěli.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan J. Šafařík - Air Aces Homepage: France - World War I

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]