Chajim Chermeš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chajim Chermeš
Rodné jméno Mihály Kaszás
Narození 4. ledna 1919
Veszprém, Maďarsko
Úmrtí 23. března 2007 (88 let)
Kfar Glikson, Izrael
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Chajim Chermeš (hebrejsky: חיים חרמש, rodným jménem Mihály Kaszás; 4. ledna 191923. března 2007) byl židovsko-maďarský parašutista, člen výsadkové skupiny Amsterdam, vyslané z mandátní Palestiny a vysazené v roce 1944 na Slovensku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako ve městě Veszprém. V Maďarsku působil ve vedení sionistického hnutí a roku 1940 spolu s manželkou Dinou podnikl aliju do tehdejší mandátní Palestiny, a to na lodi Libertad. Zde byl jako nelegální přistěhovalec zatčen a rok strávil v internačním táboře Atlit.

Během druhé světové války byl poslán v rámci operace Amsterdam jako dobrovolník ve výsadku na Slovensko, spolu s Chavivou Reikovou, Cvim Ben Jaakovem a Rafa'elem Reiszem. Jediný ze skupiny přežil,[1] působil jako partyzán a byl s ním přerušen kontakt v průběhu celého roku.

Po válce napsal o svém působení knihy Operace Amsterdam a Ve stínu pevnosti (Be-cel ha-mecuda‎‎). Působil jako sekretář sionistického hnutí.

Zemřel v kibucu Kfar Glikson roku 2007.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku חיים חרמש‎‎ na hebrejské Wikipedii.

  1. ROHRLICH, Ruby. Resisting the Holocaust. Oxford: Berg Publishers, 1998. 264 s. Dostupné online. ISBN 978-1859732113. S. 109. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]