Charles Clerke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Clerke
Narození22. srpna 1741
Essex
Úmrtí22. srpna 1779 (ve věku 38 let)
Kamčatka
Příčina úmrtítuberkulóza
Povoláníobjevitel, námořník, mořeplavec a důstojník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitán Charles Clerke (22. srpna 1741 – srpen 1779) byl důstojník Royal Navy, který se v 18. století zúčastnil čtyř průzkumných plaveb.

Život[editovat | editovat zdroj]

Clerke začal studovat na Královské námořní akademii v Portsmouthu, když mu bylo 13 let. Během sedmileté války sloužil na palubě lodí HMS Dorsetshire a HMS Bellona.

V červnu 1764 se připojil k expedici kapitána Johna Byrona do Tichého oceánu, vykonané na lodi HMS Dolphin. Dolphin se vrátil v květnu 1766. Obeplul Zeměkouli během 22 měsíců, co byla do té doby nejrychlejší plavba kolem světa.

Další tři plavby vykonal pod velením Jamese Cooka.

První plavby Jamese Cooka v letech 1768–1771 se zúčastnil ve funkci pomocníka prvního důstojníka na lodi HM Bark Endeavour. Cook ho roku 1771 jmenoval aktivním důstojníkem.

Během druhé plavby Jamese Cooka konané v letech 1772–1775 byl Clerke druhým důstojníkem na lodi HMS Resolution.

V období mezi druhou a třetí Cookovou plavbou Clerke sloužil ve vězení pro dlužníky. Zde se nakazil tuberkulózou, na kterou později zemřel.

Během třetí plavby Jamese Cooka Clerke nejprve velel na lodi HMS Discovery a po smrti kapitána Cooka v únoru 1779, převzal velení celé výpravy. Během plavby na Kamčatku Clerke zemřel na TBC. Byl pohřben na Kamčatce 29. srpna 1779. Roku 1913 byl britskou admiralitou zřízen v Petropavlovsku-Kamchatském malý pomník k uctění jeho památky. Po Clerkově smrti převzal velení výpravy John Gore a s ním se výprava také vrátila do Británie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Clerke na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]