Charles Harbutt

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Charles Harbutt
Narození 29. července 1935
Camden
Úmrtí 29. června 2015 (ve věku 79 let)
Tennessee
Alma mater Marquette University
Povolání fotograf, fotoreportér a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Charles Harbutt (29. července 193530. června 2015) byl americký profesionální novinářský fotograf, dřívější prezident agentury Magnum Photos, profesor na Parsonově škole designu v New Yorku.[1]

Život a dílo[edit | edit source]

Harbuttovo dílo je hluboce zakořeněné v moderní fotografické dokumentární tradici. Za prvních dvacet let kariéry přispíval do hlavních časopisů ve Spojených státech, Evropě a Japonsku. Orientoval se převážně na vnitřní politické, sociální a ekonomické události. V roce 1959 byl na základě tří fotografií zveřejněných v Modern Photography byl pozván členy „ komunistického undergroundu“, aby dokumentoval kubánské revoluce, o které vydal později knihu Cuba Libre, 1959.

Fidel Castro, 1978, autor: Marcelo Montecino, ilustrační snímek

Harbutt vstoupil do agentury Magnum Photos a byl dvakrát zvolen předsedou organizace, poprvé v roce 1979. Skupinu opustil v roce 1981, poukazujíce na její zvyšující se komerční ambice a ve vlastní touze věnovat se své práci. Harbutt začal vést fotografické workshopy, vystavoval samostatně i ve skupině po celém světě, přidal se k fakultě na Parsonově škole designu na The New School jako profesor na plný úvazek. Zároveň přitom hostoval jako umělec na Massachusettském technologickém institutu, Art Institute of Chicago a Rhode Island School of Design. Harbutt byl zakládajícím členem Archive Pictures a je členem organizace American Society of Magazine Photographers.

Jeho práce byly (nebo stále jsou) vystavovány v Muzeu moderního umění, v Národním muzeu americké historie, galerii Corcoran, Americké kongresové knihovně, George Eastman House, Institutu umění v Chicagu, Mezinárodním centru fotografie, Centru kreativní fotografie, v Bibliotheque Nationale nebo v Europeene Maison de la Photographie v Paříži. Je zastoupen v Newyorské galerii Laurence Miller.

V roce 1997 získala jeho negativy, originální zvětšeniny a negativy instituce Center for Creative Photography (Centrum kerativní fotografie) v Tucsonu, Arizona.[2]

V prosinci 2000 představil velkou výstavu svých prací v Centro de la Imagen v Mexico City a o čtyři roky později dostal medaili města Perpignan.

Knihy[edit | edit source]

alkoholický koktejl Cuba Libre, ilustrační snímek
  • America In Crisis (1969) (šedesátá léta v Magnum Photos)
  • Travelog (1974)
  • Progreso (1986)
  • Cuba Libre, 1959' (2006)

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Harbutt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[edit | edit source]