Canada Water (stanice metra v Londýně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Canada Water
Spodní nástupiště stanice
Spodní nástupiště stanice
Stát Spojené království
Město Londýn
Vznik 1999
Linky Jubilee Line
East London Line
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na vnitřní část vestibulu stanice

Canada Water je přestupní stanice londýnského metra. Nachází se na Jubilee Line, v jejím nejnověji dobudovaném úseku, a na East London Line. Otevřena byla roku 1999.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se přesněji nachází ve čtvrti Rotherhithe, která se rozkládá jihovýchodním směrem od centra metropole. Celá stanice (obě její nástupiště) byla vybudována v roce 1999 na místě původních Albionských doků. Okolí stanice tvoří dnes sice již zabrané, avšak nikoliv využité pozemky.

Canada Water je podzemní, hloubená stanice. Její podzemní část je tak velká, že by mohla pojmout jeden z nedalekých mrakodrapů. Stanici tvoří dvě nástupiště, horní boční a spodní ostrovní. Každé slouží své lince. Obě jsou propojené eskalátory.

Nejvíce charakteristickým prvkem celé stanice je její povrchový vestibul, tvořící velký prosklený válec o šířce 25 m. Ten umožňuje průnik denního světla přímo na nástupiště samotné stanice, což je společný prvek pro mnoho stanic na traťovém úseku Jubilee Line z roku 1999. Ztvárnění vestibulu je parafrází podobné, starší stanice s názvem Arnos Grove. Součástí vestibulu je i prosklený autobusový terminál, který navrhla česká architektka žijící v Londýně, Eva Jiřičná.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Stanmore Metro v LondýněJubilee Line směr Stratford
Bermondsey Canada Water Canary Wharf
StanmoreCanons ParkQueensburyKingsburyWembley ParkNeasdenDollis HillWillesden GreenKilburnWest HampsteadFinchley RoadSwiss CottageSt. John's WoodBaker StreetBond StreetGreen ParkWestminster Bezbariérový přístupWaterloo Bezbariérový přístupSouthwark Bezbariérový přístupLondon Bridge Bezbariérový přístupBermondsey Bezbariérový přístupCanada Water Bezbariérový přístupCanary Wharf Bezbariérový přístupNorth Greewich Bezbariérový přístupCanning Town Bezbariérový přístupWest Ham Bezbariérový přístupStratford Bezbariérový přístup