Carl Thomas Mozart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karl Thomas Mozart
Carl Thomas Mozart.jpg
Narození 21. září 1784
Vídeň
Úmrtí 31. října 1858 (ve věku 74 let)
Milán
Rodiče Wolfgang Amadeus Mozart a Constanze Mozartová
Příbuzní Franz Xaver Wolfgang Mozart (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Thomas Mozart (21. září 1784 Vídeň31. října 1858 Milán) často uváděn jako Carl Mozart nebo Karl Mozart) byl druhý syn Wolfganga a Constanze Mozartových a nejstarší ze dvou dětí W. A. Mozarta, které se dožily dospělosti. Druhý byl Franz Xaver Wolfgang Mozart.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Carl se narodil ve Vídni. Chodil do klavírní školy Františka Petra Němečka a Františka Xavera Duška v Praze, byl nadaný pianista. Před ukončením školy odjel do Livorna.

Měl v plánu otevřít klavírní obchod, ale v následujících letech se projekt nepodařilo pro nedostatek finančních prostředků realizovat. Karl se odstěhoval do Milána a v roce 1805 studoval hudbu s Bonifazem Asiolim. V roce 1810 se vzdal svého studia, aby se stal úředníkem ve službách rakouské finanční správy a vládního účetního oddělení v Miláně. Také pracoval jako úřední překladatel z italštiny pro rakouskou soudní komoru. Vlastnil dům v osadě Caversaccio u vesnice Valmorea v provincii Como.

Často navštěvoval události spojené se svým otcem až do své smrti v roce 1858 v Miláně. Stejně jako jeho bratr, nebyl ani ženatý a ani neměl děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Thomas Mozart na anglické Wikipedii.