Platba za kliknutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cena za proklik)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Platba za kliknutí (PPC z angl. pay per click) patří mezi nástroje internetové reklamy, jedna z metod affiliate marketingu. Princip PPC spočívá v tom, že inzerent neplatí za každé zobrazení reklamy, ale platí až ve chvíli, kdy na reklamu někdo klikl. Výhodou PPC reklamy je její plánovatelnost a měřitelnost.

Maximální cena, kterou je ochoten inzerent zaplatit za proklik, se označuje jako cena za proklik (CPC z angl. cost per click). Reálná cena za proklik tedy nikdy nepřekročí hodnotu CPC. Cena za proklik je důležitým parametrem při hodnocení PPC systému a má významný podíl na tom, jestli se kontextová reklama na dané klíčové slovo zobrazí a na jaké pozici.

Existující PPC systémy[editovat | editovat zdroj]

Celosvětově nejznámějším systémem (byť nikoli nejstarším) je zřejmě Google AdWords. PPC reklamy lze v zahraničí nakoupit i na LinkedIn, Yahoo, Bing (USA), Yandex (ruský), Naver (jihokorejský), Baidu (čínský) či sociální síti Facebook.

V Česku byl prvním PPC systémem eTarget, který vznikl v květnu 2003. V roce 2006 rozjely své PPC systémy společnosti Centrum.cz (pod názvem adFOX) a Seznam.cz (pod názvem Sklik). Internetový portál Centrum.cz v roce 2010 oznámil ukončení provozu adFOXu a zahájil spolupráci se společností Google. Nadále využívá systém Google AdWords[1]. Poslední novinkou, jež odstartovala v listopadu 2012, je mClick, který se zaměřuje zejména na kontextovou PPC reklamu. Ten je ale od roku 2013 nefunkční, protože nevyplácel provize publisherům. Od roku 2017 se v Česku rozjela nová reklamní síť adklix.[2]

Mezi další známé PPC systémy patří například intextová reklama od Internet BillBoard[3]. Tato firma v roce 2008 převzala od společnosti Etarget reklamní systém NewLinx[4], který ukončila v březnu roku 2009[5]. Textovou reklamu zpoplatněnou za klik poskytuje rovněž Elephant Orchestra[6] se svým nástrojem Elephant Traffic. Internetovou reklamu v režimu PPC ale nabízí i mnoho dalších, menších reklamních systémů.

Jak spravovat PPC reklamu[editovat | editovat zdroj]

PPC reklamu si může spravovat každý sám po registraci v PPC systému. Systém lze spravovat pomocí webového rozhraní a v případě Google AdWords také speciálního bezplatného programu s názvem Google AdWords Editor.[7] Provozovatelé systémů se snaží uživatele různým způsobem vzdělávat, aby pomocí svých kampaní dosahovali lepších výsledků. Google AdWords například poskytuje bezplatná videa s názvem AdWords Online Univerzita.[8] Portál Seznam.cz nabízí jednoduchou nápovědu.[9]

Kampaně je možné také svěřit specializovaným firmám nebo jednotlivcům. Výše poplatků není běžně veřejná. V roce 2010 byl proveden test podmínek 40 jednotlivých agentur. Jeho výsledky (včetně cenových nabídek) byly pak zveřejněny na blogu.[10] Zveřejnění testu však vedlo k žalobě jedné z agentur, společnosti Sun Marketing, na autora testu. Žaloba byla později stažena.[11] Svěření kampaně externí firmě nebo konzultantovi však vyžaduje zvláštní opatrnost.[12]

Při výběru agentury nebo jednotlivce je možné přihlédnout ke složeným zkouškám. Například Google AdWords poskytuje agenturám i jednotlivcům certifikace.[13] Firmy a jednotlivci se také mohou zapojit do bezplatného programu Google Engage.[14] Ten je opět zaměřený na vzdělávání účastníků a marketingovou podporu. Sklik svou certifikaci spustil na konci roku 2014, získání certifikace je podmíněno zejména vysokou útratou jednotlivých agentur.[15] Vypovídající schopnost takové certifikace je tak zpochybnitelná.

Další modely platby[editovat | editovat zdroj]

Kromě platby za proklik je možné za reklamu platit i jinými modely. Jednak klasickou platbou za počet zobrazení (PPV – pay per view, CPM – cost per mille, CPT – cost per thousand, CPI – cost per impression) a pevnou cenou za zobrazení v daném čase na daném místě (flat rate), ale i komplikovanějšími modely, jako je platba za nějakou akci či až prodej uskutečněný díky reklamě (CPA, PPA – cost/pay per action, CPS, PPS – cost/pay per sale).

Mezi další modely platby na internetu (tj. nejen platby za reklamu a marketing) patří pay as you go (souhrnná platba za uskutečněná vyhledání, zobrazení, kliknutí, stažení souborů atd. v rámci jednoho uživatelského vstupu — např. do placené databáze apod.), pay per day (platba za den, např. za využívání nějaké služby nebo získání výhody v rámci této služby, třeba umělé zvýšení pozice webu ve výsledcích vyhledávání vyhledávačem na dobu jednoho dne), pay per post (platba za reklamní příspěvek nebo článek, neboli uskutečněnou zakázku v rámci pay per post systémů) aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Lupa.cz 24. 9. 2010, Centrum Holdings věří výkonnostní reklamě a Google AdWords [1]
 2. Zive.cz 17.9.2012, mClick: nový reklamní PPC systém [2]
 3. Intextová reklama - Internet BillBoard [3] Archivováno 29. 1. 2012 na Wayback Machine
 4. Internet BillBoard přebírá reklamní systém NewLinx [4]
 5. Internet BillBoard v březnu ukončí systém Newlinx [5]
 6. Jan Barta: mít obrat jako Seznam je pro mě jasně definovaný cíl pro rok 2017 [6]
 7. Google AdWords Editor [7]
 8. AdWords Online Univerzita [8]
 9. Sklik nápověda [9] Archivováno 2. 1. 2012 na Wayback Machine
 10. Test PPC agentur: Vyhodnocení (4. díl) [10]
 11. Sun Marketing žaluje blogera za test PPC agentur [11]
 12. Oškubávací finty PPC agentur [12]
 13. Google Certification Program [13]
 14. Google Engage[14] Archivováno 16. 1. 2012 na Wayback Machine
 15. http://blog.sklik.cz/certifikace-agentur/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]